דם בצואה הוא תופעה שכיחה המביאה מטופלים רבים אל רופא המשפחה. ברוב המקרים מקור הדם שבצואה הוא מאזור הרקטום ופי הטבעת, ולא קשור לתהליכים פנימיים במעי הגס.

עם זאת, דימום בצואה צריך בהחלט להעלות חשש לסרטן המעי הגס ודורש בירור מקיף ובמידת הצורך ביצוע ביצוע קולונוסקופיה.

הדימום הרקטלי עשוי להופיע כדם באסלה, דם על נייר הטואלט או דם בצואה עצמה. דימום מתבטא גם על ידי שינויים בצבע הצואה והפיכתה לכהה יותר מהרגיל.

על פי צבע הדימום ניתן להעריך את מיקומו לאורך המעי, כאשר דימום בהיר מעיד בדרך כלל על טחורים ואילו דימום כהה (עד צואה שחורה) מעיד על דימום מאזורים מרוחקים במעי הגס ואף מחלקים אחרים של מערכת העיכול.

מה גורם לדם בצואה?

כל תהליך של דימום לאורך המעי הגס, הרקטום ופי הטבעת עשוי לגרום לדם בצואה. המעי הגס הוא צינור באורך של כ-1.5 מטרים, והוא מהווה את החלק הסופי של מערכת העיכול.

בסוף המעי הגס נמצא הרקטום, צינור מאונך באורך של כעשרה סנטימטרים שבסופו פי הטבעת.

לאורך כל המעי הגס יכולות להתפתח פתולוגיות שגורמות לדימום. בהקשר של סרטן המעי הגס, פוליפים לאורך המעי הגס או גידולים סרטניים עלולים בהחלט לדמם ולגרום להופעת דם בצואה.

פיסורה בפי הטבעת

שריטה באזור פי הטבעת שעלולה בהחלט לגרום לדם בצואה. מדובר בתלונה נפוצה וקלה לטיפול שגורמת למקרים רבים של דם בצואה, אשר ברוב המקרים יופיע כדם בהיר על נייר הטואלט.

חשוב לזכור שכל תלונה של דם בצואה מחייבת בדיקה מקיפה של אזור פי הטבעת ובדיקה רקטלית על מנת לזהות מצבים קלים כמו פיסורה.

טחורים

טחורים הם ורידים גדושים המופיעים ברקטום וגורמים לכאב והפרעה בזמן מתן הצואה. הטחורים עשויים לגרום לדם בצואה וצריכים להילקח בחשבון בכל אבחנה מבדלת של דימום צואתי.

שלשול על רקע זיהומי

מקרים רבים של שלשולים על רקע מזהמים שונים (נגיפיים או חיידקיים) גורמים להופעת דם בצואה. במקרה זה יופיע שלשול דמי שיחלוף לאחר ההחלמה מהמחלה וסילוק המזהם. בכל מקרה של הופעת דם בצואה צריך לשלול לכן מזהמים שונים, אשר בדרך כלל גורמים לשלשול חריף או עצירות.

דם בצואה בסרטן המעי הגס

הצורה המדאיגה ביותר של דם בצואה היא על רקע סרטן המעי הגס. גידולים שונים במעי והרקטום עלולים לגרום להופעת דם בצואה, ופעמים רבות זהו הסימן הראשון של המחלה.

הדימום המגיע מהפוליפים או מהגידולים הסרטניים הוא בדרך כלל דימום קל, המתבטא בכמות קטנה של דם ביחס לנפח הצואה. ברוב המקרים הדימום הרקטלי שנגרם מסרטן המעי הגס לא גורם לאיבוד מאסיבי של דם שגורר ירידה בלחץ הדם או שוק אך בהחלט יכול לגרום אנמיה.

הדימום מהגידולים במעי הגס גורם להופעה של דם בצבעים שונים, בהתאם למיקום הדימום:

הבירור והטיפול בדם בצואה

אירועים של דם בצואה מחשידים לקשת רחבה ביותר של אבחנות, ועל כן מתבצע בירור מעמיק לגבי הגורם לדימום.

במקרים של סרטן המעי הגס, בירור על ידי קולונוסקופיה הוא חיוני, וכריתת הפוליפ המדמם ובדיקתו במעבדה הפתולוגית חשובים ביותר לאבחנה המלאה ולהמשך הבירור.

פעמים רבות אין קשר בין הדימום לבין סרטן המעי הגס, אך עם זאת חשוב מאוד לברר את הנושא לעומק על מנת להגיע לאבחנה הנכונה ולטיפול המתאים.

דילוג לתוכן