טיפול בהישנות סרטן המעי הגססרטן המעי הגס מהווה סך הכל עשרים וחמישה אחוז מכלל מקרי הסרטן הקיימים ובמדינת ישראל סרטן המעי הגס הוא סוג הגידול הממאיר השני במידת השכיחות שלו.

מדי שנה מאובחנים בארץ כשלושת אלפים מקרים חדשים של סרטן המעי הגס כשארבעים אחוז מהחולים מאובחנים עם גידול בשלב 2. בשלב זה הגידול הצליח לחדור לכל השכבות של דופן המעי הגס אך טרם הצליח לפלוש לבלוטות הלימפה באזור.

סיכויי ההישנות של המחלה לאחר ההירפאות במידה והתגלתה בשלב 2, עומדים על עשרים אחוז ולפיכך במהלך עשרות השנים האחרונות התפתחו מספר טיפולים משלימים אשר מטרתם להפחית את הסיכוי להישנות המחלה. כך למשל מתן טיפול כימותרפי משלים באמצעות 5- פלואורואורציל מקטין את רמת הסיכון לארבעה אחוז בלבד בקרב חולים אלה.

באיזה שלב ניתן הטיפול המשלים?

הטיפול שמיועד למנוע את ההישנות או לכל הפחות להפחית את הסיכוי להישנות המחלה יכול להינתן לפני הניתוח לכריתת הגידול או אחריו.

במקרים רבים הטיפול יכלול הקרנות וכימותרפיה במקביל ובכל המקרים הטיפול ניתן רק עבור חולים שאובחנו בשלב השני או השלישי של המחלה.

כיום ברור מעבר לכל צל של ספק שחולים שעברו כריתה של הגידול בלבד ללא טיפול משלים נמצאים בסיכון גבוה יותר להישנות המחלה וכן ידוע ממחקרים רבים שנערכו בתחום זה כי טיפול משלים שניתן לאחר הניתוח יעיל יותר מטיפול שניתן לפני הניתוח.

מדוע המחלה חוזרת ומופיעה לאחר הריפוי?

מה שחשוב להבין בכל הקשור למחלת סרטן המעי הגס באופן ספציפי ובנוגע למחלת הסרטן באופן כללי הוא שדי בתא סרטני אחד בשביל לפתח גידול קטלני.

הטיפול בגידול הסרטני שמתפתח במחלת סרטן המעי הגס כולל ברוב המוחלט של המקרים כריתה של הגידול אך לא אחת במהלך הניתוח לא מוסרים מגופו של החולה כל התאים הסרטניים. לפיכך החולה יכול להחלים ממחלתו לכאורה, אך התאים הסרטניים המעטים שנותרו בגופו יכולים להתרבות וליצור גידול חדש.

כפי שציינו, ישנם שלבים של המחלה ובקרב החולים בסרטן המעי הגס בשלב 2, ניתן לראות כי ללא טיפול משלים למניעת הישנות המחלה, ישנו סיכוי של ארבעים אחוז כי הגידול יחזור להתפתח והסיכויים להישנות גבוהים יותר במידה והמחלה אובחנה בשלב 3. כמו כן במקרים מסוימים הניתוח עצמו מגדיל את סיכויי ההישנות של המחלה. כך למשל במקרה של התנקבות של החלחולת שמתרחשת באופן לא מכוון, ישנו סיכוי להעברת תאים סרטניים למקום אחר בגוף שבשלב מאוחר יותר, עלולים להתפתח ולהתרבות לכדי גידול.

חישוב סיכויי ההישנות של המחלה

מן הסתם, ככל שהסיכוי להישנות של הגידול גבוה יותר, כך התועלת הצפויה מהטיפול למניעת ההישנות של הגידול רבה יותר. לפיכך לפני שמחליטים האם מומלץ לתת למטופל טיפול למניעת הישנות, יש להעריך את הסיכוי להישנות הגידול.

ההערכה של סיכויי ההישנות מבוצעת עבור כל מטופל ומטופל בנפרד תוך הסתמכות על פרמטרים רבים. בין יתר הגורמים שמגדילים את הסיכוי להישנות המחלה יש לציין את הגורמים הבאים להלן:

כיום ניתן לבצע גם הערכה של הסיכוי להישנות המחלה באמצעות תכנות מחשב מתקדמות שבהן ניתן להשוות את הנתונים האישיים של המטופל לנתונים שנאספו מחולים רבים וכך לאמוד את הסיכוי להישנות הגידול בחולה באופן ספציפי מבחינה סטטיסטית. אלגוריתמים מעין אלו נמצאים בשימוש כבר זמן רב עבור החולות בסרטן השד.

דילוג לתוכן