טיפולמחלת הסרטן מלווה את בני האדם מזה מאות שנים, יחד עם זאת לא ניתן שלא להבחין בשינוי שחל בשכיחות המחלה. אם פעם היה נדיר לראות אדם שחולה בסרטן, הרי שהיום לא ניתן למצוא אדם שלא מכיר מישהו שחלה במחלה או חלילה וחס אדם שחולה או היה חולה בה בעצמו. נראה שהסרטן פושה בכל בית במדינה, ובהתחשב בצורת החיים שמנהלים כיום בני אדם בעולם המודרני, אין בכך פלא.

סרטן המעי הגס הוא הסרטן השני בשכיחותו במדינת ישראל. הוא פוגע בנשים וגברים ובעיקר בכאלה שחצו את גיל 50.

מידי שנה מאובחנים בארץ כ-3000 אנשים כחולים בסרטן המעי הגס. שיעור התמותה מהמחלה גבוה אף הוא ועומד על 1500 מקרי מוות בשנה כתוצאה מתחלואה בסרטן המעי הגס. בגלל מיקומו של הסרטן באזור המעי, הוא קרוב מאוד לכלי דם ולכלי לימפה שמשמשים עבורו "צנרת" לשליחה של גרורות.

החדשות הטובות הן שכיום, באמצעות בדיקות סקר לאבחנה מוקדמת של סרטן המעי הגס, ניתן לרפא קרוב ל-90% מהחולים במידה והם אובחנו בשלב מוקדם של המחלה.

בדיקות הסקר מוצעות לאנשים שעברו את גיל 50 וכוללות בדיקת דם סמוי בצואה ובדיקת קולונוסקופיה. במידה ובמשפחה קיימת היסטוריה של סרטן במעי הגס, מומלץ לבצע את בדיקות הסקר כבר מגיל 40.

הטיפול בסרטן המעי הגס

הטיפול בסרטן המעי הגס הוא לרוב טיפול משולב. הטיפול האולטימטיבי הוא ניתוח לכריתה של הגידול, איליאוסטומיה. לעיתים טיפול זה אינו מספיק ויש צורך בהשלמת הטיפול בעזרת שימוש בכימותרפיה והקרנות.

הקרנות לטיפול בסרטן המעי הגס

ההקרנות יכולות להיות משויכות לאחת משתי קטגוריות: הקרנות שמבצועות לפני הניתוח שייכות לטיפול שנקרא "נאו- אדג'ובנט" ומטרתו לצמצם את מימדי הגידול כדי שניתן יהיה לכרות אותו בשלמותו. הקרנות שמבוצעות לאחר הניתוח משתייכות לטיפול מסוג "אדג'ובנט" שמטרתו להיפטר משאריות כלשהן של גידול או גרורות שיתכן ונותרו באזור הניתוח.

הטיפול באמצעות קרינה מטרתו היא ליצור נזק מרבי ברמת הגידול ולצמצם את הפגיעה ברקמות הגוף הבריאות. טיפולי ההקרנה משתמשים בקרינה מואצת של אלקטרונים שכאשר הם פוגעים בתאים הסרטניים, הם גורמים להם לנזק בלתי הפיך ברמת הגרעין שלהם, דבר זה מונע מהתאים הסרטניים להמשיך להתחלק ובכך עוצר את גדילת הגידול וגורם למות התאים הקיימים.

קיימים מספר סוגים של טיפולי הקרנה

הקרנה חיצונית

מתבצעת בדרך כלל ב"מחזור" שאורך כחמישה ימים בממוצע. ההקרנות הנ"ל מבוצעות במסגרת של מרפאה בבית החולים ולרוב לא כרוכה באשפוז. המטופל מגיע מידי יום לטיפול ההקרנה וחוזר לביתו.

הקרנה פנימית

כוללת החדרה של חלקיק הפולט קרינה רדיואקטיבית ישירות לתוך הגידול. בדרך כלל בשימוש בגידולים שנמצאים באזור הרקטום והמעי הגס הסיגמואידלי. החלקיק מוחדר לתוך הגידול בבית החולים והחולה נדרש להישאר מאושפז למשך מספר ימים. עם הוצאת החלקיק החולה משוחרר לרוב לביתו. היתרון בהקרנה זו הוא שהיא ממוקדת יותר, ופוגעת פחות באזורים הבריאים.

מתן קרינה במהלך ניתוח

לעיתים משתמשים בטכניקה זו כאשר רוצים לקבל אפקט מקסימאלי של קרינה באתר המנותח. ריכוז הקרינה שמגיע לאזור הגידול הוא גדול יותר וגורם לנזק רב יותר לתאים.

קיימת אפשרות לתת טיפולי קרינה במטרה לשכך כאבים שנגרמים עקב מחלת הסרטן.

תופעות הלוואי של טיפולי הקרנה לאזור הבטן והאגן כוללים בחילות, הקאות, שלשולים (לעיתים דמיים), הגברה של פעילות מעיים, חוסר שליטה על מתן שתן, כוויות או אדמומיות באזור שקיבל את ההקרנה ועוד.

תופעות לוואי כלליות יותר של הקרנות כוללות אנמיה ועייפות קשה. העייפות חולפת בתום סדרת ההקרנות והרופאים ממליצים להישאר פעילים גם בזמן הטיפול בכדי להקל על תופעות הלוואי.

אולי יעניין אותך גם:

חשוב לדעת: כמה נתונים מפתיעים על סרטן המעי הגס כאן אצלנו בישראל

דילוג לתוכן