אווסטיןסרטן המעי הגס הוא אחד הסרטנים השכיחים ביותר במדינת ישראל וכרגע ממוקם במקום השני מבחינת שכיחות. מידי שנה מתגלים כ-3000 חולים חדשים בישראל בלבד ומידי שנה כ-1,800 חולים מתים מהמחלה ומסיבוכים שלה.

למרות הנתונים המדאיגים חשוב להדגיש כי כיום, הודות לגילוי מוקדם ולטיפולים כירורגיים ותרופתיים מתקדמים, אחוז הריפוי ממחלה שמתגלה בשלב מוקדם מגיע לכ-90%.

סרטן המעי הגס היא מחלה ששכיחותה בקרב גברים ונשים שווה. שכיחות המחלה עולה באופן דרמטי אחרי גיל 50 וממשיכה לעלות עם הגיל.

מסיבה זו קיימות כיום בדיקות לאבחנה מוקדמת כמו בדיקת דם סמוי בצואה ובדיקת קולונוסקופיה לאוכלוסיות המבוגרות יותר.

אחד הטיפולים החדשים יחסית לסרטן המעי הגס היא התרופה אווסטין. התרופה ניתנת מזה לא מעט זמן כחלק מפרוטוקול הטיפול בחלק מהגידולים שמקורם במעי הגס, אולם מחקר חדש מצא כי התרופה גם מצליחה להאריך חיים.

מהי אווסטין?

התרופה אווסטין, או בשמה הרפואי Bevacizumab פותחה על-ידי חברת ג'ננטק ואושרה לשימוש על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA) בשנת 2004. תחילה התרופה אושרה לטיפול בסרטן המעי הגס והרקטום ובהמשך, בשנת 2006, אושרה לטיפול גם בחולי סרטן ריאות.

התרופה פועלת במנגנון של מניעת צמיחת כלי דם לגידולים סרטניים, ועל ידי כך ישנה מניעה של אספקת חומרי הזנה לגידול ודעיכה שלו.

בכדי שגידול יוכל לצמוח לגודל של מעל לכמה מילימטרים הוא זקוק לקבל חומרי מזון שיאפשרו לו לשגשג. חומרים אלה מגיעים על ידי זרם הדם. הגידול משתמש בחלבון בשם VEGF בכדי לעודד צמיחה של כלי דם שיזינו אותו. התרופה אווסטין היא למעשה נוגדן שנקשר לחלבון VEGF ומונע ממנו לעבוד בצורה תקינה. בצורה זו הגידול לא יכול להצמיח לעצמו כלי דם שיזינו אותו, וגדילה שלו נמנעת.

אווסטין מאריכה הישרדות של חולים עם סרטן מעי גס גרורתי

התרופה אווסטין מעולם לא תויגה בתור תרופה "מצילת חיים" כיוון שהיא אינה הורגת גידולים אלא מעכבת את גדילתם באופן זמני.

עשרות מחקרים על התרופה אווסטין בוצעו בעבר ומבוצעים גם היום בכדי לבדוק אפשרות להתוויות נוספות לשימוש בתרופה בסוגי סרטן אחרים.

תחילה אווסטין שימשה רק כטיפול מקו שני לחולי סרטן מעי גס שלא הגיבו לטיפול הכימותרפי הרגיל. מחקר גדול שערכה חברת התרופות "רוש" הצליח להראות כי ישנו יתרון הישרדותי משמעותי עבור החולים במקרים של מתן אווסטין יחד עם כימותרפיה כטיפול קו ראשון.

המחקר נערך על חולים שלהם סרטן מעי גס גרורתי. לחולים אלה לא מומלץ טיפול ניתוחי אלא טיפול כימותרפי. במסגרת המחקר, החולים קיבלו בנוסף לטיפול הכימותרפי הסטנדרטי גם את התרופה אווסטין. החולים המשיכו לקבל אווסטין גם לאחר שהמחלה התקדמה, אך הפעם בשילוב עם תרופה כימותרפית אחרת.

בתום המחקר התברר כי חולים שקיבלו טיפול קו ראשון משולב באווסטין והמשיכו לקבל את התרופה גם בהמשך, הראו עלייה משמעותית בתוחלת החיים הכללית שלהם ובנוסף הייתה עלייה גם במשך הזמן בו החולים שרדו ללא התקדמות של המחלה. כל זאת בהשוואה לטיפול הסטנדרטי שהיה מקובל עד היום.

כמו כן, השימוש באווסטין כתרופה מקו ראשון לא גרמה להחמרה או להוספה של תופעות לוואי פרט לתופעות הלוואי הידועות של התרופה שהן: עלייה בקרישיות הדם ועלייה בלחץ הדם. תופעות לוואי פחות שכיחות של התרופה הן: חירור (פרפורציה) של המעי, ירידה בכמות תאי הדם הלבנים, נזק כלייתי, הקאות, שלשולים ונזק למערכת העצבים. בחולים מסוימים לתופעות לוואי אלה יש יותר סיכון בעבור החולה מאשר יתרון שהתרופה יכולה לספק לו, ולכן חולים אלה לא יקבלו טיפול באווסטין.

ראו גם:

תרופה חדשה מאריכה חייהם של החולים בסרטן מעי הגס

דילוג לתוכן