בדיקת גרורותהשלב האחרון והמסוכן ביותר בכל גידול סרטני הוא שליחת גרורות – תהליך בו חלקי גידול פורצים את גבולות הגידול ומגיעים בסופו של דבר אל איברים רחוקים.

הגרורות הן אחת הבעיות הגדולות ביותר מבחינת הטיפול בסוגי סרטן שונים, מפני שהן נוטות להתמקם באיברים שאינם קשורים לגידול המקורי ולגרום שם לבעיות קשות.

במילים אחרות, הגרורות הן חלקי גידול שנשלחים באמצעות זרם הדם או מערכת הלימפה אל איברים רחוקים ושם הם מתמקמים.

מה עושות הגרורות?

הסיכון הגדול ביותר בהימצאות הגרורות הוא לחץ על איברי המטרה שגורם לשינוי בתפקוד שלהם.

הגרורות יכולות ללחוץ על כלי דם ולגרום לבעיות באספקת הדם לרקמות השונות, לגרום ללחץ על רקמת איבר המטרה ולהביא לתפקוד חסר או לתפקוד מוגבר שלו וכן להפריע לפיזיולוגיה התקינה. במקרים רבים, שליחת הגרורות היא הסיבה להתדרדרות במצבם של חולי סרטן והיא זאת שגורמת בסופו של דבר למוות.

גרורות בסרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס הוא סרטן שנוטה לשלוח גרורות בתדירות גבוהה יחסית ובמידה ולא מתבצע אבחון מוקדם של המחלה גרורות עלולות להישלח לאיברים רחוקים.

רוב הגרורות בסרטן המעי הגס נשלחות לכבד ולריאות, אך קיימים גם מקרים של שליחת גרורות למוח, לעצמות ולמקומות נוספים.

הפרוגנוזה של חולים בסרטן המעי הגס ששלח גרורות נמוכה ביותר. כל החולים האלה מוגדרים בשלב 4 של המחלה ובעלי סיכויי הישרדות נמוכים ביותר של 5-7%.

עם זאת, בשנים האחרונות נעשים מאמצים נכבדים לשיפור הטיפול בגרורות והתאמת טיפול יעיל יותר, ועל כן ניתן לקוות שבשנים הבאות סיכויי ההישרדות של חולי סרטן המעי הגס ישתפרו.

גרורות בריאות

שליחת גרורות לריאות יכולה להיות מצב מסוכן ביותר בגלל בעיה באספקת החמצן לגוף. הגרורה יכולה ללחוץ על כלי דם או על דרכי האוויר ובכך להוביל להפרעות נשימה קשות ביותר.

בשלב זה, הסרטן מתבטא בשיעול וקוצר נשימה ובאמצעות צילום חזה ניתן למצוא את הגרורות.

במקרים שונים, הגרורות בריאות יכולים להימצא שם מבלי לגרום לנזק משמעותי, אך ברוב המקרים (בהתאם לתפקוד הריאה אצל החולה) הגרורות יגרמו לשיעול רב ולהפרעות נשימה משמעותיות.

חולים המועדים לבעיות רבות יותר על רקע גרורות לריאות הם חולים המעשנים או הסובלים ממחלת רקע ריאתית.

גרורות בכבד

הכבד הוא איבר הנוטה לקבל גרורות רבות, ובמחלות סרטניות רבות הכבד הוא איבר המטרה של הגרורות.

גרורות בכבד יכולות להתבטא בהפרעה בתפקוד הכבדי שעלולה להגיע עד מצב של צהבת או בעיית קרישה.

במקרה של גרורות בכבד נצפה בבדיקות הדם בעליה באנזימי הכבד ולפעמים ניתן להרגיש את הכבד המוגדל. ולכן, בדיקות דם לאנזימי כבד חשובות ביותר בכל גידול ובמיוחד בסרטן המעי הגס.

האבחנה הסופית של גרורה בכבד מתבצעת על ידי הדמיית CT או אפילו MRI (במידה ומדובר בגרורה קטנה ביותר).

הטיפול בגרורות

הטיפול מתחלק לשני חלקים עיקריים – טיפול כירורגי להסרת הגרורות וטיפול תרופתי. הטיפול הכירורגי כולל ניתוח שמטרתו להסיר את הגרורה מאיבר המטרה. לא תמיד ניתוח מסוג זה מתאפשר ופעמים רבות לא ניתן להגיע אל הגרורות ואין ברירה אלא להשאירן ולנסות לטפל בהן על ידי תרופות.

הטיפול הכימותרפי הוא טיפול שיכול לגרום להקטנת הגרורות ואף להביא להיעלמותן. טיפול כימותרפי נכון בשילוב עם אדם המגיב היטב לתרופות יכול להציל את החיים במקרה של הימצאות גרורות, ולכן ניתן כמעט לכל חולה סרטן המע הגס גם במקרים של גידול שפיר. כמו כן, שילוב של טיפול ביולוגי עם טיפול כימותרפי נמצא כיעיל אצל חולי סרטן המעי הגס ולכן במקרים רבים מבצעים את השילוב הזה על מנת לשפר את הפרוגנוזה.

ראו גם:

איליאוסטומיה – ניתוח כריתה לטיפול בסרטן המעי הגס

דילוג לתוכן