סרטן המעי הגס הוא מחלה נפוצה ביותר, הפוגעת בגברים ונשים כאחד ומתחילה באזור גיל 50.

בשנים האחרונות, בזכות מאמצים רבים ובדיקות רבות לאבחון מוקדם ניצלו חיים של חולים רבים, וכיום מומלץ לבצע בדיקות לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס החל מגיל 50 ואף מוקדם יותר.

אבחון מוקדם של סרטן המעי הגס מאפשר לטפל בו בזמן ומבטיח סיכויי החלמה גבוהים בהרבה מאשר אבחון מאוחר.

כמו כן, כאשר "תופסים" את הגידול בשלב מוקדם מונעים פגיעה באיברים אחרים ומאפשרים טיפול מהיר וטוב יותר.

בדיקות האבחנה הקיימות

קיימות מספר בדיקות המאפשרות אבחנה של סרטן המעי הגס, ובזכותן ניתן לאתר את הגידולים בשלב מוקדם ולהתחיל בטיפול נכון בזמן.

רופאים רבים ממליצים כיום על ביצוע בדיקות סקר כמו קולונוסקופיה ודם סמוי מעל גיל מסוים כתלות בגורמי הסיכון השונים, ולכן חשוב מאוד להתייעץ עם רופא המשפחה בדבר בדיקות סקר לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס.

קולונוסקופיה

קולונוסקופיה היא בדיקה פולשנית המשתמשת בסיב אופטי ארוך המוכנס אל המעי הגס ומאפשר לראות אותו מבפנים ולאבחן פתולוגיות שונות.

במהלך הבדיקה מוכנס אנדוסקופ דרך פי הטבעת ובאמצעות מצלמה מיוחדת ניתן לזהות מבנים אנטומים פתולוגיים כמו פוליפים – רקמה המהווה את השלב המוקדם ביותר של סרטן המעי הגס. במידה ומזהים אזור חשוד ניתן לקחת ביופסיה, לצרוב אותו או להסיר אותו לחלוטין.

בדיקת הקולונוסקופיה היא בדיקה לא נעימה, אך נחשבת לבדיקה היעילה והטובה ביותר לאבחנה של סרטן המעי הגס.

כיום מומלץ לעבור בדיקת קולונוסקופיה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס החל מגיל 50 או לפני זה במידה וקיימים גורמי סיכון שונים.

בדיקת דם סמוי בצואה

בדיקת דם סמוי בצואה בודקת את הימצאות שאריות דם בצואה שעלולות להעיד על נוכחותם של פוליפים בתוך המעי הגס.

בדיקה זו קלה יחסית ומומלצת מעל גיל 40, ובמהלכה שולחים דגימת צואה למעבדה שם מחפשים את שאריות הדם בצואה.

זוהי בדיקה קלה, לא פולשנית שיכולה לעזור רבות בגילוי מוקדם של המחלה. החיסרון הגדול של בדיקת דם סמוי היא יעילות נמוכה מאוד שעומדת על כ-50% בלבד. מכיוון שלא מדובר בבדיקה מתוחכמת במיוחד, קיימים מקרים רבים של קבלת תשובה חיובית לשווא וגרוע מכך – קבלת תשובת False Negative שהיא שלילית בעוד קיים גידול במעי.

בכל מקרה, בכל קבלת תשובה חיובית של בדיקת דם סמוי מומלץ לבצע בדיקת קולונוסקופיה ולקיחת ביופסיה מהפוליפים במקרה הצורך.

קולונוסקופיה וירטואלית באמצעות CT

אחת הבדיקות החדשות והמעניינות ביותר לאבחנה מוקדמת של סרטן המעי הגס היא בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית, במהלכה יוצרים תמונה מקיפה של המעי הגס שיכולה להראות פוליפים ומבנים פתולוגיים אחרים.

זוהי בדיקה המשלבת קולונוסקופיה ובדיקת CT, היוצרת הדמיה מושלמת של המעי הגס. בדיקה זו נוחה יותר פיזית מאשר הקולונוסקופיה, גורמת לפחות אי נעימות ומונעת את ההכנה הארוכה וזמן ההתאוששות הרב.

לעומת זאת, החיסרון הגדול של הבדיקה לעומת קולונוסקופיה הוא העובדה שבדיקה זו לא מאפשרת נטילת ביופסיה במקרה הצורך, ועל כן פעמים רבות נאלצים לבצע אחרי בדיקה זו קולונוסקופיה "אמיתית" במטרה לקחת ביופסיה מהמעי.

צילום רנטגן הכולל שימוש בבריום

דרך נוספת להדגים את האנטומיה של המעי הגס היא על ידי שימוש בצילום רנטגן הכולל חוקן בריום.

בריום הוא חומר ניגוד הצובע את המעי הגס ומאפשר להדגים את גבולותיו ובזכות כך ניתן לראות מבנים אנטומיים בולטים או שינויים פתולוגיים אותם רוצים לבחון.

בדיקה זו יעילה בעיקר כאשר חושדים בשינויים גדולים או כאשר רוצים לבחון את שלמות המעי הגס ואת צורתו האנטומית, ופחות שימושית כבדיקת סקר לאבחנה מוקדמת של סרטן המעי הגס.

אולי יעניין אותך גם:

על מרוץ תחתונים כבר שמעתם? רצים להעלאת המודעות לסרטן המעי הגס

תגלית: גלולה לאבחון סרטן המעי הגס

הכנה לבדיקת קולונוסקופיה

דילוג לתוכן