החלמה מסרטן המעי הגס - טיפול פסיכולוגי להתמודדות עם החרדותסרטן המעי הגס נחשב לאחד הסוגים הקטלניים ביותר של סרטן. אם המחלה מתגלה בשלב מאוחר, וכאשר הסרטן מתפתח למימדים גדולים, סיכויי ההישרדות נמוכים עד אפסיים.

גם עבור מי שנמצא בצד החיובי ביותר של הסטטיסטיקה ומחלים מהסרטן החמור הזה, יש עדיין מקום לחשש: העובדה היא שבהרבה מאד מקרים הגידול הסרטני שניצחנו לכאורה חוזר. המדענים עדיין אינם תמימי דעים לגבי פרק הזמן שהגידול עלול לחזור או חומרת המחלה המחודשת, אבל ברור שהסיכון הזה קיים.

במאמר הנוכחי נתייחס להיבט משמעותי אחר בחיים של אנשים שסבלו מסרטן המעי הגס ושהצליחו להתגבר עליו, לכאורה או שלא: החשש הפסיכולוגי שלהם שהמחלה תחזור, שמביא לחרדות ולעיתים לשיבוש משמעותי של החיים.

כשהמחלה מאיימת לחזור

אנשים רבים שחולים בסרטן בכלל ובסרטן המעי הגס בפרט מפתחים כאמור חרדות שהמחלה תחזור. חלק מהם יתארו מעין "פצצת זמן", כאשר המחשבה היא שהמחלה צפויה לחזור אצלם כעבור מספר חודשים או שנים – השאלה מבחינתם היא לא "אם" אלא "מתי". הזכרונות הלא נעימים מהמחלה נוטים לצוף במצב הדברים הזה: הכאבים, הטיפולים הלא נעימים ועמוסי תופעות הלוואי (למשל כימותרפיה) ובעיקר החשש שהחיים של האדם מונחים על כף המאזניים.

זה ממש לא פשוט להמשיך לחיות במצב הדברים הזה. כל סימפטום רפואי שחש אותו אדם עלול להיות מקושר אצלו באופן כמעט אוטומטי לחזרה של הסרטן. התוצאה היא פחדים שרק מחמירים את המצב, כי הרי ידוע שהמצב הגופני שלו מושפע במידה לא מבוטלת מהתחושות האישיות ומהשקט הנפשי שלנו.

יש אנשים שניגשים לרופא מומחה על תסמינים שבמצב אחר הם היו מעלימים מהם עין. אנחנו לא טוענים שהגישה הזו אינה נכונה – מי שמחלים מסרטן חייב להיות עם האצבע על הדופק – אבל שהיא משבשת את החיים ומקשה עלינו להמשיך לחיות ולהעמיד פנים שהכל בסדר.

ההיבט הכלכלי של המחלה

מי שמתמודד עם מחלת הסרטן, חלילה, ניצב בפני בור כלכלי עמוק מאד שמאיים לשאוב אותו אליו. המחלה משמעותה בדרך כלל היא הפסקה של העבודה לתקופה מסוימת, מה שכמובן פוגע במאזן השוטף של ההכנסות. לצד זה ההתמודדות עם הסרטן מחייבת הוצאות כספיות גדולות על טיפולים, תרופות וכיוצא בזה. ניתן להקטין את העלויות באמצעות הביטוחים השונים של קופות החולים או חברות הביטוח הפרטיות, אבל עדיין האדם החולה ומשפחתו צפויים ללא מעט הוצאות.

גם במקרה הזה, לאחר ההחלמה מהמחלה עלול האדם לפתח חששות כלכליים די מובנים. ייתכן שהוא יתקשה לחזור לעבוד באופן נורמלי עקב הפחד שהוא יאלץ להפסיק את העבודה בשנית. יש אנשים שאף מוותרים על העבודה לתקופה מסוימת כי הם מרגישים שהם לא יכולים להתרכז בה באופן ראוי.

אז מה ניתן לעשות?

הדבר שחשוב ביותר לדעת על התקופה שלאחר ההחלמה מסרטן המעי הגס היא שהאדם לא צריך להיות לבד במערכה שלו. האנשים הקרובים לו – בן/בת זוג, בני משפחה וחברים – יספקו לו בוודאי את הסביבה התומכת שהוא מצפה לה. לכן למרות שהאדם עלול להרגיש מבוכה או אפילו בושה לשתף אותם בחששות, חשוב שהוא כן יעשה את זה.

זו ממש לא בושה לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי על ידי פסיכולוג או פסיכיאטר, בעיקר כאשר החששות אכן מפריעים לתפקוד של האדם. איש המקצוע יוכל לנתח את הגורמים המביאים לאותן חששות ולהציע פתרונות שעשויים להיות יעילים ומותאמים לאדם הספציפי.

כאשר בוחרים במומחה שמכיר את התחום ואת ההתמודדויות הרלוונטיות הקשורות אליו ניתן להפוך את ההתמודדות למעט פשוטה יותר. חשוב שאיש המקצוע ישדר אמינות ושיהיה בעל יחסי אנוש מעולים, כי גם כך לא פשוט לחשוף אדם אחר לנושאים מורכבים דוגמת אלה.

דילוג לתוכן