ישיבה ממושכת ופוליפים במעימחקר חדש שכלל מעל ל 1,700 משתתפים גברים ונשים, אשר אובחנו בעבר עם פוליפים במעי הגס והוסרו, מצא כי גברים היושבים במשך 11 שעות ויותר במהלך יום, נמצאים בסיכון מוגבר להישנות הפוליפים בשיעור של 45 אחוזים, בהשוואה לאנשים אשר נוטים לשבת פחות מ-7 שעות ביום.

ממצאי המחקר פורסמו על ידי האגודה האמריקאית לחקר הסרטן. עוד הוסק מן המחקר, כי אנשים אשר נוטים לבצע פעילות גופנית באופן קבוע, אינם מוגנים מפני השפעות הישיבה המרובה. גברים אשר הרבו בישיבה, ונמנעו בפעילות גופנית היו בסיכון של 41 אחוזים יותר, לפתח פוליפים, בהשוואה לגברים אשר ישבו שעות ארוכות והקפידו על פעילות גופנית.

פוליפים הם גידולים שפירים הצומחים במעי הגס ועלולים להפוך לגידולים ממאירים. נוכחות של פוליפ יחיד במעי מגבירה את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס, לכן, מטופלים שעברו ניתוח להסרת פוליפים צריכים להבדק כל מספר שנים לאורך חייהם.

בדיקת קולונוסקופיה שלילית אצל אנשים אשר לא אובחנו מעולם עם פוליפים, מקטינה במידה ניכרת את הסיכון ללקות בסרטן מעי הגס. פוליפים שפירים ניתנים להסרה בקלות במהלך קולונוסקופיה.

האם פוליפים צריכים לעורר דאגה?

מרבית הפוליפים במעי הגס אינם צפויים לגרום לסיבוכים, אולם דגימת רקמת פוליפ, המכונה בשם ביופסיה, ניתנת ללקיחה במהלך קולונוסקופיה. הרקמה נבדקת על מנת לשלול התפתחות סרטנית. קיים סיכון גדול יותר לאבחן תאים סרטניים בפוליפים הגדולים מ1 סנטימר, לכן חשוב להיבדק ולהסירם בעת הצורך.

במקרים מסוימים, פוליפים קטנים (5 מ"מ ופחות),  לא יוסרו. מקרים רבים מעידים כי פוליפים קטנים צומחים באיטיות רבה במשך שנים ולכן אינם מהווים סכנה להתפתחות סרטנית, מלבד מקרים בהם המטופל מאובחן עם תסמונת פוליפית משפחתית.

דרכי טיפול

במקרים אחדים, בהם קיים סיכון מוגבר להתפתחות סרטנית, יוחלט על הסרת הפוליפ כדי למנוע סיבוכים עתידיים. קיימות שיטות רבות להסרת הפוליפים, כאשר השיטה האופטימלית תבחר על ידי הרופא המטפל.

ראשית, מרבית הפוליפים ניתנים להסרה במהלך קולונוסקופיה. קולונוסקופיה היא בדיקה אנדוסקופית, שבה נבדקת מערכת העיכול התחתונה באמצעות צינור פלסטי שבקצהו מצלמה.

במהלך הבדיקה,  נכרכת לולאה סביב בסיס הפוליפ, ובהמשך נתלש הפוליפ והדימום מופסק באמצעות הכלים המתאימים. פוליפים קטנים יותר, נצרבים על ידי זרם חשמלי. אחד הסיבוכים הידועים הכרוכים בהסרת הפוליפים הוא דימום וניקוב המעי הגס.

התערבות כירורגית

במקרים בהם לא ניתן להסיר את הפוליפים באמצעות לכידתם ותלישתם, נשקלת האפשרות להסירם במסגרת ניתוח תוך שימוש בטכניקה לפרוסקופית. משמעות הדבר היא כי המנתח, מבצע מספר חתכים קטנים בדופן הבטן, תוך שימוש במכשירים המחוברים למצלמות זעירות המציגות את מהלך הניתוח על מסך.

ניתוח מסוג זה, הינו מהיר וההתאוששות אחריו היא קלה יותר ומהירה. חלקי מעי המוסרים מבטיחים כי הפוליפ לא יתפתח שוב באזור הספציפי אולם אינם מונעים מהתפתחות פוליפים באזורים אחרים במעי. מסיבה זאת, חשוב להקפיד על מעקב.

כיצד ניתן למנוע סרטן מעי גס?

פוליפים עלולים לסכן חיים ולהתפתח לגידול סרטני במהלך השנים. ניתן לנקוט במספר דרכים כדי למזער את הסיכון להתפתחות סרטנית ולמנוע בזמן את הסיבוכים אשר סרטן יכול ליצור. ראשית מומלץ להמנע מישיבה ממושכת ולהקפיד על פעילות גופנית מסודרת.

בנוסף, חשוב לנהל אורח חיים בריא ותזונה עשירה בסיבים תזונתיים. אנשים המרבים בישיבה, מבוגרים מעל גיל 50, ואנשים בעלי היסטוריה משפחתית של סרטן מעי הגס, מוכרחים לערוך סריקות מערכת עיכול תחתונה. איתור מוקדם של פוליפים עשוי להשפיע על בריאות המטופל.

דילוג לתוכן