רופא

הסרטן השני בשכיחותו הן בגברים והן בנשים בישראל הוא סרטן המעי הגס כשמדי שנה מאובחנים בישראל בממוצע כשלושת אלפים חולים חדשים. המרכיב העיקרי של הטיפול בסוג זה של סרטן הוא הסרה כירורגית של הגידול כשלעיתים יש לבצע גם טיפול כימותרפי משלים.

האמצעי המוצלח ביותר ויעיל ביותר להפחתת התמותה כתוצאה מסרטן המעי הגס הוא גילוי מוקדם של הגידול. הגילוי המוקדם של הגידול נחשב לפשוט מאוד וזמין מאוד ומתבסס על בדיקת דם סמוי בצואה ובדיקת קולונוסקופיה.

החשיבות של האבחון המוקדם

המהלך הטבעי של סרטן המעי הגס מתחיל בגידול המתפתח על גבי פוליפ בדופן המעי הגס או בדופן המעי עצמו, המתפשט בצורה איטית מאוד לקטעים אחרים במעי, משם הוא עושה את דרכו לבלוטות הלימפה האזוריות ומהן הוא פולש לכלי דם המאפשרים לו לשלוח גרורות לאברים מרוחקים יותר. הסיכוי לריפוי מן הסתם הולך ופוחת ככל שהגידול מפושט יותר.

חזרת הגידול לאחר ההחלמה

בקרב חלק ניכר מהמטופלים המחלה חוזרת בצורה מקומית לאחר ההחלמה, גם אם ההחלמה הוגדרה כמלאה. המחלה יכולה לחזור באופן מקומי אך לא אחת היא חוזרת באופן מפושט, כשהיא מערבת איברים נוספים. בנוסף לכך, לא אחת המחלה מאובחנת רק לאחר שהגידול הצליח לשלוח גרורות.

הצפק הוא אחד האתרים השכיחים ביותר להיווצרות של גרורות שמקורן בגידולים במערכת העיכול והטיפול העיקרי שניתן לחולים הסובלים מגרורות בצפק הוא כימותרפיה. לרוע המזל ידוע לנו כיום כי במצב זה הטיפול הכימותרפי כבר אינו יעיל במיוחד.

הסיבה לכך נעוצה בעובדה שגרורות בצפק לא מקבלות אספקת דם עשירה כמו גרורות בריאות או בכבד למשל. לאור זאת, רק במקרים מועטים מאוד יחול שיפור ממשי במצב המחלה ולפיכך עד לאחרונה סרטן המעי הגס שאובחן בשלב מתקדם שבו כבר קיימות גרורות לצפק, נחשב למחלה סופנית.

מה הוא ניתוח "הייפק"?

ניתוח הייפק או HIPEC (ראשי התיבות של Cytoreductive Surgery and Hyperthermic Intraperitoneal Chemotherapy) הוא ניתוח המשלב בין שני אלמנטים טיפוליים: כריתה של איברים מעורבים הממוקמים בסמיכות לגידול וכימותרפיה תוך בטנית מחוממת המבוצעת במהלך ההתערבות הכירורגית. במהלך הניתוח המנתח למעשה מבצע הסרה ממוקדת של כל הגרורות שהתפתחו בחלל הבטן.

לאחר הסרת הגרורות והאיברים המעורבים בגידול שניתן להסירם, שוטפים את חלל הבטן בחומרים כימותרפיים בטמפרטורה של ארבעים ושתיים מעלות צלזיוס במשך כשעה עד שעה וחצי. מטרת השטיפה היא להשמיד את כל התאים הסרטניים שנותרו בחלל הבטן, שייתכן שאינם ניתנים לזיהוי.

לאחר סיום השטיפה הכימותרפית, סוגרים את הבטן של המנותח ומעבירים אותו לחדר ההתאוששות. בהשוואה למינון הכימותרפיה שניתן לתת דרך הווריד, המינון שניתן לתת בהליך זה גבוה פי עשרים. ניתן להגדיר שיטה זו כשיטה "ישנה-חדשה" וזאת כיוון שהיא מוכרת כבר כשלושים שנה, אך השימוש בה כטיפול אפשרי לסרטן מעי הגס בשלב ארבע, נחשב לחדש מאוד יחסית.

עבור אילו חולים ההליך מתאים במיוחד?

היעילות של ניתוח "הייפק" עולה באופן משמעותי על היעילות של טיפול כימותרפי קונבנציונאלי הניתן דרך הווריד, אך חשוב לזכור כי מאחר ומדובר בניתוח מורכב מאוד, הרי שבהתאם מדובר גם בניתוח הכרוך בנטילת סיכון מסוים. על מנת למזער ככל הניתן את הסיכוי לסיבוכים, יש לוודא כי הן ההערכה הטרום ניתוחית והן הניתוח עצמו, יבוצעו בידי צוות מנתחים מיומן, הבקיא בביצוע ההליך הייחודי והמבטיח הזה. בנוסף לכך, יש להמשיך במעקב רפואי לאחר הניתוח כשלעתים יהיה צורך במעבר של טיפול כימותרפי משלים נוסף.

אולי יעניין אותך גם:

שיקום בבית לאחר ניתוח בסרטן המעי הגס

 

דילוג לתוכן