מחקרפיתוח של בדיקת דם חדשה לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס יכול בעתיד להפחית את הצורך בבדיקות הקולונוסקופיה המתבצעות כבדיקת סקר לגילוי מוקדם של המחלה.

על פי המפתחים, זיהוי חלקיקי DNA בזרם הדם מאפשר גילוי כמעט וודאי של סרטן המעי הגס בכל שלבי המחלה. מדובר כמובן בפיתוח חדש יותר, אשר דורש עוד מחקרים רבים עד שיוכח כיעיל ויהפוך לזמין לכלל האוכלוסייה, אך ייתכן ובשנים הקרובות הצורך בביצוע בדיקת הקולונוסקופיה הבלתי נעימה יפחת, ויוחלף בביצוע בדיקת הדם השגרתית הזו.

בדיקת סקר חדשה המתבססת על זיהוי חלקי DNA

בעוד כיום בדיקות הסקר היחידות לסרטן המעי הגס הן בדיקות כמו קולונוסקופיה ובדיקת דם סמוי בצואה, אשר נחשבות לפולשניות ולא נעימות, בדיקה חדשה אשר פותחה בקוריאה הדרומית יכולה על פי מפתחיה לספק תוצאות לא רעות כבדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס.

בדיקה זו מתבצעת באמצעות בדיקת דם פשוטה, אשר בודקת את רמות פיסת DNA בשם miR-21. מדובר בחתיכה קטנה של חומר תורשתי, אשר נקראת גם micro-RNA אשר נוכחותה בזרם הדם יכולה להעיד על תהליכים ממאירים במעי הגס ולהעלות את החשד בנוגע לקיומה של המחלה.

במהלך המחקר, אשר התבצע ב-Baylor Research Institute בדאלאס, נבדקו מאות מטופלים הסובלים מפוליפים (תצורה לא ממאירה הנחשבת לטרום סרטנית) או סרטן המעי הגס. המחקר גילה כי בדיקת הדם לרמות miR-21 יכולה לגלות 92% מהחולים עם סרטן המעי הגס בשלביו המוקדמים וכ-82% מהחולים עם הפוליפים. מסיכום הנתונים, יעילותה של הבדיקה מרשימה ביותר, ובדיקת הדם זיהתה בהצלחה 87% מהמקרים הסרטניים ולעומת זאת זיהתה 95% מהנבדקים אשר לא סבלו מסרטן המעי הגס כבריאים.

שינוי בתפיסת בדיקות הסקר לסרטן המעי הגס

על פי החוקרים אשר ביצעו המחקר, ועל פי תגובות מחוקרים רבים ברחבי העולם, בדיקת הדם לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס יכולה לספק שינוי משמעותי בהיענות לבדיקות הסקר ובגילוי המוקדם של סרטן המעי הגס.

נכון להיום, בדיקת הבחירה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס היא בדיקת הקולונוסקופיה – בדיקה פולשנית במהלכה מוחדרת מצלמה אל פי הטבעת במטרה לצלם את המעי הגס ולחפש אחר גידולים סרטניים או פוליפים. בדיקה זו היא בדיקה מצוינת, המאפשרת את זיהוי רוב הפתולוגיות של המעי ובמקרה הצורך ניתן לבצע במהלכה לקיחת ביופסיה או הסרת פוליפים.

למרות יעילותה של בדיקת הקולונוסקופיה, מכיוון שמדובר בפרוצדורה פולשנית ולא נעימה, אנשים רבים בוחרים שלא לבצע אותה, וכתוצאה לא נמצאים במעקב לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס.

על פי חלק מהמומחים, רק כ-50% מהאנשים המוזמנים לביצוע בדיקת הקולונוסקופיה אכן מגיעים אליה, ובכך אנו "מפספסים" נבדקים רבים אשר לא נבדקים בזמן ולא מאובחנים בשלב מוקדם של המחלה.

בדיקת הדם החדשה היא כאמור בדיקה לא פולשנית, אשר יכולה להתבצע כחלק מבדיקות המעקב השגרתיות המתבצעות בקופת החולים, ולכן ההיענות אליה מצד המטופלים תהיה טובה ביותר.

אמנם בדיקה זו לא טובה לאבחנת סרטן המעי הגס כמו קולונוסקופיה, אך היא עדיין תאפשר לזהות חלק מהחולים ולאפשר להם להבין את מצבם ולקבל טיפול.

אין ספק, שהדרך הטובה ביותר לביצוע מעקב אחר התפתחות של גידולי המעי הגס היא באמצעות בדיקת קולונוסקופיה כל תקופה מסוימת (5-10 שנים בהתאם לממצאי הבדיקה) ובין הבדיקות לעבור את בדיקות הדם.

בדרך זו, ניתן יהיה להבטיח מעקב יעיל אחר סרטן המעי הגס, המאפשר גם את הפחתת מספר בדיקות הקולונוסקופיה המתבצע כחלק מהמעקב הרוטיני.

דילוג לתוכן