לאחר הטיפול הכירורגי והתרופתי מקובל לעבור מעקב במשך מספר שנים. מעקב זה הוא בעל חשיבות עליונה במניעת חזרת הגידול ובגילוי מוקדם של התמרות סרטניות חוזרות ובזכותו הפרוגנוזה וסיכויי ההישרדות לאחר סרטן המעי הגס משתפרים.

למרות שנעשים מאמצים רבים באמצעות טיפול כימותרפי למניעת חזרת הגידול, קיימים מצבים רבים בהם הגידול הסרטני חוזר. מצבים אלה שכיחים בעיקר כאשר מדובר בגידול בשלבים מתקדמים, אך אפשריים גם בשלבים המוקדמים ביותר של המחלה.

ועל כן, לאחר סיום הטיפול הכימותרפי עוברים בדרך כלל למעקב הכולל בדיקות דם, צילומי רנטגן ו-CT וקולונוסקופיה. לאחר מספר שנים יורדים בהדרגה בכמות הבדיקות עד שמפסיקים אותן לגמרי.

בדיקות דם

במהלך התקופה הראשונה אחרי הטיפול, יש לעבור בדיקות דם תקופתיות שתפקידן להעריך האם הגידול חזר או שקיימות גרורות. במסגרת בדיקות הדם תעברו ספירת דם, בדיקת תפקודי כבד ובדיקת CEA שהוא מרקר שמעיד על הימצאות גידולים בגוף.

בדיקות הדם חשובות מאוד על מנת להעריך האם הגידול חזר או אם קיימים בגוף תהליכים ממאירים, ולכן יבוצעו בתדירות גבוהה ביותר.

צילומי רנטגן ו-CT

לאחר סיום הטיפול תעברו מספר בדיקות הדמיה במטרה לאתר גרורות באיברים מרוחקים. בדיקת ה-CT מאפשרת לרופאים לזהות גרורות באיברים כמו הכבד והריאות ועל ידי כך להעריך את הצלחת הטיפול בסרטן.

גילוי מוקדם של רורות יכול להציל חיים, שכן פעמים רבות ניתן להוציא את הגרורות ללא בעיה עוד לפני שהתחילו לגרום לסימפטומים.

צילומי רנטגן, ובעיקר צילומי חזה ובטן עוזרים גם כן להעריך הימצאות גידולים. צילום הרנטגן הוא בדיקה קלה וזולה יותר החושפת את הגוף לפחות קרינה ולכן ניתן לבצע אותם בתדירות גבוהה יותר מבדיקת ה-CT.

החיסרון הגדול ביותר של צילומי הדמיה הוא חשיפה לקרינה, אך חשוב לזכור שתוצאות הבדיקה וגילוי מוקדם של גרורות או מבנים סרטניים יכולים להציל חיים ולכן מדובר בבדיקות חיוניות ביותר.

קולונוסקופיה

בדיקת הקולונוסקופיה היא בדיקת הבחירה לגילוי סרטן המעי הגס ובאמצעותה מגלים את הגידולים השונים ברירית המעי.

למרות שמדובר בבדיקה לא נעימה הדורשת הכנה מוקדמת והתאוששות, זוהי בדיקה חיונית למעקב אחרי רירית המעי ואיתור גידולים חדשים. ולכן, במשך השנים שאחרי הופעת הגידול מבצעים מספר בדיקות קולונוסקופיה, אשר למרות חוסר הנעימות חשובות ביותר להערכת מצב הגוף לאחר הטיפול במחלה.

בזכות בדיקת הקולונוסקופיה ניתן לאתר פוליפים חדשים ומבנים אנטומיים נוספים העלולים להעיד על נוכחות תהליך ממאיר.

בדיקה גופנית

במהלך התקופה לאחר סיום הטיפול בסרטן המעי הגס תעברו הרבה מאוד בדיקות גופניות "רגילות". במהלך בדיקות מעקב אלה הרופא יבדוק אתכם בצורה מקיפה הכוללת האזנה ללב ולריאות, מישוש איברי הבטן ובלוטות הלימפה, בדיקת הגפיים וכו'.

במהלך בדיקה פשוטה זו ניתן לאבחן מצבים שנגרמים על רקע גרורות או גידולים סרטניים, כמו כבד מוגדל, הגדלה בקשריות לימפה, כניסת אוויר לא טובה לריאות ומצבים נוספים. הבדיקה הפיזיקלית היא בדיקה פשוטה ביותר שבסיומה ניתן להגיע לאבחנות ולהחליט על המשך הבירור והטיפול ולכן היא חיונית בזמן המעקב.

משך המעקב

המעקב לאחר סרטן המעי הגס נמשך מספר שנים, בהתאם לשלב בו אובחן הגידול והצלחת הטיפול.

במשך שנים אלה תגיעו פעמים רבות אל המרפאה לבדיקה מקיפה ובדיקות נוספות כמו קולונוסקופיה וצילומים, ועל כן יש להתאזר בסבלנות רבה ולזכור שהצלחת הטיפול תלויה גם באיכות המעקב. לאחר תקופה מסוימת, תדירות בדיקות המעקב תפחת עד שהמעקב כולו יופסק והטיפול בסרטן ייחשב להצלחה.

דילוג לתוכן