אחוזי החלמהסרטן המעי הגס הוא סרטן המתחיל במעי הגס או בפי הטבעת. הוא מתרחש בדרך כלל בקרב אנשים מעל גיל חמישים, הנמצאים בסיכון מוגבר לסרטן. בדיקות קבועות מאפשרות גילוי מוקדם של הסרטן ומשפרות את סיכויי הצלחת הטיפול והצלת החיים.

כולם נמצאים בסיכון לפתח את סרטן המעי הגס לאורך החיים, אך במצבים מסוימים, הוא נפוץ יותר. שכיחות הפוליפים עולה עם הגיל, ונטייה גנטית לפתח פוליפים מרובים בגילאים מוקדמים יותר, מגבירה את הסיכון.

אנשים בעלי היסטוריה משפחתית של סרטן המעי הגס, הסובלים מבעיות במערכת העיכול כגון קוליטיס כיבי או מחלת קרוהן, ואנשים המעשנים לטווח הארוך, נמצאים בסיכונים גבוהים ביותר, בעוד שאנשים עם היסטוריה קודמת של סרטן המעי הגס נוטים לפתח אותו שוב.

למרבה הצער, מבוגרים מגיל 50 ואילך לא נבדקים מספיק ולא עוצרים את המחלה בזמן.

ההמלצה הגורפת של רופאים היא לבצע בדיקה שנתית של דם סמוי בצואה או בדיקצת קולונסקופיה כל 10 שנים החל מגיל 50, שאין מקרי סרטן במעי הגס במשפחה ובמידה שהיה – לא להישאר שאננים ולהיבדק בגיל צעיר יותר.

חשוב לא להקל בעניין וגם לא להתעצל –  הבדיקות אבחון על מנת לאתר את המחלה מוקדם ככל האפשר, כך גם הטיפול בה.

חשיבות בדיקות לאיתור סרטן המעי הגס

ניתן למנוע סרטן זה באמצעות בדיקות קבועות, שיכולות לאתר גידולים חריגים ופוליפים טרום סרטניים במעי הגס או בפי הטבעת, כך שניתן להסירם לפני שהם מתפתחים לסרטן.

האבחון חיוני היות וכאשר הגידולים מאותרים בשלב מוקדם, קל ביותר לטפל בסרטן המעי הגס ולהשיג תוצאות טובות יותר. בשלבים מוקדמים שלו, בדרך כלל לא מופיעים כל תסמינים, ולכן חיוני להיבדק, שכן העדר תסמינים אין פירושו היעדר סרטן, והתסמינים נוטים להופיע ככל שהסרטן מתקדם.

התסמינים עשויים לכלול דם בצואה, כאבי בטן, שינוי בהרגלי היציאות, אנמיה שאינה מוסברת או ירידה במשקל. בתסמינים אלו, יש להתייעץ עם הרופא לגבי הפנייה לבדיקות אבחון. גברים ונשים בגילאי חמישים עד 74 צריכים להתייעץ עם רופא המשפחה לגבי אפשרויות בדיקות שונות וטיפולי מניעה קבועים. התועלת האפשרית המתבטאת בהצלת חיים שווה את חוסר הנוחות בביצוע הבדיקות.

השיטות הנפוצות והיעילות ביותר לאבחון סרטן המעי הגס

גילוי מוקדם של דם בצואה ניתן לאיתור באמצעות בדיקת דם סמוי בצואה (FOBT). בעוד שזוהי בדיקה קלה לביצוע, היא עשויה להחמיץ פוליפים שאינם מדממים עדיין, כך שהתוצאות החיוביות עשויות להיות כוזבות.

סיגמואידוסקופיה מבוצעת אחת לחמש שנים ויעילה ביותר. זוהי בדיקה מצילת חיים המבוצעת באמצעות מכשיר סיגמואידוסקופ גמיש העובר דרך האזור הרקטלי ישירות למעי הגס. יחד עם זאת, לא קל להגיע לאזורים גבוהים יותר מהמעי הגס, והבדיקה מחייבת ניקוי יסודי של המעי הגס.

בדיקת קולונוסקופיה

זוהי בדיקת האבחון הטובה ביותר הזמינה לסרטן המעי הגס, החיונית למניעתו, אותה יש לבצע אחת לעשר שנים. במהלך הבדיקה, הרופא בוחן את כל רירית המעי הגס על מנת לבדוק נוכחות פוליפים או גידולים. אם הם נמצאים, הם ניתנים להסרה מיידית. ביום הבדיקה המטופל מקבל תרופות המסייעות לו להירגע. רוב האנשים נרדמים ואינם מרגישים בבדיקה עד שהם מתעוררים.

הרופא מבצע את הבדיקה באמצעות החדרת צינור ארוך, דק וגמיש, הנקרא קולונוסקופ, לתוך המעי הגס דרך פי הטבעת. הצינור נושא מצלמת וידיאו זעירה מוארת, השולחת תמונות צג למסך. טרם ביצוע ההליך, המטופל מקבל הנחיות מהרופא בנוגע לאכילה ואופן ריקון המעי.

גברים ונשים צריכים לעבור בדיקת קולונוסקופיה בגיל חמישים. אנשים הנמצאים בסיכון מוגבר לסרטן המעי הגס צריכים להתחיל לעבור בדיקות אלו מוקדם יותר, בהתאם להוראות הרופא. בנוסף, הרופא מיידע את המטופל כמה שנים עליו להמתין לפני בדיקת קולונוסקופיה נוספת.

אם לא ניתן לבצע קולונוסקופיה, הרופא מיידע את המטופל לגבי בדיקות נוספות ותדירות ביצוען. אלו כוללות חוקן בריום; קולונוסקופיה וירטואלית המבוצעת באמצעות CT; בדיקת DNA בצואה. יש לציין שבדיקות אלו אינן יסודיות כמו קולונוסקופיה, ואם נחשדת נוכחות פוליפים או גידולים בהתבסס על בדיקות אלו, יש לעבור קולונוסקופיה.

היות וסרטן המעי הגס הוא רוצח פוטנציאלי, יש להתייעץ עם הרופא לגבי מועד הבדיקה הבאה ולקבל המלצות לגבי הבדיקות היעילות ביותר.

 

דילוג לתוכן