סרטן המעי הגס הוא מחלה נפוצה ביותר, אך בזכות מניעה, מעקב וגילוי מוקדם ניתן לטפל בה בזמן ולשפר את הסיכויים לצאת מזה בשלום.

גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס מבטיח הצלחה כמעט מושלמת של הטיפול, וזיהוי הסרטן בשלבים המוקדמים אף מאפשר להימנע מטיפול כימותרפי על השפעותיו השונות.

צורת התפשטות הגידול מאפשרת סיכויי החלמה מצויינים כאשר מגלים אותו בשלבים 1-2, ואילו הסיכויים לשרוד כאשר מדובר בגידול בשלב 4 נמוכים ביותר. ועל כן, מניעת סרטן המעי הגס על ידי בדיקות סקר תקופתיות ושינוי באורח החיים חיונית ביותר וצריכה להיעשות על ידי כל אדם ובכל גיל.

בדיקות סקר תרופתיות

אנשים שאינם נמצאים בסיכון לפתח את סרטן המעי הגס צריכים לעבור בדיקות סקר תקופתיות החל מגיל 50.

הבדיקות המומלצות הן דם סמוי בצואה כל שנה וקולונוסקופיה כל 10 שנים. לעומת זאת, אנשים בעלי סיכון מוגבר לחלות (היסטוריה משפחתית, אורח חיים וכו') צריכים לעבור את הבדיקות המדוברות בתדירות גבוהה יותר והחל מגיל מוקדם יותר, וכך לשפר את הסיכוי לגלות את המחלה בזמן.

הבדיקות המומלצות לגילוי סרטן המעי הגס הן:

שינוי אורח החיים

ידוע שאורח חיים לא בריא, הכולל דיאטה עשירה בשומנים, עישון ושתיית אלכוהול מגביר את הסיכון לפתח את סרטן המעי הגס.

כמו כן, השמנה וסוכרת הם גורמי סיכון חשובים ביותר וחשוב מאוד להימנע מהגעה למצבים לא בריאים ולשמור על אורח חיים נכון ובריא על מנת להפחית את הסיכון לסרטן המעי הגס.

אכילת סיבים

הגדלת כמות הסיבים התזונתיים בדיאטה יכולה להפחית את הסיכון להתפתחות סרטן המעי הגס. במקרה זה, תזונה עשירה בסיבים הכוללת כמות גדולה של ירקות ופירות משנה ככל הנראה את פעילות המעיים בצורה המונעת את התפתחות הפוליפים והגידולים הסרטניים. הסיבים ונוגדי החימצון הקיימים בפירות והירקות עוזרים להפחית את היארעות סרטן המעי הגס ועל כן שינוי בתזונה חיוני ביותר.

הפחתת צריכת אלכוהול

אלכוהול הוא אחד הגורמים המרכזיים להתפתחות סרטן המעי הגס, ושתייה מוגזמת של אלכוהול הוכחה במחקרים שונים כמגבירת הסיכון למחלה. מבין סוגי האלכוהול, שתית בירה נחשבת למסוכנת ביותר ומעלה את הסיכון לסרטן המעי הגס בצורה המובהקת ביותר. ועל כן, חשוב מאוד להפחית את צריכת האלכוהול או להימנע ממנו לגמרי – הפסקת שתית אלכוהול תורמת לבריאות הכללית ולמניעת סרטן המעי הגס כאחד.

פעילות גופנית

עשיית ספורט ופעילות גופנית ידועה כעוזרת במניעת סרטן המעי הגס וכמפחיתה את הסיכויים להתפתחות פוליפים וגידולים אחרים. מבחינה זו, רצוי להקפיד על כ-30 דקות פעילות גופנית ביום, ורצוי אף יותר. הקפדה על פעילות גופנית תשפר את הבריאות הכללית ותפחית את הסיכון למחלות שונות ביניהן סרטן המעי הגס.

הפסקת עישון

עישון גורם למחלות רבות, וביניהן סרטן המעי הגס. ולכן, הפסקת עישון חיונית לשיפור הבריאות ולמניעת סרטן המעי הגס. קיימות תוכניות שונות ושיטות להפסקת עישון שנחשבות ליעילות ביותר בהשוואה לנסיונות הפסקה עצמיים, ורצוי מאוד להתייעץ עם רופא המשפחה בדבר כניסה לתוכנית גמילה מעישון.

שמירה על משקל תקין

עודף משקל מגביר את הסיכון לסרטן המעי הגס וכמו כן מעלה את הסיכויים להופעת מחלות רקע נוספות. כל אדם צריך להתאמץ לשמור על משקל תקין (BMI סביב 25) ולנסות להפחית במשקל ככל שניתן – הפחתה זו תקטין את הסיכון להופעת סרטן המעי הגס ותעזור גם מבחינת הבריאות הכללית.

דילוג לתוכן