האם הבדיקות לסרטן המעי הגס צריכות להתחיל מוקדם יותר?נכון להיום, אנשים הנמצאים בסיכון הממוצע ללקות בסרטן המעי הגס, מתבקשים להתחיל את הבדיקות לאיתור המחלה בגיל חמישים. אך מחקר חדש מעלה את השאלה האם בדיקות מוקדמות יותר ישפרו את סיכויי המניעה והטיפול בסרטן המעי הגס.

בהתבוננות על למעלה מששת אלפים מטופלים שעברו קולונוסקופיה, חוקרים צרפתים מצאו ששיעור צמיחת המעי הגס החריג החל לעלות בחדות בגיל 45.

גידולי סרטן המעי הגס מופיעים גם לפני גיל 45

בקרב 26% מהחולים בגילאי 45 עד 49, אותרו גידולים הנקראים אדנומות, סוג של פוליפים שעלולים להפוך לסרטניים. נתונים אלו התקבלו בהשוואה לנתונים שהתקבלו מ-13% מהחולים בגילאי ארבעים עד 44.

בנוסף, גידולים שנקראים "ניאופלסטיים", אותרו בקרב כמעט ארבעה אחוזים מהחולים בגילאי 45 עד 49, לעומת 0.8% חולים בלבד שאותרו עם הגידולים בתחילת שנות הארבעים לחייהם. המונח נאופלסטי פירושו צמיחה חדשה ובלתי מבוקרת של רקמות חריגות, אשר במקרים מסוימים עלולות להיות סרטניות.

לדברי החוקרים, הממצאים הראשוניים של המחקר מעלים שהבדיקות לסרטן המעי הגס צריכות להתחיל בגיל 45 ולא בגיל חמישים.

מתנגדי המחקר: הממצאים אינם חד משמעיים

החוקרים מסבירים שבהתבסס על שיעורי הגידולים הניאופלסטיים שאותרו בקרב משתתפי המחקר בגילאי 45 עד 49, המתנה עם הבדיקות עד לגיל חמישים, עלולה להפחית את סיכויי החולים לשרוד את סרטן המעי הגס. אך מומחי האגודה האמריקאית לסרטן קובעים כי אין להסיק מסקנות חד משמעיות מממצאי המחקר.

המתנגדים מצביעים על בעיה מרכזית עם המחקר, ומסבירים שכל המשתתפים הופנו לגסטרואנטרולוג לשם בדיקת קולונוסקופיה, כנראה משום שהיו להם תסמינים.

לעומת זאת, בדיקות סקירה לסרטן המעי הגס, מעצם הגדרתן, מבוצעות כשלאנשים אין תסמינים. הנקודה היא לאתר מוקדם את הסרטן, או טוב יותר, לאתר גידולים חריגים הניתנים להסרה לפני שיש להם סיכוי להפוך לסרטניים. מהאגודה האמריקאית לסרטן נקבע שממצאי המחקר לא ישנו את ההמלצות הנוכחיות לבדיקות סרטן המעי הגס לאנשים שנמצאים בסיכון ממוצע.

תקן הזהב לבדיקות לסרטן המעי הגס

קבוצות רפואיות ברחבי העולם ממליצות לאנשים הנמצאים בסיכון ממוצע לסרטן המעי הגס להתחיל את הבדיקות למחלה בגיל חמישים. הבדיקות מבוצעות במספר אופנים, כולל קולונוסקופיה אחת לעשר שנים, או בדיקות צואה שנתיות.

המלצות אלו מבוססות על ראיות מדעיות חזקות לפיהן בדיקות מגיל חמישים ואילך מפחיתות את הסיכון למוות מסרטן המעי הגס. עדויות אלו כוללות ממצאים שהתקבלו ממספר ניסויים קליניים, הנחשבים לתקן הזהב ברפואה. מומחי סרטן מסבירים שלא קיימת תמיכה מדעית זהה לבדיקות שגרתיות של אנשים צעירים.

אך המומחים מסבירים שאנשים שנמצאים בסיכון גבוה מהממוצע לסרטן המעי הגס, צריכים לעבור בדיקות מוקדמות. המלצות אלו כוללות אנשים עם היסטוריה משפחתית חזקה של הסרטן.

סיכון מוגבר לסרטן המעי הגס

מומחי סרטן קובעים שהיסטוריה משפחתית חזקה פירושה קיום קרוב משפחה מדרגה ראשונה שאובחן עם סרטן המעי הגס או אדנומה לפני גיל שישים, או שני קרובי משפחה מדרגה ראשונה שאובחנו בכל גיל. קרוב משפחה מדרגה ראשונה הוא הורה, אח או ילד.

אנשים אלו, כך קובעות ההנחיות, צריכים להתחיל את הבדיקות בגיל ארבעים או עשר שנים לפני האבחון המוקדם ביותר במשפחה.

לכן חשוב, אומרים המומחים, שאנשים יגלו את ההיסטוריה המשפחתית שלהם כדי להבין אם הם נמצאים בסיכון ממוצע או גבוה יותר.

למה לא לבדוק צעירים לסרטן המעי הגס?

הבדיקות כרוכות בסיכונים, מסבירים מתנגדי המחקר. בדיקות פחות פולשניות עשויות להניב תוצאות "חיוביות כוזבות, המובילות לבדיקות פולשניות מיותרות, הנושאות סיכון גבוה יותר לפגיעה.

לקולונוסקופיה יש סיכוי קטן של דימום, קרעים במעיים וזיהומים, ולכן יש לבצע את כל ההכנות למעי הגס, לפני ההליך. אז לפני שממליצים לאנשים לעבור בדיקות מוקדמות יותר לסרטן המעי הגס, חשוב לדעת ששווה לבצע את הבדיקה למרות הסיכונים.

משהובנה נקודה זו, חשוב לבצע מחקרים מוצקים ומעוצבים היטב על מנת לבחון את יעילות הבדיקות לסרטן המעי הגס בקרב אנשים צעירים יותר.

דילוג לתוכן