טחוריםבעבר היינו שומעים על בעיית הטחורים רק בהקשר של אנשים מבוגרים מאוד או אנשים הסובלים מבעיות זיהומיות חריפות.

בעשרים השנים האחרונות, יותר ויותר אנשים מכל שכבות הגיל מתלוננים על סימפטומים של טחורים.

המתלוננים יכולים להיות ילדים, חיילים וגם נשים בהריון. על אף השכיחות ההולכת וגוברת של הבעיה, אנשים רבים מסתירים אותה ולא פונים לעזרה בזמן, לרוב בגלל בושה, וחבל שכך שכן בזמן בו מחכים המצב רק מחמיר.

מהם טחורים?

הטחורים הם למעשה ורידים גדושים בדם הממוקמים באזור של פי הטבעת או פנימה יותר בתוך הרקטום (החלחולת).

בגלל הגודש הרב שיש בורידים, הם בולטים לתוך החלל של הרקטום ולפעמים אפילו מרימים את הרקמה שמעליהם ו"גולשים" החוצה דרך פי הטבעת.

בגלל שהורידים הגדושים בדם הם מאוד שטחיים, פעולה של לחץ או צואה שעוברת לידם ומתחככת בהם, יכולה לגרום להם להיפתח ולדמם.

לעיתים הדם אינו בולט וניתן לגלות אותו רק באמצעות בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה. במקרים אחרים, כאשר הטחורים הם שטחיים יותר, ניתן לראות שאריות של דם על נייר הטואלט או באסלה.

על פי הערכות, מחצית מהאנשים מעל גיל 50 סובלים מטחורים ברמה כלשהי. הבעיה נפוצה יותר בקרב נשים מאשר בקרב גברים מסיבות שיפורטו בהמשך.

נהוג לחלק את הטחורים לטחורים פנימיים- נמצאים בחלק הפנימי של הרקטום ולרוב אינם גורמים לכאב, וטחורים חיצוניים- נמצאים שטחיים יותר בפי הטבעת וגורמים לכאב רב. שני סוגי הטחורים יכולים לדמם.

הטחורים החיצוניים יכולים לעיתים לצאת אל מחוץ לגוף ולחזור פנימה. כאשר המצב מחמיר הטחורים נשארים בחוץ כל הזמן. מצד זה מצריך טיפול דחוף.

היווצרות טחורים

הסיבה העיקרית ליציאה של טחורים היא עלייה בלחץ התוך בטני. לעיתים מאמץ רב בניסיון להטיל צואה או ישיבה ממושכת בשירותים יכולים גם הם לגרום לטחורים להופיע.

המצבים העיקריים בהם ניתן לראות יציאה של טחורים הם:

הטיפול בטחורים

הטיפול בטחורים מתחלק מחד לטיפול סימפטומטי שמטרתו להקל על הכאבים, ומאידך לטיפול בטחורים עצמם במטרה להעלים אותם.

הטיפול הסימפטומטי כולל שימוש במשחות שמשככות את הכאבים (לדוגמא פרוקטו- גליבנול), תחבושות קרות, אמבט ישיבה או שימוש בבידה בכדי לא לנגב את האזור ולא ליצור דימומים, שיפור התמיכה באזור על ידי חיזוק של שרירי האגן, הימנעות מיצירת לחץ על הטחורים- חשוב להקפיד לשבת על מצעים רכים או כסאות מיוחדים.

בנוסף מומלץ לשנות את הרגלי התזונה בכדי לגרום ליציאות להיות רכות יותר וליצור פחות שפשוף של הטחורים. התזונה צריכה לכלול הרבה סיבים, פירות וירקות וכן לכלול הרבה שתייה.

הדבר החשוב ביותר הוא שמירה על ההיגיינה של האזור בכדי להימנע מהחדרת זיהומים לאזור הטחורים.

טיפול בטחורים עצמם

המטרה בטיפול היא לחסום את כלי הדם הבולטים בכדי למנוע את הכאב והדימום שהם עלולים לגרום. ניתן לעשות זאת במספר דרכים:

בכל מקרה של חשד לטחורים, יש לפנות לרופא המשפחה בכדי לקבל הפנייה לרופא מומחה גסטרואנטרולוג או פרוקטולוג, והוא ימליץ לכם על טיפול מתאים עבורכם. מידע מורחב על אפשרויות טיפול בטחורים לחצו כאן

ראו גם:

הגורמים לסרטן המעי הגס

אבחון סרטן המעי הגס

סרטן התוספתן

דילוג לתוכן