אחוזי החלמהסרטן המעי הגס הוא סוג הגידול הסרטני השלישי בשכיחותו אך השני בגורמי המוות הסרטניים בעולם המערבי כשהדברים נכונים גם בישראל.

עם זאת, משנה לשנה ניכרת ירידה בשיעור מקרי המוות בקרב חולי סרטן המעי הגס וזאת הודות לתכנית הארצית שנועדה להגדיל את שיעור הגילוי המוקדם של המחלה. כבר כאן ניתן להבין כי ככל שהמחלה מאובחנת בשלב מוקדם יותר, כך הסיכוי להחלים ממנה, גבוה יותר בהתאמה.

אי לכך, לא באמת ניתן לדבר על אחוזי החלמה מסרטן המעי הגס באופן כללי אלא רק על אחוזי ההחלמה מהגידול הסרטני בהתאם לשלב שבו אובחנה המחלה. באותה הנשימה יש להוסיף כי לא ניתן לדבר על אחוזי החלמה מסרטן המעי הגס באופן כללי, אלא רק בהתייחס לשנים מסוימות, שכן אחוזי ההחלמה משתנים באופן תדיר.

הבדלים באחוזי ההחלמה בין אוכלוסיות

עוד יש לציין כי ישנם הבדלים באחוזי ההחלמה בין אוכלוסיות שונות כשבין היתר ישנם הבדלים בין ערבים ליהודים, בין נשים לגברים ובין חולים שאובחנו לפני גיל חמישים לחולים שאובחנו אחרי גיל חמישים.

הבדלים נוספים ניתן למצוא באחוזי ההחלמה מסרטן המעי הגס בין סוגים שונים של גידולים ובין חולים שאובחנו כסובלים מסרטן המעי הגס באזורים שונים שכן סרטן המעי הגס היא מחלה הכוללת בין היתר גידולים סרטניים בתוספתן, בחלחולת ובמעי הגס עצמו.

מפאת קוצר היריעה נביא בפניכם נתונים כלליים שנאספו בשנים האחרונות, אך אם אתם מתעניינים בנושא, בהחלט מומלץ להמשיך ולהתעדכן כיוון שכפי שציינו, הנתונים משתנים לעתים קרובות.

אחוזי החלמה – מונחים בסיסיים

המדד המקובל להערכת ההצלחה של תכניות המניעה והטיפולים השונים נקרא הישרדות או survival. את ההישרדות מודדים באחוזים כיוון שההישרדות מתארת את אחוז השורדים לאחר שחלף פרק זמן מסוים מיום קבלת האבחנה.

במילים אחרות ניתן לכתוב כי ההישרדות נותנת לנו מידע בנוגע למספר החולים שהצליחו לשרוד לאחר פרק זמן מסוים מתוך מאה חולים שאובחנו. בדרך כלל מדובר על תקופת זמן של חמש או עשר שנים.

הסיבה לכך שנהוג בדרך כלל לבחון את ההישרדות למשך חמש שנים היא שבמהלך התקופה הזו מתרחשת התייצבות של שיעורי ההישרדות.

המשמעות היא שהסיכוי של מי שהצליח לשרוד חמש שנים מיום אבחון המחלה להמשיך ולחיות עוד שנים רבות, גבוה למדי. למעשה עיקר התמותה כתוצאה ממחלות סרטניות מתרחש בשנתיים-שלוש הראשונות לאחר קבלת האבחנה ורק לאחר שלוש שנים מתחילה ההתייצבות.

בהקשר של הישרדות חולים יש להכיר שני מונחים בסיסיים להלן:

נתונים אמפיריים שנאספו בישראל

הישרדות יחסית לחמש שנים עבור חולים בסרטן המעי הגס והחלחולת בישראל לפי תקופת האבחנה:

דילוג לתוכן