תרכיב חיסוניעל פי מחקרים אחרונים, תרכיב חיסוני חדש מאפשר לתקוף גידולים סרטניים במעי הגס בשלבים ראשונים שלהם. לטענת החוקרים, חיסון זה אמור לסייע למניעת סרטן המעי הגס בחולים בעלי סיכון גבוה לפתח את המחלה, ובכך לשפר באופן משמעותי את היכולת למנוע את המחלה.

סרטן המעי הגס הוא מחלה קשה ביותר, אך כאשר מאובחנת ומטופלת מספיק מוקדם ניתן להשיג ריפוי שלה, ובזכות החיסון ניתן יהיה למנוע את התפתחות הגידולים בחולים אשר נמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות המחלה.

איך החיסון עובד?

החיסון הזה הוא חיסון הניתן באופן פרופילקטי למניעת התפתחות הגידולים במעי הגס. מדובר בתרכיב היוצר תגובה חיסונית כנגד תאי הגידול, ובכך מונע את התפתחותם לתאים סרטניים. החיסון בעצם "מחזק" את מערכת החיסון הטבעית של הגוף, אשר תוקפת את התאים בשלבים טרום ממאירים, ובכך מונעת מהם להפוך לתאי גידול ממאירים.

מהלך המחלה ותפקיד החיסון

סרטן המעי הגס הוא סרטן המתפתח במשך שנים ארוכות, ולכן ממליצים על ביצוע בדיקות סקר למעקב אחריו. כאשר מאבחנים את המחלה בשלב מוקדם, בצורת פוליפים או צורות לא ממאירות, ניתן לכרות אותם ולטפל בצורה קלה יחסית.

לעומת זאת, הזנחת המחלה תוביל לסיבוכים, צורך בניתוחים גדולים וקושי רב בטיפול. באופן כללי, אדם אשר סבל בעבר מסרטן המעי הגס או שנמצאו אצלו בבדיקה שגרתית פוליפים או גידולים אחרים נמצא בסיכון מוגבר לפתח את המחלה, ונאלץ לעבור בדיקות מעקב תקופתיות.

על פי רמת הסיכון וההיסטוריה הרפואית, מחליטים הרופאים על תדירות המעקב, המבוצע לרוב על ידי בדיקת קולונוסקופיה. מכיוון שהגידולים במעי הגס אינם מתקדמים במהירות, במקרים רבים ניתן "לתפוס" אותם בזמן, ולאפשר טיפול מתאים.

במקרים של גידולים אגרסיביים במיוחד, או שהמטופלים לא מגיעים לביצוע המעקב בזמן, הרופאים לא מצליחים לאבחן את המחלה בשלב מוקדם מספיק, והיא מתפתחת לצורה ממאירה וקשה לטיפול.

החיסון החדש, אשר פותח במחלקה לאימונולוגיה ב-University of Pittsburgh, יכול לאפשר למנוע את התפתחות הצורות הממאירות הקשות האלה. החיסון כולל פעילות כנגד תאים הנקרים MUC1, אשר קיימים בעודף באדנומות ובתאים סרטניים, ומתן החיסון גורם להופעת תגובה חיסונית כנגד תאים אלה.

מלבד סרטן המעי הגס, תאים אלה מופיעים גם בגידולים בלבלב, בשד, בריאות ובפרוסטטה, ובעתיד תיבדק השפעת החיסון גם נגד גידולים נוספים.

לטענת החוקרים, שימוש בחיסון על אנשים כאלה הנמצאים בסיכון יכול למנוע את התפתחות הגידולים ולהביא להפחתת השימוש בבדיקות המעקב ולשיפור יעילותן.

הצלחה במחקר ראשוני בבני אדם

מחקר שבוצע בבני אדם, ופורסם לאחרונה בכתב העת Cancer prevention Research הראה את השפעת החיסון על אנשים עם היסטוריה של אדנומה של המעי הגס (נמצאים כמובן בסיכון). במחקר זה הראו החוקרים שהחיסון גרם להגברת התגובה החיסונית במעי הגס, בדרך שלטענת החוקרים תעזור להילחם בגידולים.

במחקר, אשר כלל 39 חולים בגילאים שונים נראתה תגובה חיסונית ב-44% מהמקרים. לעומת זאת, אצל חולים עם ממאירות נוכחית במעי הגס (22% מהנבדקים) לא הופיעה תגובה חיסונית, ככל הנראה מכיוון שכמות התאים הגדולה דיכאה את תאי החיסון.

על פי התוצאות הראשוניות, טיפול באמצעות החיסון בשלב מוקדם של המחלה, יכול למנוע ממנה להתקדם לשלבים ממאירים. לעומת זאת, בשלבים מאוחרים יותר החיסון אינו משמעותי.

בטיחות ותופעות לוואי

באופן כללי, החיסון נחשב לבטיחותי ואינו כולל תופעות לוואי רבות. חלק מהמטופלים התלוננו על אדמומיות וחוסר נוחות באזור ההזרקה, ובמקרים אחרים הופיעו סימנים "דמויי שפעת" במשך מספר ימים.

העובדה שהחיסון בטיחותי יחסית, מאפשרת לבצע מחקרים נרחבים יותר, במטרה להבין בצורה טובה יותר את השפעתו ואת האינדיקציות לשימוש בו.

דילוג לתוכן