רופאההחלבון Cdx2 נמצא כסמן ביולוגי חדש אשר יכול לזהות תת-קבוצה קטנה של חולים עם סרטן מעי גס  (CRC)  בשלב 2 ו-3, שצפויים ליהנות מטיפול כימותרפי אדג'ובנטי.

עד לעכשיו, חולים אלה טופלו בדרך כלל באמצעות ניתוח בלבד. השימוש בסמן הפרוגנוסטי בחולים אלה עשוי לספק חיזוי טוב יותר לשלב המחלה בו הם נמצאים, באופן שיכוון וינחה את החלטות הטיפול האופטימליות. מציאת סמן זה, יכולה לסלול את הדרך למחקרים נוספים אשר יכוונו את החולים הספציפיים אל עבר הטיפול הטוב וביעיל ביותר עבורם ועבור המבנה הגנטי שלהם.

ממצאים אלה התפרסמו בכתב העת לרפואה של ניו אינגלנד. החוקרים מאוניברסיטת סטנפורד דיווחו על זיהוי החלבון, אשר הינו גורם מפתח המעורב בפיתוח המעיים.

חולי סרטן המעי גס ללא סמן ה- Cdx2 היו בעלי סיכוי מופחת לשרוד למשך 5 שנים ללא המחלה, בהשוואה לחולים עם הסמן. בנוסף נמצא כי אחוז השרידות לאחר 5 שנים היה גבוה יותר בחולים משלב 2 ו-3 ללאCdx2  שקיבלו כימותרפיה אדג'ובנטית בהשוואה לחולים שלא קיבלו טיפול כימותרפי אדג'ובנטי.

תוצאות המחקר

בעוד שזמן ההישרדות ללא מחלה לאחר 5 שנים השתפרה בחולים עם סרטן המעי בשלב III בשל טיפולי כימותרפיה אדג'ובנטית, לא נראתה הצלחה זו בשלבים מוקדמים יותר (שלב I  ו-II). עובדה זו נבעה מחוסר קריטריונים אמינים ופשוטים לזיהוי חולים בשלבים מוקדמים אלה הנמצאים בסיכון להישנות, ויכולים להינות מיתרונות הכימותרפיה בהשוואה לסיכוניה ותופעות הלוואי שלה. באמצעות ניתוח ביואינפורמטי של מסד נתוני מערך גנטי, חיפשו החוקרים ובחנו ביומרקרים של אפיתל המעי הגס.

שיטת מחקר זה דרשה את שיתוף הפעולה של המוסדות השונים. בכל אחד מהניתוחים, שיעור ההישרדות ללא מחלה לאחר 5 שנים היה נמוך יותר בקרב חולים ללא Cdx2  לעומת נשאי החלבון.

2,115 דגימות גידולים בעלי סמן ביולוגי – Cdx2  נבדקו במחקר זה. הדגימות כללו 466 חולים, כאשר שיעור ההישרדות ללא מחלה לאחר 5 שנים היו נמוכים יותר בקרב 32 חולים (6.9%) עם Cdx2  שלילי לעומת 434 (93.1%)  עם Cdx2  חיובי.

טיפול כימותרפי אדג'ובנטי היה קשור עם שיעור הישרדות גבוה בשלב III ( 74% עם כימותרפיה לעומת 37% ללא כימותרפיה). בשלב II חולי סרטן המעי היו בעלי שיעור הישרדות גבוה יותר בקרב 23 חולים ללא Cdx2  ולאחר כימותרפיה אדג'ובנטית, לעומת 25 חולים ללא כימותרפיה.

מגבלת המחקר ומשמעותו

המגבלה העיקרית של מחקר זה היא עצם היותו רטרוספקטיבי. עם זאת, המספרים הגדולים אשר נכללו במחקר יכולים לתת לו כוח סטטיסטי ולחזק את המסקנות אשר הוסקו במחקר זה.

באופן כללי, תוצאות סטטיסטיות משמעותיות וחזקות עשויות להיות בעלות השלכות משמעותיות קליניות באופן שזיהוי נוכחות או היעדר  Cdx2 יוכל לסייע בנבוי, והכוונת המשך הטיפול בחולים עם סרטן המעי בשלבים מתקדמים. עם זאת, עקב מגבלות המחקר ובהתחשב בכך שמחקר זה הינו מחקר גישוש רטרוספקטיבי, תוצאות אלו ידרשו תוקף נוסף במחקרים עתידיים אשר יוכלו אף הם להסתמך על ביטויי רצפים גנטיים ידועים.

החוקרים סיכמו את המחקר וכתבו כי חוסר ביטוי של Cdx2  מהווה ומקיים תת קבוצה של חולים עם סרטן המעי גס בשלב II אשר מושפעים לטובה מהכימותרפיה האדג'ובנטית. כך שכימותרפיה אדג'ובנטית עשויה להיות אופציה טיפולית לחולים עם מחלת  Cdx2 שלילית בשלב II אשר טופלה עד היום בניתוח בלבד. הרווח אשר קיים לחולים אלה מהכימותרפיה כטיפול בחירה ראשוני עשוי לגבור על חסרונותיה.

דילוג לתוכן