סרטן המעי הגס הוא סוג הסרטן השלישי בשכיחותו אך השני ברשימת גורמי המוות כתוצאה מגידול סרטני במדינות העולם המערבי. לפי הסברה הרווחת כיום, נראה כי המקור לגידולים הסרטניים הוא הפוליפים במעי הגס. הפוליפים הם גידולים שפירים שהינם בעלי פוטנציאל להפוך לסרטניים עם הזמן.

הגורמים לסרטן המעי הגס

נכון להיום, לא ניתן להצביע על גורם סיכון אחד ויחיד שיש בו כדי לנבא את התפרצות המחלה באנשים בריאים.

עם זאת, במהלך העשורים האחרונים, החוקרים בתחום הסרטן הצליחו לבודד כמה גורמי סיכון שמשותפים לסובלים מהמחלה. בין היתר נמצא כי היסטוריה משפחתית, גיל מבוגר, מחלות מעי דלקתיות וצריכה מופרזת של בשר צלוי במהלך תקופה ארוכה, מהווים גורמי סיכון בלתי תלויים להתפתחות המחלה.

גורם סיכון חדש התגלה לאחרונה

לכול גורמי הסיכון הנ"ל הצטרף באחרונה גורם סיכון נוסף וכפי שכבר הסגירה אותנו הכותרת, מדובר על חיידקים במעי הגס.

קבוצת חוקרים אמריקאית בראשותה של דוקטור סינטיה סירס, מומחית לרפואה אונקולוגית מהאוניברסיטה לבריאות הציבור ג'ון הופקינס ובית הספר לבריאות הציבור בלומברג, ערכה מחקר שבו לקחו חלק קרוב למאה ועשרים משתתפים ולפי תוצאות המחקר נראה כי אבחון של ביופילם בצדו הימני של המעי הגס מהווה גורם סיכון בלתי תלוי לחלות בסרטן המעי הגס.

מה זה ביופילם על קצה המזלג?

ביופילם הוא למעשה משטח שיכול להופיע בעובי הנע בין מספר מיקרומטרים לחצי סנטימטר, המורכב מחיידקים.

המשטח נוצר בעקבות הצטופפות של חיידקים ומאפשר להם ליהנות מהגנה מפני פגיעה חיצונית. באמצעות הביופילם מרכיבים החיידקים מערכת מורכבת של תעלות שמאפשרות להם לבצע דיפוזיה של חומרי הזנה ובמקרים רבים מאוד ניתן למצוא את המבנים האלו בחולים הסובלים מזיהומים כרוניים.

מסקנות החוקרים

סך הכול כפי שציינו, השתתפו במחקר קרוב למאה ועשרים אנשים שסבלו מסרטן המעי הגס. מכול אחד ואחד מהמשתתפים במחקר נלקחה דוגמית רקמה מהגידול לאחר הסרתו ובשמונים ותשעה אחוזים מהדגימות שנלקחו מגידולים שהוסרו מחלקו הימני של המעי הגס, נמצא ביופילם חיידקי. לעומת זאת, רק בשניים עשר אחוז מהגידולים שהוצאו מהאזור השמאלי של המעי הגס נמצא ביופילם חיידקי.

אמנם החוקרים לא הצליחו לספק הסבר לשוני בין הגידולים באזור הימני לאזור השמאלי של הקולון מבחינת שכיחות הופעת הביופילם, אך המסקנה שלהם ברורה – הסיכון לפתח סרטן המעי הגס גבוה פי חמישה בקרב אנשים שבאזור הימני של המעי הגס שלהם ניתן למצוא ביופילם חיידקי בהשוואה לאנשים ללא ממצא זה.

ההשלכות היישומיות של המחקר

לממצאים המרתקים של החוקרים ישנן השלכות מרחיקות לכת על שיטות האבחון של המחלה. חשוב מאוד להבין כי בניגוד למחלות סרטניות אחרות, סרטן המעי הגס הוא סרטן שמתפתח באופן איטי והדרגתי מאוד כשבדרך כלל מדובר על פרק זמן של עשר שנים. לאור זאת, באמצעות אבחון מוקדם, ניתן להגיש טיפול מוקדם וכך להציל את חיי החולים.

נכון להיום בדיקת האבחון הטובה ביותר של המחלה היא קולנוסקופיה. לרוע המזל, לפי החוקרים רק שישים אחוז מהאמריקאים פונים לביצוע הבדיקה באופן שגרתי על מנת לאבחן את המחלה ובנוסף לכך מדובר על בדיקה שלא ניתן לעבור בקלות בחלק ניכר ממדינות העולם השלישי.

החוקרים דיווחו לאחרונה כי הם מלאי תקווה בנוגע לכך שממצאי המחקר יאפשר לפתח בדיקה לא פולשנית לאבחון ביופילם בחלקו הימני של המעי וכך למנוע מיליוני מקרי מוות מדי שנה.

המחקר פורסם בכתב העת היוקרתי Proceeding of the National Academy of Science.

דילוג לתוכן