מדי עשור או שניים אנחנו עדים לפיתוחים טכנולוגיים ולתגליות מבריקות בתחום הרפואה שמצילים את חייהם של מיליוני אנשים בכל רחבי העולם.

במקרים מסוימים מדובר על פיתוח של תרופה חדשה ופורצת דרך, במקרים אחרים מדובר על ציוד רפואי מתוחכם וכן לעתים מדובר על גישה חדשה לטיפול או למעקב אחרי חולים.

טלרפואה היא שיטה חדשה יחסית שהולכת וצוברת תאוצה בשנים האחרונות לאור הספרות המחקרית הענפה שחקרה את השפעותיה מרחיקות הלכת על אוכלוסיות חולים שונות.

מדובר על צורת תקשורת מיוחדת שמאפשרת למטופלים ליהנות עם קשר רציף וישיר עם הצוות הרפואי שמטפל בהם. כך למשל החולה יכול באמצעות הציוד החדיש להתייעץ עם הרופא האישי שלו בנוגע לתסמינים השונים שהוא סובל מהם, לבצע בעצמו בדיקות דם שונות או בדיקות קצב לב, לשדר את הנתונים למרפאה של הרופא וכל זאת מבלי לעזוב את פתח ביתו ומבלי להיעזר בכוח אדם מקצועי.

בין היתר הטלרפואה נמצאת בשימוש של חולים הסובלים ממחלות כרוניות שונות, חולי לב, חולי סוכרת וכמובן שגם חולים אונקולוגיים כשבכלל זה יש להזכיר את החולים הסובלים ממחלת סרטן המעי הגס.

הטיפול בחולי סרטן המעי הגס באמצעות טלרפואה

הטיפול במחלת סרטן המעי הגס הוא מורכב ביותר ומשתנה מחולה לחולה בהתאם לתגובת הגידול לטיפולים הקודמים, בהתאם לשלב שבו אובחנה המחלה, בהתאם למצב בריאותו הכללי של המטופל, בהתאם למידת האגרסיביות של הגידול ועוד. לפיכך ניתן להבין מדוע מדובר על טיפול שניתן באופן אינדיבידואלי לכל חולה וחולה ומדוע מדובר על טיפול דינמי מאוד שדורש מעקב מתמיד אחרי מצב החולים ומחלתם.

לרוע המזל, נבצר מחולים רבים לגשת לבדיקות האבחון התכופות. במקרים מסוימים מדובר על חולים שמתגוררים באזורי ספר מרוחקים, ישנם חולים רבים שמצבם הבריאותי רעוע וכן לא אחת מדובר על חולים קשישים שמתקשים לעזוב את ביתם לעתים קרובות.

בדיוק כאן נכנסת לתמונה הטלרפואה שמאפשרת לעקוב אחרי החולים באופן שוטף ולבצע אחריהם מעקב צמוד ביותר ללא פשרות. באמצעות הטלרפואה הרופא יכול להעריך באופן שוטף את מצב בריאותו של המטופל, להתייחס לממצאים חריגים ולזהות מצבי חירום או החמרה במצב הקיים.

למה טלרפואה מומלצת?

על מנת להסביר באופן הטוב ביותר כיצד טלרפואה יכולה לשפר את הפרוגנוזה ואת איכות הטיפול בחולי סרטן המעי הגס נתייחס לאחד מהמכשירים המיוחדים ביותר בתחום זה.

הכוונה היא למכשיר מיוחד שנקרא טל-וויט. זהו למעשה משקל אלקטרוני שמסוגל לשדר את הנתונים של החולה בזמן אמת לרופא המטפל בו או לדיאטנית המטפלת בו.

כמו שאתם ודאי יודעים, אחד מהתסמינים החמורים של מחלת סרטן המעי הגס הוא אובדן לא רצוני של משקל שעלול להיות קטלני.

חולים רבים שסובלים מסרטן המעי הגס נמצאים במצב של תת תזונה ומצב זה מפחית את סיכויי ההחלמה ומקשה על ההתמודדות היומיומית עם הטיפולים האונקולוגיים. הודות למכשיר המיוחד ניתן לעקוב באופן שוטף אחר משקל החולים ואפילו באופן יומיומי וכך לבצע שינויים מסוימים בהרכב התזונה שלהם בהתאם לצורך.

הפחתת מפלס החרדה

החולים בסרטן הגס סובלים משכיחות גבוהה יותר של חרדה יחסית לאוכלוסייה הכללית וזאת משום שלא תמיד העתיד נראה ברור. באמצעות שירותי הטלרפואה ניתן לספק לחולים מידע באופן שוטף וקבוע ובמקביל להעניק להם תמיכה נפשית ויכולת טובה להתמודדות עם המצב באמצעות עובדת סוציאלית או מטפלים שונים אחרים עמם הם נמצאים בקשר.

 בזכות מערכות תקשורת מתקדמות החולים יכולים ליצור קשר וידאו עם אנשי המקצוע ובאופן זה להפחית את מפלס החרדה.

דילוג לתוכן