גלולה להמחשהצ'ק-קאפ הינה חברה לאבחון רפואי העוסקת בפיתוח של כמוסת הדמיה לבליעה ללא הכנה. טכניקה זו של הגלולה מנצלת ומשתמשת בצילומי רנטגן במינון נמוך ברזולוציה גבוהה, בשלושה ממדים דימויים של המעי הגס ללא טיהור או הכנת מעי אגרסיבית אחרת.

כמוסת האנדוסקופיה פועלת כמערכת הדמיה לאבחון המעי הגס, סרטן המעי הגס ופוליפים טרום סרטניים. יתרונה כיום על פני טכניקות אחרות היא בחוסר הצורך בהכנה מוקדמת, אשר מונעת מאנשים רבים לבצע אבחון מוקדם אשר יוכל להציל את חייהם.

חשיבות אבחון סרטן המעי הגס הינה משמעותית במיוחד לאור העובדה כי סרטן זה הוא הסרטן השלישי הנפוץ ביותר שאובחן והגורם השני המוביל למוות בארצות הברית. אבחון מוקדם יכול להפחית את שיעורי התמותה כתוצאה מאיתור פוליפים בשלב מוקדם יותר וטיפול מהיר ויעיל יותר.

סרטן המעי הגס הוא אחד הסרטנים הבודדים אשר ניתן למנעו באמצעות הקרנת הפוליפים הטרום סרטניים, אשר לעיתים קרובות מהווים סממן ברור להתפתחות סרטנית.

מנגנון הפעולה של הגלולה

כמוסת ההדמיה של צ'ק-קאפ מורכבת ממקור רנטגן וגלאי רנטגן. מקור הרנטגן כלול במגן קרינה מסתובב, אשר מאפשר סריקות זוויתיות של 360 מעלות. אוסף הסריקות הזוויתיות הרצופות מאפשר שחזור ווירטואלי של חלק מהמעי הגס. במהלך התנועה של הכמוסה דרך המעי הגס, התמונות הרצופות של חלקי המעי נאספות בכדי לאפשר שחזור תלת ממדי של המעי הגס.

בכדי שהכמוסה האלחוטית תהיה אטרקטיבית לבעלי העניין המרכזיים (חולים ורופאים), שני היבטים נדרשים להתקיים. ראשית, הכמוסה צריכה להיות ידידותית למטופל ולבטל את הצורך בהכנת המעי, קרי: הכמוסה לא דורשת שום ניקוי מעיים לפני הבליעה ולא ביקורים בבית החולים, אלא מאפשרת לחולים להמשיך בשגרת חייהם מבלי לשנות את פעילותם. כמו כן, היא צריכה להיות קטנה מספיק לנטילה דרך פה. שני הפרמטרים הללו נבדקו בניסוי ראשוני שערכה צ'ק קאפ אשר כלל 502 חולים שהסכימו להשלים סקר אנונימי לגבי העדפתם לאבחון סרטן המעי הגס.

הסקר הצביע על כך שכמוסת הדמיה יכולה לתרום לאבחון מוקדם והעדפתם אותה על פני קולונוסקופיה, ובלבד שהיא תהיה בעלת רגישות של 80% לסרטן ו -50% לפוליפים גדולים.

ניסוי בטיחות המוצר

הניסוי השני של החברה ניסה לבדוק את בטיחות המוצר וכלל 49 מתנדבים. התוצאות היו כי כל הגלולות נבלעו ללא קושי או תופעות לוואי, וכולן הופרשו מהגוף עד 68 שעות מרגע הלקיחה. ההדגמה של המעי הגס, למרות הקרינה הנמוכה אשר התלוותה אליה (בדומה לקרינה של צילום חזה רגיל), הייתה טובה מספיק וגילתה אצל חלק מהאנשים פוליפים טרום סרטניים. ניסוי זה הינו ניסוי ראשוני, אשר חייב אימות נתונים על ידי מדגם גדול יותר.

המוצר נועד להינתן לחולים על ידי רופאים. ברגע שיקבע המועד, על המטופל לשתות כמות קטנה של חומר ניגוד (כגון בריום סולפט או יוד) במשרדו של הרופא ולאחר מכן הוא יבלע את הקפסולה, שתשפר את הניגודיות של פני שטח המעי. ברגע שתתבצע הקרנה מלאה, הרופא יוכל לאחזר את הנתונים שנאספו ולנתח את ההדמיה בכדי לקבוע האם קיימים חריגות אנטומיות על פני השטח של המעי ולייעץ על הצעדים הבאים, בהתאם לצורך. מכיוון שהתוצאות הינן תוצאות ראשוניות, המוצר עדיין אינו זמין בארה"ב או באיחוד האירופי, אך כנראה לאחר השלמת הניסוי הקליני של המוצר על 60 חולים, יהיה אפשר לרשום את הקפסולה לשיווק באירופה.

החברה גם מקווה להתחיל ניסוי קליני בארה"ב למוצר בשנת 2016, במטרה להשקת המוצר בארצות הברית בשנת 2017.

דילוג לתוכן