החומר CEA – Carcinoembryonic Antigen הוא גליקופרוטאין המופרש מתאי סרטן (Carcino) או במהלך ההתפתחות העוברית (Embryonic).

אי לכך, זהו אינו חומר האמור להיות באופן שגרתי בדם של אנשים בריאים, והימצאות רמה גבוהה שלו מעידה על נוכחותו של תהליך סרטני בגוף.

יש לציין ש-CEA מצוי ברמה גבוהה גם בגופם של מעשנים ובמצבים פיזיולוגיים ופתולוגיים אחרים, ולכן לא מדובר בבדיקה רגישה מספיק ולא משתמשים בה באופן שגרתי כבדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן.

החומר CEA משמש לזיהוי של סרטן המעי הגס, גידולים בקיבה ובלבלב, סרטן הריאה וסרטן השד, וזיהוי רמה גבוהה שלו בדם דורשת בירור מקיף.

מתי מבצעים בדיקת CEA?

בדיקת CEA מתבצעת בדרך כלל כאשר מופיעות תלונות העלולות להעיד על הימצאות תהליך סרטני בגוף.

בדיקה זו אינה מספיק רגישה על מנת לבצע בדיקות סקר לנוכחות סרטן, ולכן משתמשים בה רק כאשר עולה חשד להימצאות תהליך סרטני.

כמו כן, בדיקת CEA משמשת להערכת תגובת הגוף לטיפול בסרטן המעי הגס.

עליה ברמות ה-CEA לאחר ניתוח מעידות כנראה על חזרת סרטן המעי הגס. לעומת זאת ירידה בערכי CEA מעידה על הצלחה בטיפול ועל אי חזרת הגידול הסרטני.

רגישות הבדיקה

רמות גבוהות של CEA מופיעות אצל כ-70% מחולי סרטן המעי הגס, ובכמחצית מהחולים במחלות סרטניות אחרות. ולמרות זאת, לא מדובר בבדיקת סקר שגרתית אלא בבדיקה למעקב אחר התקדמות המחלה ועל מנת להעריך אם הגידול חזר או שהושגה החלמה.

בדיקה זו מאפשרת להעריך את מצב הגידול ללא ביצוע פעולה פולשנית ובדרך זו חוסכת בדיקות פולשניות רבות או חשיפה לקרינה.

איך מבצעים את הבדיקה?

באופן שגרתי, רמת CEA נמדדת על ידי בדיקת דם פשוטה. עם זאת, ניתן למדוד את רמות CEA גם מנוזלי גוף אחרים כמו שתן, או על ידי רקמת גוף שהוצאה מביופסיה.

רמות ה-CEA התקינות הן פחות מ-2.5 ננוגרם/מ"ל, כאשר אצל מעשנים הרמה התקינה היא מתחת ל-5 ננוגרם/מ"ל.

במידה ורמת ה-CEA הנמדדת גבוהה יותר, יש לחשוד בהימצאות תהליך סרטני ולברר אותו בהתאם. רמת CEA גבוהה מ-20 ננוגרם/מ"ל מעידה על תהליך סרטני מפושט שככל הנראה כבר שלח גרורות.

מצבים שפירים שגורמים לעליה ברמת CEA

עלייה ברמת ה-CEA לא מחייבת שמדובר בתהליך סרטני, וקיימים מצבים גופניים שונים שמעלים את רמת ה-CEA גם כן.

טיפול בכימותרפיה ובהקרנות – טיפול במחלת הסרטן על ידי כימותרפיה והקרנות יכול להעלות את רמת ה-CEA באופן זמני אל מעל 10 ננוגרם/מ"ל. במצב זה, התפרקות הרקמה הסרטנית משחרר אל זרם הדם CEA וגורמת לעליה ברמתו. זוהי כמובן עליה זמנית בלבד ולאחר תקופה קצרה היא יורדת בחזרה, וכפי שנאמר רמת ה-CEA משמשת את הרופאים על מנת להעריך את הצלחת הטיפול ואת הפרוגנוזה.

ראו גם:

תגלית: גלולה לאבחון סרטן המעי הגס

חשיבות מתן הבחירה של חולים למגוון בדיקות סרטן המעי הגס

דילוג לתוכן