מניעהברחבי העולם, סרטן המעי הגס הוא הסרטן השכיח ביותר ומהווה את אחד מהגורמים העיקריים לתחלואה ותמותה. חולים לעתים קרובות מפתחים במהלך האבחון הראשוני מחלה גרורתית. חציון ההישרדות עם טיפול תומך בלבד היא כ 6-8 חודשים.

עם זאת, מספר התפתחויות אחרונות הגדילו מאוד את מגוון אפשרויות הטיפול, כך שישנו שיפור הישרדותי ל 20 ויותר חודשים.

הבנה משופרת של ביולוגית הגידול הובילה לפיתוח טיפולים ממוקדים שאינם רעילים לתאים. טיפולים אלה כוללים תרופות כמו ,bevacizumab ו-cetuximab. אולם הפיתוחים העכשוויים מנסים לטפל במניעת המחלה, טיפול ממוקד ואבחון מוקדם יותר.

בתחום המניעה, נבדקים מספר חיסונים שמנסים לטפל בסרטן המעי הגס או למנוע ממנו לחזור לאחר הטיפול. בניגוד לחיסונים המונעים מחלות זיהומיות, חיסונים אלה נועדו בכדי להגביר את התגובה החיסונית של החולה בכדי להילחם בסרטן ביעילות רבה יותר. סוגים רבים של חיסונים נחקרים, כמו חיסונים שנוצרים על ידי הסרת חלק מתאי מערכת החיסון של החולה עצמו (תאים דנדריטיים). בשלב זה, סוגים חיסונים אלו זמינים רק בניסויים קליניים.

רפואה אישית

שיטות חדשות פותחו על מנת לאפיין את הגידול במטרה לסייע לרופאים להתאים את הטיפול לסרטן המעי הגס לצרכים הספציפיים של המטופל. השיטות כרגע נמצאות בשלב ניסוי ויכולות להיות בשימוש במרפאות במהלך מספר שנים. ברחבי העולם, ישנם 694000 מקרי מוות כתוצאה מסרטן המעי הגס, על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי.

קבלת החלטות טיפוליות תלויה כיום במידה רבה בגורמים כמו גודל הגידול ומהירות גדילתו, גילו של החולה ועוד מספר מרכיבים נוספים. ככל שהמטופל הינו ייחודי, כך הצלחת טיפולים אלה היא במידה רבה בלתי צפויה.

בכדי לנסות להגיע לטיפול הטוב ביותר, מתפתחים כלים שיוכלו לסייע לרופאים לסווג את החולים על בסיס אישי ומאפיינים ביולוגיים וגנטיים. יש מספר רב של גנים ומסלולים שונים בבני אדם, ולכן מטופל אחד אינו דומה למשנהו.

גישות חישוביות יוכלו לסייע להבין את מורכבות הגנים והחלבונים השונים בחולי סרטן בודדים. גישות חישוביות אלו ייקחו בחשבון את יכולת החלבונים לתקשר אחד עם השני, ואת השפעת האינטראקציות הללו לייצור אפקט ביולוגי, רלוונטי מבחינה קלינית.

חידושים לשיפור הטיפולים, אבחון ומניעה

מדענים מחפשים סיבות ודרכים למניעת סרטן המעי הגס, כמו גם דרכים לשיפור הטיפולים.
בתחום הגנטיקה, פותחו בדיקות כמו Oncotype Dx®, אשר בוחנות את פעילותם של גנים רבים ושונים בגידולי סרטן המעי הגס. ניתן להשתמש בבדיקות אלו בכדי לנבא ולמצוא חולים הנמצאים בסיכון גבוה יותר לסרטן גרורתי.

כמו כן, פותחו בדיקות אשר יכולות למצוא אזורים של סרטן המעי הגס אשר התפשט כבר בבלוטות הלימפה, שלא נמצאו בבדיקת מישוש.

על ידי הכרת סוג ה- RNA שנמצא בסרטן המעי, אך לא בתאי בלוטת לימפה נורמלית, אפשר יהיה למצוא את החולה אשר ירוויח מטיפול כימותרפי לאחר ניתוח.

מנתחים ממשיכים לשפר את טכניקות הניתוח שלהם בסרטן המעי הגס, כגון הסרה בטוחה של בלוטות הלימפה.

הניתוח הלפרוסקופי נעשה באמצעות מספר חתכים קטנים בבטן במקום אחד גדול, גישה המאפשרת לחולים להתאושש מהר יותר, ולסבול פחות כאבים.

סוג הטיפול הכימותרפי גם הוא נחקר ותרופות חדשות כגון ציספלטין או gemcitabine ניתנות כטיפול אדג'ובנטי לאחר הניתוח .טיפולים ממוקדים הכוללים bevacizumab (Avastin), cetuximab (ארביטוקס), וpanitumumab ממשיכים להיחקר.

טיפולים ממוקדים משמשים כיום לטיפול בסרטן מתקדם, אך מחקרים חדשים יותר מנסים לקבוע אם השימוש בהם בשילוב עם כימותרפיה בסרטן מוקדם כחלק מהטיפול המשלים יכול לצמצם עוד יותר את הסיכון להישנות.

דילוג לתוכן