מחקרסרטן המעי הגס הוא הסרטן השני בשכיחותו בישראל ונפוץ יותר לאחר גיל 50, אולם יכול להופיע בכל הגילים. ההנחה המקובלת עד כה היא כי גורמים רבים אחראים על התחלואה. גורמים אלה כוללים גורמים פיזיקאליים, כימיים הורמונאליים וויראליים, גורמים גנטיים וסביבתיים.

חוקרים מהמרכז לחקר הסרטן השייך לאוניברסיטת ג'ון הופקינס שבבולטימור, ארצות הברית גילו כי כשני שליש מכלל מקרי הסרטן נגרמו דווקא בשל מוטציות אקראיות בתאים המשתתפים בתהליך חלוקת התא. בשליש הנותר מצאו החוקרים כי לגורמים גנטיים והשפעות של סגנון החיים יש קשר לתחלואה. מכאן, הונח כי למזל יש משקל רב.

מהלך המחקר וממצאיו

אחד החוקרים מבית הספר האוניברסיטאי ג'ונס הופקינס ואחד ממחברי המאמר שפורסם בכתב העת המדעי Science הסביר כי החוקרים הצליחו לייצר מודל המחלק שלושה גורמים עיקריים התורמים להתפתחות מחלת סרטן המעי הגס. עוד נטען כי אנשים מבוגרים אשר נחשפו לגורמים סביבתיים כמו טבק ואשר לא לקו במחלת הסרטן עקב "גנים טובים" למעשה לא חלו במחלה בשל מזל.

במסגרת המחקר החוקרים עקבו אחר תדירות תהליך חלוקת התא והתחדשותו ב31 רקמות שונות בגוף, כדי לברר אם מספר כה רב של חלוקות נוטה למוטציות בדנ"א. במחקר לא הוכללו שתי הרקמות שד וערמונית מאחר וידוע כי לגורמים סביבתיים מסויימים כמו השמנת יתר והורמונים יש השפעה גדולה במקרים אלה.

המחקר הראה כי באופן כללי למספר חלוקות בתאי הגזע ברקמות יש מתאם גבוה עם השינוי בהיארעות של סרטן באותה הרקמה. דוגמא אחת נצפית ברקמת המעי הגס, אשר נוטה לעבור ארבע חלוקות יותר בהשוואה לרקמת המעי הדק. כמו כן, ידוע כי סרטן המעי הגס נפוץ יותר מסרטן במעי הדק.

החוקרים מוסיפים כי אפשר לטעון בתגובה לממצאי המחקר כי המעי הגס אם כך חשוף יותר לגורמים סיבתיים בניגוד למעי הדק אולם תוצאות מחקרים שנעשו בעכברי מעבדה הוכיחו דווקא ההפך ויוחסו לשיעור גבוה יותר של חלוקות תאי במעי הדק.

לטענת החוקרים למזל רע היה תפקיד משמעותי יותר בתחלואה בסרטן. בשני שליש ממקרי הסרטן – 22 סוגי סרטן שונים, מוטציות אקראיות שהתרחשו בגנים הניעו את התפתחות המחלה. בשליש הנותר סוגי הסרטן הנבדקים התרחשו לעתים קרובות יותר ולא ניתן היה לחזות מוטציות אקראיות דבר המרמז על כך שגורמים סביבתיים ואורח חיים מסויים היו הסיבה העיקרית לתחלואה. הם כללו את סרטן הריאות, שבו עישון הוא הגורם העיקרי, וסרטן העור, אשר מושפע על ידי קרינת השמש.

החוקרים הדגישו כי לא קיימת מקריות טהורה בלבד אולם ניתן לראות כי לרקמות אחדות כמו רקמת הדם יש מעט מאוד ראיות לגורמים תורשתיים או סביבתיים המשפיעים על התחלואה. דוגמא אחרת שמאששת את ממצאי המחקר היא אנשים המעשנים במשך מספר עשורים ואינם לוקים בסרטן ריאות.

כיצד מוטציות אקראיות מתייחסות למניעת הסרטן?

גורמי סיכון אחדים אינם תחת שליטת האדם אולם בחלק מהמקרים כן ניתן למנוע סרטן. הסרטן נגרם על ידי שילוב של גורמים אקראיים ושינויים בדנ"א המתרחשים במהלך חלוקות תאי גזע שאינם בשליטת האדם. אחת הדרכים הבטוחות ביותר במקרי סרטן רבים היא להימנע מחשיפה לגורמים מזיקים ושינויים באורח החיים.

הדרך הטובה ביותר למנוע מקרי מוות מסוגי סרטן שונים היא לזהות אותם ולטפל בהם מוקדם, בזמן שהם ניתנים לריפוי, מצב המכונה בשם מניעה שניונית. אחד ההיבטים החשובים של המחקר היה להדגיש כי סוגי סרטן אחדים ניתנים למניעה טרם התחלואה בניגוד למניעה שניונית.

דילוג לתוכן