סרטן המעי הגססרטן המעי הגס היא מחלת הסרטן השנייה בשכיחותה בישראל. מידי שנה מאובחנים בארץ כ-3000 איש החולים בסרטן המעי הגס. 1500 מתוכם נפטרים מידי שנה לאחר מאבק עם המחלה הקשה הזו. שכיחות המחלה עולה מאוד לאחר גיל 50 והיא נפוצה מעט יותר בקרב גברים מאשר אצל נשים.

בזכות בדיקות סקר המאפשרות איתור מוקדם של גידולים סרטניים, ניתן כיום, במקרים בהם הגילוי היה מוקדם, להשיג ריפוי אצל כ-90% מהחולים בעזרת טיפול ניתוחי. בדיקות הסקר לאיתור מוקדם של סרטן המעי הגס הן בדיקת דם סמוי בצואה ובדיקת קולונוסקופיה.

מהלך המעיים באדם

מזון אותו אנו אוכלים עובר מסלול קבוע של עיכול וספיגה של החומרים החיוניים מתוכו אל זרם הדם. המזון שנלעס יורד בצינור הוושט ומגיע לקיבה שם הוא עובר פירוק כימי ומכאני.מהקיבה המזון עובר למעיים שאורכם באדם בוגר הוא כשבעה מטרים.

תחילה המזון עובר במעי הדק שם מתבצעת רוב הספיגה של החומרים החיוניים. המעי הדק מסתיים בחלק שנקרא "איליום".

לאחר מכן, מה שנשאר מהמזון מועבר למעי הגס, שם מתבצעת ספיגה של נוזלים ומלחים אל הדם והתוכן שנותר במעי הגס הוא למעשה הצואה. הצואה מועברת לרקטום ומופרשת מהגוף דרך פי הטבעת.

איליאוסטומיה

במקרים בהם קיים סרטן במעי הגס, הפתרון האולטימטיבי הוא כריתה כירורגית של האזור הנגוע. כאשר כורתים חלק מהמעי הגס שנגוע בגידול, נהוג לכרות גם את ה"שוליים" שסביבו בכדי לוודא שהם לא נגועים בתאים סרטניים. מכיוון שהמעי הגס הוא המסלול של הצואה לפינוי החוצה מהגוף, הרופאים מנסים לכרות רק את האזור הפגוע, ולאחר מכן לחבר את הקצוות הנותרים כדי שהצואה תוכל לצאת מהגוף במסלול הטבעי.

ניתוח חיבור קצות המעי לא מבוצע ישירות לאחר הכריתה של הגידול. בזמן ההמתנה, הרופאים יוצאים מעין "מעקף" דרכו הצואה יכולה לצאת, חלקו הסופי של המעי הדק, האיליום, מחובר אל פתח בקיר הבטן הקדמי ונכנס לשק שמטרתו היא לאסוף את הצואה. ההליך הנ"ל נקרא איליאוסטומיה והשקית לתוכה תוכן המעי יוצא נקראת "סטומה" או "פאוץ'"

במקרים מסוימים, כמו לדוגמא מצבים בהם הגידול מפושט מאוד במעי הגס או שהוא התפשט כבר לאזור הרקטום, יש צורך לבצע כריתה מלאה של כל המעי הגס. בעקבות ניתוח שכזה יבוצע גם כן ניתוח אילאוסטומיה, אלא שבמקרה כזה ההליך אינו זמני והאדם יישאר עם "סטומה" למשך כל חייו.

ההליך הנ"ל אינו פשוט גם מבחינה פיזית וגם מבחינה נפשית אולם הוא בהחלט מציל חיים. החיים עם סטומה מצריכים תקופת הסתגלות מסוימת, וטומנים בחובם סיבוכים וסיכונים שהעיקרי שבהם הוא זיהום. כאשר מחליפים שקיות יש צורך לשמור על היגיינה וחיטוי של האזור.

ספיגת המזון אינה נפגעת כתוצאה מהניתוח כיוון שהיא מתרחשת במעי הדק אשר לא נפגע. יחד עם זאת, תדירות ההפרשות וצורתן משתנה.

ההפרשות הן נוזליות יותר כיוון שאין ספיגה חוזרת של נוזלים שמתבצעת בדרך כלל במעי הגס. כמו כן, כמות ההפרשות עולה לתדירות של 6-8 פעמים ביום.

לא ניתן לשלוט על ההפרשות. יש צורך לשתות 10-12 כוסות מים ביום כדי למנוע התייבשות אולם אין הגבלה על סוג המזון שניתן לאכול.

החיים עם אילאוסטומיה יכולים להמשיך להתנהל כהרגלם וללא הגבלות מיוחדות.

אנשים שעברו את הניתוח מתקשים לעיתים להשלים עם התהליך שעברו ונזקקים לתמיכה מקרוביהם ולעיתים ממסגרות מיוחדות הקיימות לשם כך. מומלץ לפנות לתמיכה במידה ועולה הצורך ולא להתמודד עם הקשיים לבד.

אולי יעניין אותך גם:

שיקום בבית לאחר ניתוח בסרטן המעי הגס

טיפולי הקרנות

אבחון סרטן המעי הגס

דילוג לתוכן