הסרת פוליפ ימנע ניתוח הסרת פוליפ במעי הגס באמצעות הליך הנקרא קולונוסקופיה לפרוסקופית היא דרך יעילה ומבטלת את הצורך להסיר חלקים גדולים יותר של המעי הגס. פוליפים במעי הגס הם למעשה גידולים טרום סרטניים אשר הסרתם בטרם עת, מפחיתה את הסיכון להתפתחות של גידול סרטני.

אצל חולים רבים אשר מאובחנים עם פוליפים במעי הגס, הסרתם עשויה להיות פעולה בלתי פשוטה. פוליפים שטוחים הנמצאים על דפנות קיר המעי הגס או כאלה הצומחים במוקדים נסתרים, מקשים על האבחון ועל ההסרה. הסכנה הטמונה בכך היא כי הפוליפים עשויים להתפתח לסרטן ממאיר ולכן חשוב להסירם.

עד כה, פוליפ הממוקם באזור אליו הגישה מסובכת, הוסר באמצעות ניתוח פתוח המלווה בתקופת החלמה והתאוששות ממושכת. הליך ניסיוני חדש, ניתוח לפרוסקופי בשילוב עם קולונוסקופיה אוחז ביתרון מובהק על פני הפרוצדורה הכירורגית המסורתית, וזאת בשל היותו קצר יותר ופולשני פחות.

ההליך החדש

ניסויים קליניים מוכיחים כי קולונוסקופיה לפרוסקופית היא דרך בטוחה ויעילה כמו ניתוח להסרת חלקים מהמעי הגס.

יתרונותיה על פני ניתוח כירורגי פולשני יותר, הם תקופת שהות קצרה בבית החולים, לאחר הפרוצדורה, וסיכון הנמוך לנזקים אפשריים. הסרת הפוליפים נעשית באופן מקומי בלבד. הסרת המעי פעמים רבות כרוכה בתופעות לוואי כמו שינויים בפעולות מעיים -שלשולים.

תחילה, הרופא מזרים פחמן דו חמצני למעי הגס, כדי לנפחו ולהגדילו. שלא כמו אוויר רגיל המשמש בהליך קולונוסקופי מסורתי, פחמן דו חמצני אינו גורם למטופל לתחושת נפיחות קיצונית.

במסגרת ההליך, הרופא סורק את הדופן הפנימית של המעי הגס, באמצעות צינור דק וגמיש המוחדר דרך פי הטבעת. מצלמת וידאו קטנה משדרת במקביל תמונות של המעי הגס המוצגות על פני מסך.  כאשר הרופא מאבחן פוליפים, הוא עשוי להשחיל דרך הצינורית כלים כירורגים מיוחדים כדי להסיר את הגידול.

יעילות הטיפול על פני פרוצדורות אחרות

גודלם של הפוליפים עשוי להשתנות ובאופן דומה, המקום בו הם צומחים. לעיתים הפוליפים עשויים לגדול בקפלים או בעיקולי המעי, דבר אשר מקשה על הרופא לאתרם ולהסירם במהלך קולונוסקופיה. במקרים אלה, נהוג היה להסיר חלקים מן המעי המכילים פוליפים, כדי להבטיח הסרה מוחלטת של הרקמה.

באמצעות קולונוסקופיה לפרסקופית, ניתן להסיר את הפוליפים בדרך פחות פולשנית. המנתח, מבצע חתך קטן בבטן, ומחדיר דרכו צינור אשר בקצהו מחוברת מצלמה לפרסקופית. המצלמה מספקת תמונה ברורה של תכולת המעי ומסייעת לאתר את הפוליפים. במקביל מוחדר קולונוסקופ דרך פי הטבעת המשמש להסרת הפוליפ.

בנוסף, חולים אשר עברו קולונוסקופיה לפרסקופית איבדו פחות דם ולכן הזדקקו לפחות נוזלים בחדר הניתוח. ההליך עצמו נמשך כ-95 דקות בממוצע, לעומת ניתוח להסרת חלקים מהמעי אשר הצריך שהיה של 179 דקות בחדר הניתוח. כמו כן המטופלים הסתגלו תוך פרק זמן קצר יותר למזון מוצק ואילו חולים שעברו פעולה כירורגית, נאלצו להמתין ארבעה ימים עד לחזרתם לתזונה רגילה.

ניסוי קליני

הניסוי הקליני החדש כלל 28 חולים אשר עברו את הפרוצדורה ונותרו במשך תקופה קצרה, בממוצע של 2.5 ימים, בבית החולים. חולים אשר עברו ניתוח להסרת חלקים במעי הגס, אושפזו במשך כארבעה ימים בבית החולים, למטרות התאוששות ופיקוח. החולים התלוננו פחות על כאבים בסיום ההליך, ובתקופת ההחלמה.

אילו מצבים רפואים נוספים מטופלים באמצעות קולונוסקופיה לפרוסקופית?

המצבים הרפואיים הנוספים שטופלו באמצעות ההליך החדש היו מחלות סרטן, מחלות מעי דלקתיות (IBD), מחלת קרוהן ודיברטיקוליטיס, אפנדיציטיס, צניחת פי הטבעת ,התפתלות מעיים (מצב אשר עלול לגרום לחסימה במעי) וקוליטיס כיבי.

דילוג לתוכן