סרטן המעי הגס מתפתח במעי הגס, בחלחולת (רקטום) ובתוספתן. סוג סרטן זה הינו השלישי בשכיחותו בעולם המערבי (השכיחות שווה בין גברים לנשים) ונחשב לאחת ממחלות הסרטן הנפוצות בישראל.

ניתן לאבחן את סרטן המעי הגס על ידי בדיקה פולשנית הנקראת קולונוסקפיה. בזכות מודעות גבוהה ושמירה על אורח חיים בריא ניתן להפחית משמעותית את הסיכון לחלות במחלה.

הסימפטומים למחלה וגורמי הסיכון

הסימפטומים העיקריים למחלת סרטן המעי הגס כוללים חוסר תאבון ובעקבותיו ירידה במשקל, דימום בצואה, שינויים ביציאות (עצירות ושילשולים לסירוגין) וכאבי בטן.

הגורמים העלולים להצביע על סיכון לחלות במחלת סרטן המעי הגס הינם: גיל (ככל שהגיל מבוגר יותר כך עולה הסיכון לחלות במחלה), גידול שפיר (נפוץ מאוד אך לעיתים עלול להפוך לממאיר וסרטני), היסטוריה משפחתית, מחלות מעי דלקתיות, גורמים סביבתיים וניהול אורח חיים לקוי.

הפחתת הסיכון ואורח חיים בריא כמניעה

ניתן למנוע את סרטן המעי הגס ברוב המקרים על ידי הגברת מודעות, מעקב וביצוע הבדיקות המניעתיות באופן עיקבי ושמירה על אורח חיים בריא.

בישראל ממוקמת מחלת סרטן המעי הגס כגורם התמותה השני (מיד לאחר סרטן השד) כל זאת בשל חוסר מודעות למחלה, לסיכוניה ולדרכי המניעה אשר ניתן לפעול על פיהם.

דרכי מניעה

כיצד שומרים על אורח חיים בריא

כאשר מדברים על אורח חיים בריא מתכוונים לשילוב בין שמירה על תפריט תזונה מגוון ביחד עם פעילות גופנית קבועה.

הפעולות המובילות לאורח חיים בריא יותר:

 לסיכום, שמירה על אורח חיים בריא, מודעות וביצוע בדיקות מניעתיות יכולים למנוע באופן משמעותי את התפרצות מחלת סרטן המעי הגס.

ראו גם:

כחול לבן: חוקרים בישראל גילו שתרופה נגד שגדון יעילה לסרטן המעי הגס

מזון וסביבה שמעלים את הסיכון לסרטן המעי הגס

דילוג לתוכן