בדיקה ביתית לזיהוי סרטן המעי הגס
בדיקה ביתית לזיהוי סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס עשוי להתחיל כמו פוליפ קטן, הניתן לגילוי באמצעות בדיקות סרטן רגילות, כגון קולונוסקופיה.

תסמיני הסרטן כוללים שינוי בהרגלי המעיים או דימום, אך לעיתים קרובות אין תסמינים. באמצעות גילוי מוקדם, ניתוח, הקרנות או כימותרפיה, ניתן לטפל ביעילות במחלה.

בדיקת FIT לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס

בדיקה ביתית, המזהה דם סמוי בצואה, מזהה את רוב מקרי סרטן המעי הגס. לאחר סקירת 19 מחקרים, חוקרים מצאו כי בדיקת FIT מסוגלת לזהות 79 אחוזים מהגידולים במעי הגס, כולל היכולת לשלול סרטן, מבלי לגרום לאנשים לשנות את תזונתם או להפסיק לצרוך את תרופותיהם, כפי שנדרש בבדיקות אחרות.

הממצאים דווחו בגיליון פברואר של כתב העת Annals of internal Medicine. ד"ר ג'פרי לי, מאוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו, מסביר כי בדיקה זו ידידותית יותר למשתמש.

יעילות הבדיקה היא יכולתה לזהות גידולים בשלב מוקדם מאוד של המחלה. יחד עם זאת, קיימות אפשרויות מוטעות של תוצאות הבדיקה, ולכן מומלץ לבצע אותה אחת לשנה. אם מתקבלת תשובה חיובית, יש לבצע בדיקת קולונסקופיה.

מהלך המחקר

לצורך המחקר, חיפשו החוקרים במאגרי המידע של מחקר רפואי, בין השנים 1996 עד 2013, ראיות להוכחת האפקטיביות של הבדיקה.  1900 מחקרים נכללו בניתוח הסופי, וכל מחקר כלל בין מאה ל-28,000 אנשים ללא תסמיני סרטן המעי הגס.

הבדיקה זיהתה 79 אחוזים ממקרי סרטן המעי הגס, לאחר בדיקה אחת. בקרב אנשים שלא סבלו מהסרטן, 95 אחוזים נבדקים קיבלו תוצאות שליליות. החוקרים סבורים כי בדיקת FIT עשויה להוביל לירידה גדולה יותר במספר מקרי המוות בעקבות מחלה זו.

סרטן המעי הגס

על פי מרכז לבקרת מחלות ומניעתן, סרטן המעי הגס הוא הגורם המוביל השני למוות מסרטן בארצות הברית. בשנת 2010, מתו מהמחלה 52,000 אנשים מתוך 132,000 אנשים שאובחנו. ההמלצות לאנשים הנמצאים בסיכון ממוצע לסרטן זה, הן להתחיל להיבדק בגיל חמישים.

ניתן לבחור בין מספר אפשרויות, כולל בדיקות צואה שנתיות ובדיקות קולונסקופיה אחת לעשר שנים, בדיקת סיגמואידוסקופיה מומלצת אחת לחמש שנים. שתי הבדיקות הן פולשניות ובודקות את פנים המעי הגס.

כיצד ניתן למנוע את סרטן המעי הגס?

המניעה היעילה ביותר לסרטן זה היא איתור והסרת פוליפים טרום סרטניים במעי הגס, לפנים שהם הופכים להיות סרטניים. גם במקרים בהם הסרטן כבר התפתח, גילוי מוקדם עדיין משפר באופן משמעותי את סיכוי הריפוי באמצעות ניתוח להסרת הסרטן לפני שהמחלה מתפשטת לאיברים אחרים.

שינוי הרגלי התזונה, באמצעות הפחתת צריכת שומן והעלאת כמות סיבים בתזונה מועיל למניעת הסרטן. מקורות עיקריים של שומן הם בשר, ביצים, מוצרי חלב, רטבים לסלט ושמנים המשמשים לבישול.

סיבים תזונתיים הם חלק בלתי מסיס של חומר צמחי הנמצא בפירות, ירקות, לחמים מחיטה מלאה ודגנים. תזונה עשירה בסיבים מובילה לסילוק חומרים מסרטנים פוטנציאליים מהמעיים. בנוסף, סיבים מובילים להעברה מהירה יותר של חומר צואתי דרך המעי, ובכך מתאפשר פחות זמן תגובה ברירית המעי, להיווצרות סרטן פוטנציאלי.

דילוג לתוכן