ארביטוקסקיימות אסטרטגיות טיפול מגוונות במחלות ממאירות. השיטות הוותיקות כוללות טיפול בקרינה (רדיותרפיה), וטיפול בתרופות כימיות, הפוגעות במגוון מנגנונים הקשורים לחלוקת התאים וגדילתם (כימותרפיה). אין ספק ששיטות אלו הוכיחו יעילות רבה במהלך השנים, אך הן לא הצליחו להתקדם מעבר להצלחה מסוימת בטיפול בכמה סוגים חשובים של סרטן.

תרופות חדשות שפותחו בשנים האחרונות זכו לשם "טיפול ביולוגי" או "טיפול ממוקד". תרופות אלו אינן פעולות באופן כללי כנגד מנגנוני התחלקות של התא, אלא הן מכוונות כנגד מטרה ביולוגית ספציפית – לרוב קולטן או חומר הנקשר לקולטן (ליגנד), במטרה לפגוע בתא הממאיר ובשרשרת העברת האותות בתא.

התרופות הביולוגיות הראשונות שזכו להצלחה גדולה היו גליבק – תרופה שחוללה מהפכה בטיפול בסרטן הדם מסוג CML, והרצפטין – תרופה לטיפול בחלק מחולות סרטן השד. תרופות אלו, והשיפור הניכר במצב החולים עם הטיפול בהן, הביאו לפיתוח של תרופות ביולוגיות רבות, שנבחנו במחקרים קליניים ונמצאו יעילות במספר סוגים של סרטן. ארביטוקס (Erbitux) היא אחת מהתרופות הביולוגיות האלו.

ארביטוקס – מנגנן הפעילות של התרופה

ארביטוקס (Erbitux) הוא השם המסחרי של התרופה צטוקסימאב (Cetuximab). תרופה זו היא תרופה ביולוגית הפועלת כנגד הקולטן לפקטור הגדילה (EGFR (Epidermal growth factor receptor. פקטורי הגדילה הנקשרים לקולטנים שלהם מביאים לתגובה תאית, שסופה שגשוג של התא והתחלקותו. לכן, תאים ממאירים מבטאים את הקולטנים הלו בצורה עודפת, וזקוקים לאותות מתמידים מהם כדי להתפתח. חסימה של קולטנים לפקטורי גדילה היא שלב חשוב בטיפול במחלה ממארת, ומכאן היעילות של ארביטוקס.

פקטור הגדילה מפעיל חלבון חשוב ומרכזי נקרא K-RAS. הפעלה של חלבון זה חשובה גם היא בהתפתחות הסרטן. הטיפול מתאים רק לחולים עם גידול שלא עבר שינוי ב–K-RAS, והוא עדיין תלוי בהפעלה "מגבוה" של הקולטן EGFR.

באילו מחלות מטפלים בארביטוקס?

מספר מחקרים קליניים בחנו את השימוש בארביטוקס לטיפול בסוגים שונים של ממאירויות. השימוש הנרחב ביותר בתרופה הוא לטיפול בסרטן המעי הגס. חולים המבטאים את הקולטן EGFR על הגידול, וללא מוטציה ב- KRAS הם מועמדים טובים לטיפול. הטיפול ניתן לעיתים קרובות בשילוב עם תרופות כימותרפיות אחרות, להשגת אפקט מקסימלי. הטיפול ניתן בעיקר בסרטן בשלב מתקדם – בלתי נתיח וגרורתי. מחקר גדול שפורסם בשנת 2010 לא הצליח להראות יעילות של ארביטוקס בסרטן מעי גס בלתי מתקדם – ולכן הוא לא טיפול מקובל לחולים אלו כעת.

בנוסף לסרטן מעי גס, ארביטוקס משמש לטיפול בסרטן קשקשי של הראש והצוואר, בשילוב עם טיפול בקרינה. הטיפול מתאים גם לחולים שנכשלו בטיפול כימי קודם, כתלות במצב מחלתם ובגורמים נוספים. הטיפול מומלץ במצבים מסויימים גם לגידולי ריאה (מסוג "תאים שאינם קטנים" המבטאים EGFR) וגם גידול עור קשקשי בלתי נתיח (נדיר למדי).

תופעות לוואי של הטיפול

היתרון הגדול של הטיפול הביולוגי הוא מיעוט של תופעות לוואי, בייחוד ביחס לטיפול כימותרפי. בעוד שטיפול כימי פגוע בתאים בריאים וממאירים כאחד, הטיפול הביולוגי מכוון למטרה ממוקדת אחת, ולכן פוגע פגיעה סלקטיבית ביותר בתאים הממאירים. לאור מנגנון הפעולה הזה, פרופיל תופעות הלוואי של תרופות ביולוגיות בטוח בהרבה מתרופות כימותרפיות. למרות זאת, גם לטיפול ביולוגי, כמו לכל טיפול אחר, יש תופעות לוואי שיש לקחת אותן בחשבון.

תופעות הלוואי המדווחות הנפוצות של ארביטוקס כוללות:

דילוג לתוכן