טבעונות וסרטן המעי הגסההתעניינות בקשר שבין התזונה הטבעונית לבין הסיכוי לחלות בסרטן המעי הגס עלתה באופן משמעותי לאחרונה בישראל על רקע העלייה בפופולאריות של אורח החיים הטבעוני.

הקביעה לפיה כל מי שינקוט או נוקט באורח חיים טבעוני נהנה מאפקט מגן מפני מחלה אינה חד משמעית.

עם זאת,  אין ספק שנקיטה בתזונה טבעונית תורמת להפחתת גורמי הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס כמו גם בסוגים נוספים של מחלת הסרטן.

התרומה הסביבתית לסיכויים לחלות בסרטן

סך הכול בין תשעים לתשעים וחמישה אחוז מכל סוגי הסרטן קשורים בצורה זו או אחרת לגורמים סביבתיים מסוימים. בין היתר מדובר על הרגלי העישון, על הגיל, על מידת החשיפה לשמש ועוד.

מתוך כלל הגורמים הסביבתיים, הגורמים התזונתיים מהווים בין שלושים לשלושים וחמישה אחוז. לפיכך כבר על סמך הנתונים האלו ניתן לראות כי תזונה טבעונית לא יכולה לספק הגנה מלאה מפני מחלת הסרטן ללא קשר למיקום של הגידול בגוף.

הפחתת הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס בזכות טבעונות

תזונה טבעונית היא תזונה שהנוקטים בה נמנעים מצריכה של מוצרים מן החי. בין היתר מדובר על מוצרי בשר מעובדים, מוצרי בשר אדום שמכילים כמויות גבוהות של שומן רווי ומוצרי חלב עתירי שומן.

במחקרים רבים התגלה כי בתהליך העיבוד של הבשר ובמיוחד בתהליך השימור של מוצרי בשר שונים כמו למשל נקניקים או מוצרי בשר מעושנים נוצרים חומרים קרצינוגנים, כלומר חומרים שמעודדים את תהליך ההתמרה הסרטנית שמתניע את תהליך ההיווצרות של הגידול.

כפי שניתן להבין, באופן עקרוני מי שמרבה בצריכת נקניקים למשל חושף את עצמו לסיכון גבוה לחלות בסרטן המעי הגס יחסית למי שלא צורך נקניקים כלל. בנוסף לכך צריכה מרובה של ירקות ופירות מובילה לתזונה עשירה בסיבים תזונתיים ולתזונה שעשירה בנוגדי חמצון טבעיים וגם כאן מדובר על אלמנטים שמהווים מעין גורם מגן מפני התפתחות סרטן המעי הגס.

מעבר לכל זה במחקרים רבים נמצא כי בקרב אנשים שנוקטים בתזונה טבעונית קיימת שכיחות נמוכה יותר של השמנה באופן משמעותי ומובהק סטטיסטית יחסית לאנשים שאוכלים בשר. מאחר והשמנה מהווה גם כן גורם סיכון להתפתחות של סרטן המעי הגס, הרי שמדובר על יתרון נוסף לטבעונות.

טבעונות לא מונעת את סרטן המעי הגס באופן חד משמעי

טבעונות בפירוש לא מסוגלת למנוע באופן מוחלט את מחלת סרטן המעי הגס מהטעמים הבאים:

למסקנה, למרות שאכן קיימים יתרונות בריאותיים רבים לאורח החיים הטבעוני, הרי שבהחלט לא ניתן לקבוע את מידת ההגנה שציבור הטבעונים נהנה ממנה מפני. נושא זה נמצא עדיין במחקר אינטנסיבי.

דילוג לתוכן