חיידק סטרפטקוקוססרטן המעי הגס היא מחלת הסרטן השנייה בשכיחותה במדינת ישראל. היא מופיעה בשיעור דומה הן אצל גברים והן אצל נשים. בישראל אובחנו בשנה האחרונה כ-3,200 חולים חדשים בסרטן המעי הגס, בכל הגילאים. 

סרטן המעי הגס שכיח במיוחד אצל אנשים מעל גיל 50, והסיכון לחלות בו עולה עם הגיל. במקרים בהם המחלה מתגלה בשלביה המוקדמים, סיכויי הריפוי מגיעים לכ- 90%. לכן, קיימת חשיבות רבה לגילוי מוקדם של המחלה וטיפול באמצעות הקרנות, טיפול תרופתי וניתוחים.

בשנים האחרונות נעשו מאמצים רבים בתחום המחקר, לאתר שיטות טיפול חדשות ויעילות. לפי מחקר קנדי חדש העוסק בתחום סרטן המעי הגס, חיידקי הסטרפטוקוקוס עשויים לסייע בטיפול במחלת הסרטן.

ממצאי המחקר

המחקר החדש אשר מומן על ידי המכון הקנדי לחקר הבריאות, הראה כי חיידקי סטרפטוקוס הגורמים לדלקת גרון עשויים למעשה לשמש בלחימה כנגד סרטן המעי הגס.

מהנדסי המחקר גרמו לחיידקי הסטרפטוקוס להיקשר לתאים הסרטניים ובכך למעשה לגרום למערכת החיסון לזהות את התאים הסרטניים ולתקוף אותם.

החוקרים הראו כי רעלני החיידקים המהונדסים, מקטינים באופן משמעותי את גודלם של הגידולים הסרטניים במעי הגס בעכברים, כמו גם בליווי הפחתה משמעותית בגרורות. לצורך הניסוי, נעשה שימוש במודלים של עכברים, אשר רוקנו מהמערכת החיסונית שלהם כדי לאפשר לתאי סרטן המעי הגס האנושי להתפתח בגוף העכברים. לפיכך, הצליחו החוקרים לבחון את הטיפול החיסוני נגד הסרטן בגוף העכברים.

המחקר נוהל על ידי פרופסור במחלקה למיקרוביולוגיה ואימונולוגיה מאוניברסיטת ווסטרן. צוות המחקר התמחה ועסק בשימוש ברעלים של חיידקים המכונה בשם סופראנטיגנים ותפקידם בזיהומי חיידקים.  תרומת המחקר והניסוי בעכברים עשוי לתרום משמעותית בהמשך לטיפול בבני אדם.

שלבי המחלה

סרטן מעי הגס מסווג למספר שלבים אשר משפיעים על סוג הטיפול וקובעים את שיעור ההישרדות של המטופל במשך חמש שנים לאחר האבחון.
שלב 0: המחלה מתחילה כגידול קטן שאינו סרטני, הנקרא פוליפ, במעי הגס.
שלב 1: הסרטן מתפשט דרך השכבות הראשונות של המעי הגס – הרירית ורירית המשנה.
שלב 3: הסרטן התפשט לבלוטת לימפה אחת סמוכה, או יותר.
שלב 4: הסרטן התפשט לאיברים אחרים (בדרך כלל אל הכבד או הריאות).

כאשר פוליפ הופך לגידול ומתפתח לשלב 1 או שלב 2, הגידול וחלק מסויים של המעי הגס מוסר כחלק מפרוצדורה כירורגית. שיעור ההישרדות לאחר 5 השנים הוא מעל 90 אחוזים עבור שלב 1 ו73 אחוזים עבור שלב 2 . כשאר המחלה מתקדמת לשלב 3, כריתת מעי גס היא אינה פתרון יעיל לבדו ולפיכך, החולה נזקק לטיפולי כימותרפיה. במקרים אלה, שיעור ההישרדות לאחר 5 שנים  עומד על 53 אחוזים, ותלוי בגורמים נוספים כמו מספר בלוטות הלימפה המכילות תאי סרטן.

במקרים בהם המחלה מתפשטת ומגיעה לשלב 4, הטיפול מצריך שימוש בהקרנות, תרופות וניתוחים באיברים נוספים, אשר ניזוקו. שיעורי ההשרדות נמוכים יותר.

חזרת המחלה

סרטן חוזר משמעותו כי מחלת הסרטן שבה, לאחר הטיפול הקודם. ההישנות יכולה להיות מקומית (בסמוך לאזור של הגידול הראשוני), או באיברים מרוחקים ממוקד הגידול הראשוני. במקרים בהם הסרטן מתפתח שוב באופן מקומי, ניתוח וכימותרפיה עשויים להאריך חיים ואף עשויים לרפא את המחלה.

אם הגידול אינו ניתן להסרה על ידי ניתוח, הכימותרפיה תהיה כלי הטיפול הראשוני. אם כימותרפיה מכווצת את הגידול, הניתוח הינו האמצעי השני. גידולים המתפשטים למוקדים מרוחקים מטופלים באמצעות כימותרפיה, ניתוח וטיפולים תרופתיים הניתנים באמצעות טיפול אוראלי או מוזרקים למערכת הדם דרך הוריד.

דילוג לתוכן