מאז התגלית הראשונה שהצביעה על כך שלאורח החיים של האדם ישנה השפעה על רמת הסיכון שלו לחלות בסוגים מסוימים של סרטן, בוצעו ניסיונות רבים ביותר להצביע על סוגי ההתנהגויות שיש בהם כדי להגדיל את הסיכוי לחלות בסרטן.

כך לדוגמה כיום אין אדם אחד שלא מודע לקשר שבין עישון סיגריות לעלייה בסיכון לחלות בסרטן הריאות וכן יש לציין כי כיום כבר ברור לכול כי צריכה עודפת של בשרים מעושנים, נקניקים ובשרים צלויים, גורמת להגדלת הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס. עם זאת, לא אחת אנחנו נחשפים למידע שאינו מבוסס דיו שמטרתו לשרת אינטרסים.

באופן כללי בעולם המחקר הרפואי פועלים זרמים רבים הנעים בכיוונים מנוגדים המקשים על הציבור הרחב לברור את המוץ מן התבן. אחד ממרכיבי המזון למשל לגביו חלוקות הדעות במיוחד בשנים האחרונות הוא החלב. מצד אחד של המתרס עומדים התומכים הנלהבים המאמינים כי החלב חשוב לשמירה על הבריאות התקינה ומצדו השני עומדים המתנגדים לצריכת החלב, המאשימים אותו במגוון רחב של מחלות.

הקשר בין בתי השימוש לסרטן המעי הגס

אחד מסוגי הסרטן שכיום ידוע שהסיכוי לחלות בו קשור באופן חזק וברור לאורח החיים הוא סרטן המעי הגס. סרטן המעי הגס הוא אחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר שישנם אך נראה כי בעוד שמדובר על אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר במדינות העולם המערבי, הרי שבמדינות העולם השלישי ובמדינות כמו למשל קוריאה או יפן, מדובר על אחד מסוגי הסרטן הנדירים יותר.

עובדה זו גרמה לחוקרים רבים להעלות את הסברה לפיה ההבדלים בהרגלי התזונה של מדינות העולם המערבי לבין מדינות המזרח הרחוק ומדינות העולם השלישי הם הגורמים לפער בשכיחות המחלה, אך לאחרונה הולכים ונשמעים קולות נוספים בנושא זה. לטענת גורמים מסוימים, הגורם להבדלים בשכיחות סרטן המעי הגס קשור לאופן שבו אנחנו מתרוקנים, או ליתר דיוק מפנים את הצואה מגופנו.

לפי התומכים בגישה זו, בתי השימוש המודרניים המערביים שעל מנת להשתמש בהם יש לשבת על מושב האסלה, לא מותאמים למערכת העיכול האנושית ולמעשה השימוש בהם מגדיל את הסיכוי לחלות בסרטן המעי הגס.

לטענת התומכים בגישה זו, בתי השימוש המסורתיים שעל מנת להשתמש בהם יש לכרוע בשפיפה, מתאימים הרבה יותר למערכת העיכול האנושית ולפיכך, בניגוד לבתי השימוש המודרניים המערביים, הם מאפשרים למערכת העיכול להתרוקן באופן מוצלח ומלא יותר וללא מאמץ מיותר.

היכן מצויה האמת?

אין זה פלא שחלק ניכר מהתומכים בגישה לפיה שינוי צורת ההתרוקנות ומעבר לשימוש בשירותים מסורתיים יכולים להפחית את שכיחות המחלה, קשורים בצורה זו או אחרת לגופים מסחריים המספקים מוצרים בתחום.

כיום ישנם מספר מוצרים שמאפשרים להשתמש בשירותים המודרניים, כאילו היו שירותים מסורתיים. עם זאת, רוב המומחים בתחום עדיין סבורים כי המגמות השונות בשכיחות המחלה אינן קשורות לאופן שבו אנחנו מתרוקנים.

כך לדוגמה, כיום נראה כי שכיחות המחלה בקרב מבוגרים הולכת ונהיית נמוכה יותר ובקרב צעירים היא הולכת ונהיית גבוהה יותר ואף מאובחנת בגילאים צעירים יותר. לעומת זאת, לא ניתן להצביע על מגמה של מעבר לשימוש בשירותים מסורתיים בקרב האוכלוסייה המבוגרת.

נכון ל-2014 הגישה לפיה צורת ההתרוקנות משפיעה על הסיכוי לחלות בסרטן המעי הגס עדיין נחשבת לגישה אזוטרית בעולם המחקר אך לא אחת במהלך ההיסטוריה הפכו גישות אזוטריות לגישות מדעיות מקובלות ולפיכך רק ימים יגידו מה צופה לנו העתיד בתחום ולכן שווה להמשיך להתעדכן.

דילוג לתוכן