התמודדות עם סרטן המעי הגססרטן המעי הגס הוא מחלה המורכבת מגידולים סרטניים במעי הגס, בתוספתן וברקטום. מקור הגידולים הוא בפוליפים אדנומטיים במעי הגס.

בדרך כלל הם שפירים, אך עם הזמן הם עלולים להיות ממאירים. המחלה מאובחנת באמצעות בדיקת קולונסקופיה, והטיפול כרוך בדרך כלל בניתוח ובכימותרפיה.

אבחון סרטן המעי הגס עשוי להיות מאתגר מבחינה רגשית, וכל אדם לומד להתמודד עם המחלה בדרכו. עד שימצא הטיפול המתאים, ניתן לנסות שיטות התמודדות שונות:

התמודדות עם האבחנה

התמודדות עם אבחנת סרטן המעי הגס עשויה להיות קשה ביותר, מבחינה פיזית ורגשית. בהתחלה צפוי המטופל לחוש נסער מאוד, מבוהל ומבולבל, או שהוא עשוי להרגיש כאילו החיים יצאו מכלל שליטה. לכן חשוב ביותר לקבל את המידע הנכון לגבי שיטות הטיפול.

אנשים שקיבלו את הידיעה על מחלתם, ולמדו את מכלול אפשרויות הטיפול, מסוגלים לקבל החלטות באופן מושכל יותר ולהתמודד היטב עם המחלה. הרופא יסביר למטופל את המידע לגבי שלב המחלה, ויפרט את אפשרויות הטפול ותופעות הלוואי. ככל שהמטופל ידע יותר, כך הוא יוכל לקבל החלטות טובות יותר לגבי הטיפול.

אנשים רבים שורדים את סרטן המעי הגס, אך הטיפול עלול להיות קשה ולוקח זמן להתאושש מהמחלה באופן מלא. קיימות תופעות לוואי אשר בדרך כלל משתפרות בשבועות ובחודשים לאחר הטיפול, אך עבור חלק מהמטופלים, תהליך ההלחמה עשוי להיות ארוך טווח.

קשר עם בני משפחה וחברים

שמירת היחסים הקרובים תסייע להתמודדות עם הסרטן. חברים ובני משפחה מספקים תמיכה מעשית כאשר היא נדרשת, כגון סיוע ליווי לקבלת טיפולים, והם מעניקים אף תמיכה רגשית ואוזן קשבת כאשר המטופל מבקש לדבר על תקוותיו ופחדיו.

קבוצת תמיכה – אתם לא לבד!

מספקת מעגל תמיכה המורכב מאנשים הסובלים אף הם מסרטן המעי הגס או מסוג סרטן אחר. ניתן ללמוד מהניסיון של אחרים, לקבל כלים חדשים להתמודדות ובעיקר לדעת שיש עוד אנשים הסובלים מהמחלה וכי ניתן להתגבר עליה. במסגרת הקבוצה, המטופל לומד אף כיצד לדבר עם הילדים ולבשר להם על המחלה. יציבות רגשית היא מרכיב חשוב בדרך להחלמה.

השפעת סרטן המעי הגס מבחינה פיזית

הסרטן והטיפול בו עלול לגרום לשינויים פיסיים בגוף. שינויים אלו עלולים להיות קשים ביותר להתמודדות ועשויים להשפיע על הדרך בה המטופל מרגיש עם עצמו. ניתוח לטיפול בסרטן המעי הגס עלול לגרום להצטלקות. לאחר מכן, נדרשת תמיכה המסייעת למטופל להתמודד עם שינויי גוף אלו והדרך בה הם משפיעים על ההערכה העצמית והדרך בה המטופל מתייחס לאנשים אחרים, במיוחד למשפחה הקרובה ולחברים.

לאחר ניתוח המעי הגס או טיפולי הקרנות יתכן שהמטופל יסבול משלשולים במשך זמן מה, המשולבים לעיתים עם עצירות. הרופא ייעץ למטופל לגבי התמודדות עם שינויים בהרגלי המעיים. המטופל יצטרך לשנות את תזונתו על מנת לסייע לפעולת מעיים נורמאלית ככל הניתן.

בעיה נוספת עימה יש להתמודד היא תחושת עייפות וחוסר אנרגיה במשך זמן רב, במיוחד למשך תקופה ארוכה לאחר הטיפול או אם הסרטן נמצא בשלב מתקדם. אם המטופל נמצא במערכת יחסים מינית, אחד מהשינויים האלו, או כולם, עלולים להשפיע על חיי המין.

התמודדות מעשית עם סרטן המעי הגס

בנוסף להתמודדות עם הפחד והחרדה לאחר אבחנת הסרטן, יש להתמודד עם ענייני כספים ולהבין איזו תמיכה כספית מגיעה למטופל, כגון הטבות, דמי מחלה ומענקים. על המטופל לזכור כי הוא אינו מוכרח לסדר הכל בבת אחת. ידרש מעט זמן להתמודד עם כל בעיה, ויש לבקש עזרה בעת הצורך.

המטופל יכול ליהנות אף משירותי תמיכה של צוות רפואי המורכב מרופא, אחות, דיאטנית ופסיכולוג. עובדים סוציאליים מסייעים עם המידע לגבי הזכאות לפיצויים והטבות. אם המטופל מתגורר בגפו, העובדת הסוציאלית יכולה לסייע לו באמצעות ארגון שיקום כשהוא יוצא מבית החולים.

ראו גם:

כחול לבן: חוקרים בישראל גילו שתרופה נגד שגדון יעילה לסרטן המעי הגס

הנה כמה עובדות חשובות על סרטן המעי הגס

שירותי טלרפואה – לשקט הנפשי של חולי סרטן המעי הגס!

דילוג לתוכן