סרטן המעי הגס הוא סוג מחלות הסרטן השלישי בשכיחותו בעולם המערבי והשני בשכיחותו בגורמי המוות עקב המחלה.

זהו סוג של סרטן אשר נחשב נפוץ בישראל וקטלני במיוחד. המחלה כוללת גידולים סרטניים בחלקים שונים של המעי הגס, בתוספתן ובחלחולת (החלק הסופי של המעי הגס שמגיע עד לפי הטבעת).

הגידולים במעי הגס נוצרים לרוב מפוליפים אדנומטיים (דמויי בלוטה) שברוב המקרים הם גידולים שפירים, אך במשך הזמן הם עלולים להתפתח לגידולים ממאירים ואף קטלניים.

סרטן המעי הגס מאובחן על ידי בדיקה פולשנית אל תוך המעי דרך החלחולת, והיא נקראת קולונוסקופיה. על פי רוב הטיפול במחלה הוא באמצעות ניתוח (ראו גם: איליאוסטומיה), אך לעתים דרושים גם טיפולי כימותרפיה.

כאשר סרטן המעי הגס מתגלה אצל אנשים, מרביתם עסוקים כל כולם בטיפולים ובתהליך הריפוי מן המחלה הקשה.

עקב מצב המחלה וההקדשה הרבה לתהליך הטיפולים, נאלצים החולים לעזוב את מקומות עבודתם, משכורתם מצטמצמת והם חיים בתנאים כלכליים נמוכים יותר מאלה שהיו רגילים קודם לכן.

במהלך הטיפולים בסרטן המעי הגס מגיעות לחולים זכויות רפואיות מגורמים שונים כמו המוסד לביטוח לאומי, חברות ביטוח, מס הכנסה וכדומה. גם לאחר ההחלמה מן המחלה הם ממשיכים להיות זכאים לחלק מן הזכויות.

זכויות בתחום הבריאות

סל הבריאות הממלכתי כולל בתוכו מספר תרופות וטיפולים המתאימים במיוחד עבור חולי סרטן המעי הגס כגון "ארביטוקס"- תרופה לטיפול בגרורות סרטן המעי הגס.

הזכאות לתרופה ניתנת רק לחולים שטופלו קודם לכן בתרופות אחרות מבלי שהייתה כל הצלחה. כמו כן, סל התרופות כולל עזרה כספית בטיפולי שיניים לחולי סרטן המעי הגס שמקבלים טיפולים כימותרפיים.

הזכאות היא ל-50% החזר ממחיר טיפולים משמרים וממחיר טיפולים משקמים. עוד נכללת בסל השתתפות במחיר של מכשירי שיקום ושל ציוד רפואי הדרוש לטיפול בסרטן המעי הגס.

משרד הבריאות דואג גם לטיפול תומך בעבור חולי סרטן המעי הגס:

זכויות בביטוח לאומי

חולי סרטן המעי הגס עלולים לאבד את כושר עבודתם בשל הירידה בתפקוד שנובעת מהמחלה. חולים אלה מפסיקים לעבוד והכנסותיהם מצטמצמות או פוסקות.

חולים אלה זכאים לקבל אחוזי נכות מביטוח לאומי (על פי קריטריונים מסוימים), מה שמזכה אותם בקצבת נכות כללית. כמו כן מגיעה להם קצבת הבטחת הכנסה כאשר הם נתונים במצוקה כלכלית. על מנת לקבל את הזכויות מהמוסד לביטוח לאומי עליכם לאסוף את כל המסמכים הרלוונטים, לפנות לוועדה רפואית המתקיימת בסניפים השונים בביטוח לאומי ולהגיש בקשה לקבלת אחוזי נכות.

ביטוח לאומי מסייע בשמירה על אורח חיים מינימלי מבחינה כלכלית. רק לחולי סרטן שנמצאים בטיפולים מגיעים אחוזי נכות רפואית. חולים שעברו ניתוח להסרת הגידול ונמצאים כבר לאחר הטיפולים לא זכאים לאחוזי נכות.

זכויות נוספות

חולי סרטן המעי הגס שהוכרו כנכים זכאים להטבות ולהקלות בתחומים שונים שניתנים מטעם גופים שונים במדינה כגון משרד האוצר, מס הכנסה, משרד המשפטים, משרד התחבורה, המועצות המקומיות, מנהל מקרקעין, משרד הבינוי והשיכון וכדומה.

הזכאות להטבות ולהקלות תלויה באחוזי הנכות הרפואית או באחוזי הנכות התפקודית אותם קבע ביטוח לאומי בעבור החולים.

לכל הזכויות המגיעות לחולי סרטן תוכלו לקרוא באתר iscort.org.il

ראו גם:

הנה כמה עובדות חשובות על סרטן המעי הגס

דילוג לתוכן