פעילות גופניתסרטן המעי הגס הוא אחד מסוגי הסרטן הקשים והנפוצים ביותר, ומחקר חדש הראה שפעילות גופנית מפחיתה תמותה ממנו.

על פי מחקר שנעשה בארצות הברית , אנשים עם סרטן המעי הגס אשר פעילים גופנית נוטים לשרוד יותר וסיכוייהם לעבור את המחלה בשלום טובים יותר.

על פי המחקר לא מדובר בפעילות מאומצת מאוד, אלא בפעילות מתונה מספר שעות בשבוע אשר יכולה לשפר בצורה משמעותית את סיכויי ההישרדות אצל החולים. ככל הנראה, לפעילות הגופנית מרכיבים שונים המשפיעים לטובה על הפיזיולוגיה של הגוף ובכך מסייעים לחולים לשרוד זמן רב יותר לאחר גילוי המחלה הממאירה.

מהלך המחקר ותוצאותיו

המחקר, בוצע על סמך בסיס נתונים אשר כלל 184,000 נחקרים, אשר 2300 מהם פיתחו את סרטן המעי הגס. החוקרים מצאו שהנבדקים אשר התמידו בפעילות גופנית לפני ואחרי האבחנה של הסרטן, שרדו יותר.

על פי המחקר, הנחקרים שהתאמנו 2.5 שעות בשבוע או יותר היו בסיכון של 28%-42% פחות למות כתוצאה מהמחלה, לעומת החולים אשר לא ביצעו פעילות גופנית.

בנוסף, עקבו החוקרים אחר "שעות הספה" של הנבדקים, לפני אבחנת המחלה, כלומר, כמה שעות ביום בילו החולים כזמן מנוחה על הספה. על פי הממצאים, חולים אשר בילו 6 שעות ספה ביום היו בסיכון של 36% יותר למות מהמחלה, לעומת חולים אשר בילו רק 3 שעות ביום.

כמו כן, כאשר נבדק האם יש קשר בין פעילות גופנית לאחר האבחנה לבין סיכויי תמותה, התגלה כי אורח חיים אשר אינו כולל פעילות גופנית בכמות מספקת, מעלה את הסיכון למוות אצל חולי סרטן המעי הגס ב-27%.

ניתן להבין שפעילות גופנית ואורח חיים פעיל מפחית את הסיכון למות מסרטן המעי הגס, וקיימת חשיבות רבה לבצע את הפעילות הגופנית עוד לפני האבחנה של המחלה.

פעילות גופנית מומלצת

על פי החוקרים, אפילו מעט פעילות גופנית עדיפה על לא לעשות בכלל. כל פעילות גופנית נחשבת טובה, החל מהליכה ופעילות אירובית, פעילות המתרגלת כוח ותרגילי מתיחות, וקיימת חשיבות גדולה להתמדה בפעילות. כמו כן, לאנשים שקשה להם להחזיק מעמד בפעילות גופנית הנמשכת זמן רב, ממליצים החוקרים לחלק את הפעילות הגופנית למספר פעמים ביום, וכל פעם לעשות 10-15 דקות של פעילות.

איך פעילות גופנית משפרת את סיכויי החולים?

מהמחקר ניתן להבין שפעילות גופנית לפני ואחרי האבחנה של סרטן המעי הגס משפרת את הפרוגנוזה של החולים. על פי החוקרים, לטענה זו מספר סיבות:

רוב החולים מתו מסיבות אחרות

יש לציין שבקרב 2300 הנחקרים אשר אובחנו עם סרטן המעי הגס, 846 מהם נפטרו במהלך המחקר אך רק 379 מסיבוכים של המחלה. שאר הנחקרים, נפטרו מסיבות אחרות, ובעיקר ממחלות קרדיווסקולריות כמו התקף לב ושבץ. מכיוון שסרטן המעי הגס הוא סרטן שניתן לטפל בו בצורה טובה, וסיכויי ההישרדות לא רעים בכלל, על ידי פעילות גופנית קבועה ניתן להפחית את הסיכון למות מגורמים קרדיווסקולריים ובכך לשפר את יכולת ההישרדות הכללית. וכך, פעילות גופנית קבועה תורמת מאוד לבריאות ומונעת מוות מסיבות רבות, ולכן מומלצת לכל אחד.

ראו גם:

מזון וסביבה שמעלים את הסיכון לסרטן המעי הגס

דילוג לתוכן