סרטן המעי הגס מתרחש במעי הגס או בפי הטבעת. מבחינת תדירות אבחונים, הוא נמצא במקום השני בשכיחותו, ומבחינת סיכויי המחלה להסתיים במוות, הוא נמצא במקום השני. תעשיית הרפואה קובעת כי גילוי מוקדם מוביל לאפשרויות טיפול טובות יותר ואולי אף לסיכול גזר דין מוות.

ג'ינג'ר הוא אחד מצמחי המרפא האהובים ברפואה האיורוודית, ולאחרונה התפתח גם כמוצר קולינרי אהוב. ניסויים קליניים בכמות ניכרת נערכו על ידי הרפואה המערבית המודרנית, והראו את השפעתו האנטי דלקתית.

בדיקת השפעות ג'ינג'ר על סרטן המעי הגס

בדצמבר 2012 בוצע ניסוי פיילוט קטן, אקראי ומבוקר, שהצביע על יכולת הג'ינג'ר לעיכוב ומניעת סרטן. הניסוי בוצע בקרב שלושים מבוגרים בריאים שנחשבו כבעלי סיכון גבוה ללקות בסרטן המעי הגס.

המדענים שביצעו את המחקר מדגישים את חשיבות הסריקות והבדיקות המוקדמות לגילוי סרטן, במיוחד לאחר גיל חמישים. הבדיקות כוללות ביופסיות פוליפים, קולונוסקופיה וסריקת CT. כשהסרטן מתגלה בשלב מוקדם, ניתן לכרות אותו מהגוף, ולהרעילו עם כימותרפיה.  בהודו, סין ויפן, אוכלים ג'ינג'ר בכמות גדולה על בסיס יומי, ומדינות אלו מאופיינות בשיעורים נמוכים יותר של סרטן המעי הגס.

מהלך המחקר

הניסוי נערך באטלנטה, ופורסם במכון הלאומי לבריאות. הממצאים מדגישים את השפעות תוספי ג'ינג'ר על סמני מחזור תא רירית המעי. שלושים המשתתפים חולקו באקראי לקבוצות בנות 15 משתתפים, שקיבלו אבקת פלצבו או טיפול של כמוסות המכילות שני גרם שורש ג'ינג'ר, לצריכה במשך 28 ימים, וכולם נחשבו כבעלי סיכון גבוה לחלות בסרטן המעי הגס.

המדענים התעקשו לבצע ניסוי זה, למרות ההשלכות הרגשיות החמורות על קבוצת המשתתפים שקיבלה פלצבו, על מנת שלא לענות בעלי חיים, ולקבל תוצאות מחקר מבוסס ראיות. כל המשתתפים במחקר עברו בדיקות לנטילת דגימות רקמה שנלקחו מרירית המעי הגס, לפני המחקר ולאחריו. החוקרים בדקו דגימות אלו לאיתור כימיקלים הנקראים איקוזנואידים, המגבירים את הדלקת במעיים.

משתתפי המחקר התבקשו לקחת את הכמוסות במהלך הארוחות, ולא הורשו להשתמש בכל סוג אחר של תרופות, כולל אספירין או תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות לפני המחקר או במהלכו, היות ותרופות אלו ידועות כבעלות השפעות אנטי דלקתיות. תופעות הלוואי העיקריות של נטילת הג'ינג'ר היו קטנות וכללו קלקול קיבה, צרבת וגזים.

מסקנות המחקר

דלקת מוגברת וכרונית של רקמת המעי מזוהה באופן משמעותי עם פיתוח גידולים קדם סרטניים, או פוליפים סרטניים. אך סמני הביופסיה בקרב קבוצת המשתתפים שקיבלה ג'ינג'ר יומי, נמצאו כטובים יותר באופן משמעותי בהשוואה לקבוצת הפלצבו. החוקרים הגיעו למסקנה לפיה ג'ינג'ר מפחית את רמת הסמנים הדלקתיים ברקמת המעי, עוצר את התפשטות התאים הסרטניים, ומוביל למותם.

המחקר מומן בחלקו על ידי המכון הלאומי לסרטן, ועל מנת להמשיך לחקור תוצאות אלו, יש צורך בעריכת מחקרים גדולים יותר. אך המסקנה ברורה: ג'ינג'ר מסייע למניעת סרטן, ובמיוחד למניעת סרטן המעי הגס.

 

דילוג לתוכן