חוות דעת רפואית מפי מומחהחוות דעת רפואית היא מסמך מקצועי בעל תוקף משפטי שנכתב על ידי רופא מומחה. בדרך כלל חוות דעת רפואית נכתבת במקרים שבהם ישנו צורך להוכיח כי התקיימה רשלנות רפואית או במקרים בהם מוגשת תביעה לקבלת פיצויים מהמוסד לביטוח לאומי או מחברת ביטוח פרטית.

יש להקפיד על כך שחוות הדעת תיכתב על ידי רופא שתחום ההתמחות שלו נושק לתחום התביעה. לפיכך במקרים של חוות דעת רפואית בהקשר של סרטן המעי הגס, את חוות הדעת צריך לכתוב רופא מומחה לגסטרואנטרולוגיה תוך מתן עדיפות לרופא אונקולוג.

חוות דעת רפואית במקרה של אבחון מאוחר של מחלת סרטן המעי הגס

במקרים מסוימים יש לצרף לכתב התביעה חוות דעת רפואית על מנת להוכיח לבית המשפט כי הרופא שטיפל בתובע התרשל בעבודתו בכך שלא אבחן את המחלה במועד המוקדם ביותר האפשרי.

בחוות הדעת במקרים האלו הרופא צריך להסביר מדוע כל רופא סביר היה יכול לאבחן את המחלה תוך הסתמכות על התסמינים מהם סבל החולה וממצאי הבדיקות השונות שנערכו לו (מבחן הרופא הסביר).

יש לציין כי במקרים מסוימים הרשלנות באה לידי ביטוי באי שליחת המטופל לבדיקות המתאימות אם כי במקרים רבים התקבלה אבחנה שגויה חרף ביצוע הבדיקות הרלוונטיות.

בחוות הדעת הרפואית צריך הרופא לסקור את המקרה לפרטי פרטים, לציין את נסיבות התביעה, לפרט אודות כל הממצאים שעלו בבדיקות השונות, לקבוע את מידת הנזק שנגרם למטופל ולקשור את הרשלנות לנזק שנגרם בקשר סיבתי.

 חוות דעת רפואית במקרה של טיפול רשלני במחלת סרטן המעי הגס

הטיפול בסרטן המעי הגס ניתן לכל מטופל ומטופל באופן אישי בהתאם למצבו הרפואי הכללי, לשלב שבו אובחנה המחלה, לסוג הגידול, למיקום המדויק שלו, לגילו ועוד. במקרים שבהם ניתן טיפול רשלני, על מנת להוכיח כי אכן התקיים יסוד הרשלנות, יש לצרף לכתב התביעה חוות דעת רפואית שתפרט את נסיבות האירוע ותבהיר לבית המשפט כיצד הרשלנות באה לידי ביטוי במקרה המדובר.

חוות דעת רפואית במקרה של תביעות ביטוח

החולים בסרטן המעי הגס זכאים להטבות רבות כשבין היתר מדובר על אשפוז בית, סיוע נפשי, ליווי של עובדת סוציאלית ועוד.

עם זאת, במקרים רבים הוועדה הרפואית שפועלת מטעם חברת הביטוח או מטעם המוסד לביטוח לאומי מסרבת להכיר בנזקים שנגרמו למבוטח. במקרים האלו לא אחת ישנו צורך לדאוג לחוות דעת רפואית במטרה לסתור את החלטות הוועדה. בכל מקרה ומקרה ישנו צורך לעבוד מול עורך דין מקצועי שמתמחה בתביעות נזקי גוף שיכול לקשר את התובע לרופא המתאים ביותר לכתיבת חוות הדעת הרפואית.

האם ניתן לקבל פטור מהגשת חוות דעת רפואית?

באופן עקרוני לכל תביעת נזיקין שעוסקת בנזקי גוף למעט מקרים של תאונות דרכים, יש לצרף לפי החוק במדינת ישראל חוות דעת רפואית. יש להבין כי ללא חוות דעת רפואית לא ניתן לבסס תביעה באופן מוצק. עם זאת, ישנם מקרים חריגים במיוחד שבהם ניתן לקבל פטור מהגשת חוות דעת רפואית בדגש על מקרים שבהם התובע סובל מבעיות כספיות ולא יכול לממן את עלות הכתיבה של חוות הדעת שיכולה להגיע לעשרת אלפים שקלים ואף למעלה מכך.

התשלום עבור כתיבת חוות דעת רפואית

את השכר של הרופא שכותב את חוות הדעת הרפואית צריך לשלם מגיש התביעה מכיסו. עם זאת, במקרים רבים בהם התביעה מתקבלת והתובע מנצח בסופו של דבר במשפט, השופט בוחר לחייב את הנתבע בתשלום שכר הרופא.

דילוג לתוכן