אכילת יוגורט נפוצה מאוד, בקרב גברים ונשים כאחד. ההנחה היא שליוגורט יש יתרונות בריאותיים מגוונים, למרות שהוא גם לא חף מחסרונות. מחקר שנערך לאחרונה בארצות הברית ושפורסם בכתב העת Gut מציג קשר די מפתיע אכילת יוגורט לבין סרטן המעי הגס. על פיו, אכילת יוגורט עלולה להקטין את הסיכויים למחלה הקטלנית הזו בקרב גברים. 

מה הקשר בין יוגורט וסרטן המעי הגס?

החוקרים, מאוניברסיטת וושינגטון בארצות הברית, עקבו אחר 32,606 גברים ו-55,743 נשים לתקופה של שני עשורים וחצי. כל אחד מהנבדקים עבר בדיקת קולונוסקופיה, במטרה לראות האם קיימים או מתפתחים בגופו גידולים, בין אם ממאירים ובין אם טרום ממאירים. אחת לארבע שנים, כל נבדק העביר לחוקרים נתונים על הרגלי התזונה ואורח חייו, לרבות התייחסות לכמות היוגורט שנאכלה על ידו.

המחקר מצא גידולים ממאירים אצל 5,811 גברים ו-8,116 נשים במהלך תקופת המחקר. מה שמעניין הוא שאצל גברים שהקפידו על אכילת שתי מנות יוגורט ומעלה בשבוע, מספר הגידולים היה נמוך בכ-19% ומספר הגידולים בעלי פוטנציאל גבוה להתפתחות סרטנית אף פחות (כ-26%) – זאת בהשוואה לגברים שלא אכלו כלל יוגורט. 

ההשערה של החוקרים היא שהדבר נובע מכך שביוגורט יש חיידקים פרו-ביוטיים הנחשבים ל"ידידותיים", לקטובצילוס בולגריקוס וסטרפטוקוקוס תרמופילוס, אשר בכוחם להפחית את רמתם של הכימיקלים המסרטנים בתוך המעי ובכך לספק לגוף הגנה מסוימת מפני המחלות הממאירות. 

בנוסף לכך שיערו החוקרים שהתוצאות קשורות גם בעובדה שהחיידקים הפרו-ביוטיים עשויים להיות בעלי פעילות אנטי דלקטית, אשר כשלעצמה מקטינה את הסבירות שהאדם יסבול מהתפתחות של גידולים במעי.

שימו לב שאצל הנשים לא נמצא קשר שכזה, כאשר עצם אכילת היוגורט וגם הכמות שנצרכה לא השפיעו בצורה ראויה לציון על הסיכוי לחלות במחלות ממאירות.

מגבלות המחקר

הקשר שבין החיידקים הפרו-ביוטיים הנמצאים ביוגורט לבין מחלת הסרטן הוא בהחלט חשוב. למרות אוכלוסיית המחקר הדי גדולה כאן, עדיין יש לקחת את התוצאות שלו בעירבון מוגבל. הסיבה הראשונה היא שמדובר במחקר תצפיתי, בו משתנים שונים עשויים להיכנס למשוואה ולהשפיע על התוצאות לכאן או לכאן: כך למשל יכול להיות שיש גורמים אחרים שמסבירים את השונות באחוזי המחלות הממאירות, ובכלל זה סרטן המעי הגס, אצל גברים.

לכן דרושים מחקרים נוספים על מנת לחזק את התוצאות שהתגלו במחקר, לצד ביצוע מחקרים התערבותיים בהם יוכלו החוקרים לבצע מניפולציות שונות על מנת להבין באופן מלא ומדויק יותר את הקשרים הפוטנציאליים.

האם ניתן להתמודד עם מחלת הסרטן?

כך או כך, אם ממצאי המחקר יתבררו כבעלי תוקף ומהימנות כאלו או אחרים, עשויה להיות כאן בשורה של ממש. זאת על רקע העובדה שסרטן המעי הוא נפוץ בכל קנה מידה, כאשר בישראל הוא שני אך  ורק לסרטן הריאות: בכל שנה מתגלים כ-3,200 מקרים "חדשים" של סרטן המעי הגס. המחלה מאפיינת בעיקר אנשים מבוגרים, כאשר לפי נתוני משרד הבריאות אחוזי ההיארעות של המחלה עולים אחרי גיל 60 ומגיעים לשיאם בגיל 75 ומעלה. 

קושי אחר הוא שברוב המקרים מתגלה המחלה רק בשלבים מאוחרים יחסית שלה, מה שמקשה על הריפוי ואף הופך אותו לעיתים למשימה בלתי אפשרית. התסמינים מופיעים רק בחלק מהמקרים בשלבים הראשונים של התפתחות המחלה, כך שרבים אינם מודעים לכך שהיא מתפתחת בגופן עד שנהיה מאוחר מדי. בכל מקרה, אם מופיעים תסמינים דוגמת דם טרי בצואה או שינויים מהותיים בהרגלי היציאות, אין מנוס אלא לגשת לאבחון אצל רופא מומחה.

דילוג לתוכן