גילוי מוקדםסרטן המעי הגס הוא אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר בעולם, בגברים ובנשים כאחד. סרטן זה הוא השלישי בשכיחותו ושני רק לסרטן ריאות כסיבת מוות מסרטן בעולם המערבי.

סרטן זה מתפתח מתאים המצפים את החלל הפנימי של מערכת העיכול. הטיפול הראשוני בסרטן זה כולל ניתוח מתאים (במידת האפשר), וטיפול כימותרפי בהתאם לשלב בו התגלתה המחלה ומצבו של החולה.

התפתחות סרטן המעי הגס

מחקר ביולוגי מתקדם אודות סרטן המעי הגס גילה שהחלוקה החדה בין גידולים שפירים לגידולים ממאירים מאבדת מתוקפה בנוגע לגידול ממאיר זה (כמו גם בסוגי גידולים אחרים). אצל אנשים רבים מתגלים גידולים שפירים במעי, המכונים פוליפים. פוליפים אלו אינם מסוכנים, אינם שולחים גרורות, וברוב המקרים לא משפיעים על בריאותו של האדם.

עם זאת, פוליפים אלו הם בעלי פוטנציאל להפוך לגידול ממאיר – סרטן המעי הגס. בתהליך מולקולרי שנחקר היטב נמצא ששינויים גנטיים בתאים בפוליפים השפירים הופכים את הגידול לממאיר.

איבוד של גנים חשובים המבקרים את חלוקת התא הופכים את הגידול השפיר לגידול סרטני. גילוי זה הוביל את העולם הרפואי למסקנה, שמעקב וטיפול אחר פוליפים במעי הגס חשוב במיוחד כדי למנוע מקרים של סרטן המעי הגס.

גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס וחשיבותו

גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס חשוב משתי בחינות. ראשית, כפי שהוסבר לעיל, גילוי של פוליפים בעלי פוטנציאל ממאירות יכול למנוע את התפתחות הגידול.

גילוי מוקדם כזה משמעו בעצם מניעה של המחלה הממארת.  היבט נוסף של גילוי מוקדם נוגע לחולים שבגופם כבר מקננת מחלה ממארת.

גילוי של הגידול בשלב מוקדם משפר מאוד את סיכויי ההחלמה וההישרדות (הפרוגנוזה) של המטופלים. הטיפול בסרטן מעי גס ששלח גרורות לאיברים שונים בגוף קשה מאוד, אבל טיפול בגידול סרטני שחדר אך במעט את דופן המעי פשוט יותר, אגרסיבי פחות, ומוביל לתוצאות טובות בהרבה.

מה הבדיקה הרפואית הטובה ביותר לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס באוכלוסייה?

בדרך כלל, כאשר המחלה הופכת לסימפטומית וכוללת שינויים ביציאות, דימום נראה, ירידה חדה במשקל וכדומה, הגידול הממאיר נמצא בשלב מתקדם באופן יחסי.

גילוי מוקדם מתבסס על בדיקות המעלות את החשש שהמטופל סובל מסרטן עוד בטרם הופיעו סימפטומים כלשהם, או כאשר מדובר בסימפטומים קלים בלבד.

מחקר חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת היוקרתי The New England Journal of Medicine ניסה להשוות בין שתי שיטות שונות לאבחנה מוקדמת של סרטן מעי הגס.

הבדיקה הרפואית המקובלת הנתפסת כיעילה היא קולונוסקופיה (קולון – מעי גס, סקופיה – התבוננות). בבדיקה זו מחדיר הרופא צינור גמיש אל החלק התחתון של מערכת העיכול ומתבונן בה. החיסרון המרכזי בשיטה זו הוא אי הנוחות הכרוך בביצועה. יש צורך בחוקן לפני ביצוע הבדיקה כדי לנקות את המעי הגס משאריות צואה, והבדיקה עצמה נעשית תחת טישטוש של החולה. עם זאת, מדובר בבדיקה יעילה במיוחד, עם יתרון גדול גם בהיבט הטיפולי. כאשר מתגלה פוליפ שיכול להפוך לגידול ממאיר , ניתן לכרות אותו במהלך הבדיקה עצמה, באופן פשוט למדי.

בדיקה אפשרית נוספת לגילוי מוקדם היא בדיקת צואה לדם סמוי. בבדיקה זו בודקים נוכחות של דם בצואה, שלא ניתן להבחין בו בעין בלתי מזוינת.

מכיוון שגידולים ופוליפים כאחד נוטים לדמם, דם סמוי בצואה יכול להעיד על פתולוגיה במערכת העיכול. הבדיקה בחדשה לאיתור דם סמוי מתבססת על שיטות אימונולוגיות הכוללות נוגדנים והיא נקראת fecal immunochemical testing (FIT). היתרון הגדול של בדיקה זו טמון בפשטותה, והיא איננה כרוכה בפולשנות או באי נעימות לחולה – דרושה דגימת צואה בלבד.

עם זאת, בכל מקרה של חשד יש צורך בבדיקה נוספת כדי לאמת את האבחנה – לרוב בדיקת קולונוסקופיה. בנוסף, בדיקה זו צריכה להתבצע לעיתים מזומנות יותר.

מחקר בנושא חשיבות הגילוי המוקדם ומסקנותיו

במחקר שפורסם, נבדקו שיעורי הגידולים של המעי הגס ואחוז הפוליפים בקרב הנבדקים. חולים ללא סימפטומים מגיל 50 עד גיל 69 חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות – קבוצה אחת עברה בדיקת קולנוסקופיה יחידה, והנבדקים בקבוצה השנייה עברו בדיקת צואה לדם סמוי מדי שנתיים.

בסך הכל נכללו במחקר מעל 50,000 נבדקים. נמצא, ששיעור הסרטן שהתגלה במעי הגס דומה מאוד בשתי הקבוצות, אך בבדיקת הקולונוסקופיה התגלתה כמות גדולה יותר של פוליפים.

לעומת זאת שיעור ההיענות של המטופלים לבדיקת הצואה היה גבוה יותר. נראה, שיעילות הקולנסקופיה גבוהה במקצת מבדיקת הדם הסמוי – במחיר של היענות המטופלים לבדיקת הסקר.

החוקרים מציינים, שמדובר בממצאי ביניים בלבד של המחקר, ותוצאות סופיות צפויות להתפרסם רק בתום תקופת המעקב בת עשר השנים.

ראו גם:

מחקר גילה מוטציות חדשות של סרטן המעי הגס וסרטן הריאות

דילוג לתוכן