סרטן תאי הכליה מהווה כ- 70 עד 80 אחוזים מתוך כלל מקרי סרטן הכליה המתגלים בדרך כלל על ידי בדיקות על שמע או טומוגרפיה ממוחשבת בעקבות תסמינים כלליים.

הטיפול הראשון והיעיל ביותר עד כה היה הסרת הגידול בניתוח. במסגרת מחקר התערבותי החלו במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי בני ציון בטיפול חדש וחליפי במקרים של סרטן הכליה המכונה בשם טיפול הקפאה. טיפול זה נועד להחליף את הטיפול המסורתי של הניתוח במסגרתו מוסר הגידול מתוך הכליה או לחילופין תוסר הכליה כולה.

יישום השיטה בחולים נעשית בבני ציון לצורך איסוף נתונים על מנגנון הפעולה של המערכת החדשה לטיפול בקרצינומה של הכליה. מתוך ממצאי הניסוי נמצא כי הצליחו המנתחים ליצור מבנה דמוי כדור קרח העוטף את הגידול כולו והיוצר גבולות באורך של 5 מ"מ סביב הגידול כפי שנצפה בניתוח לאפרוסקופי, אולטרסאונד או טומוגרפיה ממוחשבת. כמו כן ציינו החוקרים כי ההליך הרפואי הודגם כבטוח לשימוש ולא נצפו סיבוכים רפואיים בחולים שעברו את ההליך בהקפאה.

תיאור ההליך הרפואי

הטיפול מבוצע כאשר החולה נמצא תחת הרדמה ובמהלכו מוחדרת מחט מיוחדת דרך העור לתוך שטח הגידול ומתבצעת בהמשך הקפאה של הגידול.

הקפאת הגידול גורמת להרס של תאים המרכיבים את הגידול ונמצאים באזור אליו מוחדרת המחט. חולים שעומדים בקריטריונים מסוימים ונמצאים מתאימים עוברים את סדרת המחקרים הקליניים בבית החולים.

ההקפאה מתרחשת באמצעות מכשיר IceSence3TM של חברת אייסקיור שמייצרת ומשווקת אותו. המכשיר מטפל בגידולים שפירים וממאירים באמצעות טכנולוגיה חדישה של הקפאה, והוא מורכב ממערכת מתוחכמת המכילה חומרים כמו חנקן נוזלי הזורם דרך צינורות דקיקים אל מחט ההקפאה ומקרר אותה.

הטמפרטורה הנדרשת לצורך השלמת ההליך צריכה להיות נמוכה מאוד. לאחר מכן המערכת מופעלת בתוך שטח הגידול בכליה, הרקמה סביב המחט קופאת תחת הטמפרטורות הנמוכות וגורמת למוות תאי הגידול. בהמשך, ולאחר שליפת המחט מן האזור הרקמה מפשירה ורקמת הגידול מוחלפת ברקמה צלקתית.

הריפוי הטבעי אינו מצריך שימוש בתרופות או בטיפולים נוספים בסיום ההליך. החנקן הנוזלי מוזרם דרך מערכת סגורה בתוך מכשיר מיוחד ולפיכך החומר הזר אינו בא במגע ישיר עם חלקי הגוף.

הליך ההקפאה אינו כרוך בתופעות לוואי משמעותיות, הכאב הוא מינימלי וזמן ההתאוששות קצר בהשוואה לניתוח בו מוסר הגידול באופן מסורתי.

טכנולוגיה זו בהשוואה לניתוח מאפשרת לשמור על תפקוד כליה תקין ומהווה אלטרנטיבה לחולים שלא יכולים לעבור ניתוח בהרדמה כללית. בתום ההליך החולים עוברים מעקב הכולל בדיקות הדמייה המציגות את השינויים באזור הכלייה טרם ההקפאה ולאחר ההליך לצורך מעקב.

קריטריונים להשתתפות בהליך החדש

הגיל המינימלי ליישום הטכנולוגיה החדשה הוא 18 ולא קיימת הגבלה לביצוע ההליך בין המינים השונים. טרם ביצוע ההליך נידרשת הוכחה להמצאות גידול בכליה וזאת על ידי בדיקת ביופסיה פשוטה, כמו כן ניתן לאבחן את הגידול בטומוגרפיה ממוחשבת.

למיקום הגידול בכליה יש משמעות ולפיכך גידול הממוקם בקליפת הכליה וגודלו נע בין 0.5 לבין 3 סנטימטרים הוא קריטריון הכרחי. בתום ההליך המטופל נדרש להשאר בתקופת מעקב של 60 ימים.

מקרים מגבילים הם כאשר הגידול מאובחן במרכז הכליה או בסמוך לכלי דם גדולים. כמו כן, מטופלים המאובחנים עם גרורות אינם יכולים לעבור את ההליך. מחלה סופנית, פרטים הנושאים מחלות זיהומיות או מדבקות כמו צהבת או איידס, חולים הסובלים מבעיות קרישה כל אלה אינם יכולים לעבור את ההליך. הטיפול בהקפאה אינו נועד לאנשים שמשתתפים במחקרים אחרים או כאלה הנוטלים תרופות מסוימות.

ראו גם:

גידולים שפירים וממאירים

קולונסקופיה וירטואלית

דילוג לתוכן