טיפול בתרופות ביולוגיות לחולי סרטן המעי הגסתוצאותיו של מחקר חדש בעל ממצאים מעניינים שהתקיים לאחרונה עשוי להיות בשורה טובה לחולי סרטן המעי הגס ברחבי העולם. סוג זה של סרטן, שעל פי המחקר יתכן ויוכל להיות מטופל בהצלחה בתרופות ביולוגיות חדישות, נחשב לאחד הנפוצים ביותר.

שכיחותה של מחלה זו היא השנייה בגובהה בארץ ובכל שנה מאובחנים מעל לשלושת אלפים איש חולים. למרות שהמחלה פורצת בעיקר בעשור השישי של החיים או לאחר מכן, יש והיא מאובחנת גם באנשים צעירים יותר.

טיפול העתיד – טיפול ביולוגי

בעת האחרונה הולך ותופס אחיזה הרעיון שניתן להיחלם בסוגים שונים של סרטן, לרבות כזה בעל גרורות, באמצעות מה שמכונה "טיפול ביולוגי". גם בהקשר של סרטן המעי הגס והחלחולת מקובל לראות את הטיפול הזה כדרך שעתידה להביא מהפך בכך שיחול קיצור תהליך הריפוי והתמודדות גם עם שלבים מתקדמים של המחלה וקיומן של גרורות וכן כאשר המחלה עמידה לטיפולים אחרים.

מערכת העיכול האנושית בנויה מחלקים שונים, כאשר המעי הגס והחלחולת הם כידוע חלק ממנה. תוך כדי עיכול המזון ולאחר שהקיבה מסיימת את תפקידה עובר המזון המעוכל אל המעי הדק, משם ממשיך אל המעי הגס כאשר מרכיבי הפסולת שלא יכולים להיספג בגוף ולהביא לו תועלת ממשיכים אל החלחולת לפני הפרשתם כצואה. בדרך כלל, כאשר אזור זה מערב גידול סרטני, המקום המועד לפורענות יהיה המעי הגס או החלחולת. מכיוון שכך, מציאת מענה טוב יותר, למשל על בסיס טיפולים ביולוגים, היא מטרה חשובה.

טיפול ביולוגי מולקולרי

המחקר, שבוצע בכמה מרכזים רפואיים – מחקריים במקביל, כלל מתן של שתי תרופות ביולוגיות לחולים בעלי סרטן המעי הגס בעל גרורות. מחקר זה, מחקר שלב 2, ממשיך מחקרי עבר שבוצעו עם תוצאות משביעות רצון אך רק בעכברי מעבדה. המטופלים האנושיים, שקיבלו את התרופות נבחרו מכיוון שמחלתם הראתה עמידות לטיפול המקובל כיום במחלה. תרופות ביולוגיות הן תרופות שמפותחות על פי עקרונות הביולוגיה המולקולרית. התרופות מבוססות על הגורמים והסיבות למחלה כפי שמתבטא ברמה המולקולרית.

הייחוד של התרופות הללו טמון בכך שהן אמורות להתמודד עם היבט מאוד ספציפי של מחלה, למשל היבט הפוגע בפעילות תקינה של איבר מסוים. השינוי בפעילות מנגנון ברמה המולקולרית מאפשר מענה ממוקד לא תופעות לוואי קשות, המקובלות בזמן שנעשה שימוש בתרופות רגילות. הטיפול יכול להתמקד במחלות מסוימות בתהליכי ייצור חלבונים המעורבים בגידול סרטני. לעיתים התרופה תפעל על אנזימים או תתערב בפעולתם של קולטנים. מכיוון שבמחלת הסרטן מתגלות השפעות על כמה מנגנונים מולקולריים, מתקיימים טיפולים וניסויים במתן תרופה אחת או יותר ממשפחת התרופות הביולוגיות לכל חולה.

תוצאות המחקר

במחקר הנוכחי נבחרו מטופלים כך שתגובתם תהיה חיובית לקולן מסוג – HER2 מה שאומר שהם יוכלו להפיק תועלת מהטיפול הביולוגי. מתוך למעלה מתשע מאות חולים נבחרו לבסוף עשרים ושבעה שהתאימו באופן מלא לקריטריונים שהגדירו החוקרים למהלך הניסוי.

כשליש מהחולים שהשתתפו בניסוי הראו תגובה חיובית לטיפול שניתן ומספר דומה הראה תגובה חיובית באופן חלקי. החוקרים מדווחים שמספר חולים הראו תופעות לוואי כגון עייפות או סימני צהבת בדם (עליה ברמת בילוריבין). עוד מציינים החוקרים שתופעות הלוואי נחשבות לקלות יחסית ואף מטופל לא הראה תופעות לוואי חריפות.

כפי שניתן לראות, התועלת של מתן טיפול ביולוגי מראה סימנים חיוביים ומוצלחים גם במטופלים אנושיים החולים בסרטן המעי הגס. טיפולים ביולוגיים אחרים כבר הפכו למקובלים בקרב חולי סרטן מסוימים אך נחוץ מחקר נוסף בכדי לבדוק האם התוצאות שהתקבלו הפעם אכן יתקבלו גם בקרב מטופלים נוספים.

דילוג לתוכן