פעילות גופנית, כך יסכימו כל הרופאים והדיאטנים, חיונית לאורח חיים בריא ולאריכות ימים. אולם מה לגבי ריצה בתחתונים, האם יכול על מרוץ תחתונים כבר שמעתם? רצים להעלאת המודעות לסרטן המעי הגסמישהו לחשוב ברצינות כי היא טובה לבריאות? אז מסתבר שבניגוד למה שניתן לשער, מרוץ התחתונים, שהפך למסורת שנתית בישראל, חותר לשפר את בריאות הציבור ולמעשה אף להציל חיים. כיצד ומדוע: מפני שמטרת מארגני המרוץ היא להעלות את המודעות לאחד מסוגי הסרטן הקטלנים – סרטן המעי הגס. לדברי המומחים, בעזרת בדיקות סדירות, שכיום מרבים להימנע מהן פשוט בשל מבוכה או בושה, ניתן לאתר את סימני המחלה המוקדמים. ניתן לזהות סימנים טרום סרטניים ואף למנוע את המחלה. כלומר, בעזרת גילוי בזמן הנכון, ניתן להציל חיים עד כדי 100 אחוזים.

רופאי הגסטרו מפצירים להיבדק, ויפה שעה אחת קודם

על פי איגוד הרופאים המתמחים במערכת העיכול (גסטרו), מומלץ לבצע בדיקות למטרות מניעה. בדיקות קולונוסקופיה מאפשרות לאתר פוליפים וסימנים טרום סרטניים אחרים. את חלקם ניתן אף להוציא במהלך הבדיקה עצמה, במידת הצורך. בישראל, בכל שנה מאובחנים יותר מ-3000 חולים בסרטן המעי הגס ורבים מהם יכולים להחלים בסיכויים מצוינים אם מזהים מבעוד מועד את כל הסימנים. למעשה, כך מסבירים רופאי הגסטרו, בניגוד לכל יתר המקרים של סרטן בכל איבר מטרה אחר, זהו המקרה היחיד שבו ניתן אף למנוע את המחלה ולא רק להביא לריפוי. עוד מסתבר כי בניגוד לדעה הרווחת, גיל התחלואה נמצא בירידה כך שמשמעות הבדיקה אף הולכת ועולה.

המרוץ שסוחף המונים והפך למסורת

מסורת הריצה בתחתונים, במרוץ המוני היא יוזמה של עמותת צו מניעה (בהמשך נספר איפה ומתי זה קורה). זהו אירוע השואב השראה מאירועים דומים בחו"ל, שנועדו למטרה דומה. הפעילות הזאת החלה להיערך בארץ לפני כ-10 שנים כך שבהחלט ניתן לכנות זאת מסורת, כזאת שמעלה את המודעות הציבורית.

במרוץ ניתן למצוא אלה לצד אלה פעילים חברתיים, ספורטאים, קבוצות אצנים, מתנדבים, רופאים ואחרים. על מנת לאפשר לציבור הרחב להשתתף, ניתן להירשם לאחד מבין כמה מסלולים, שמתאימים לפעילות עממית (יש גם מסלול תחרותי). הפעילות הצבעונית מלווה בחולצות צבעוניות ובאפשרות ללבוש תחתונים המחולקים למשתתפים (ניתן ללבוש מעל הבגדים, אם רוצים). לדברי רופאי גסטרו, המצב כיום הינו מציאות שאין לקבל אותה: מציאות שבה מאות אנשים חולים מדי שנה במחלה קטלנית בפוטנציה, ושאפשר למנוע אותה באמצעות בדיקה זמינה.

נבדקים ומצילים חיים

מאות אנשים הולכים בישראל לעולמם מדי שנה בשל סרטן המעי הגס. לכאורה, מדובר במחלה של בני הגיל השלישי אולם התמונה רחוקה מלהיות כזאת. מסיבות שלא הובהרו עד תום, חלה עליה בתחלואה גם של אנשים בין 40 עד 50 ואף פחות מזה. ככל שיותר אנשים יקפידו לערוך את הבדיקה ובזמן, ניתן יהיה להביס את הסטטיסטיקה. ובעניין זה, יש גם בשורות חיוביות.

הציבור כבר הרבה יותר מודע לבדיקות קולונוסקופיה וגם אם ישנם המתעלמים, הרי שרבים אחרים מגיעים להיבדק. התחלואה נמצאת במגמת ירידה, בזכות הבדיקה הרצויה. ירידה של כ-20 עד 30 אחוזים במספר החולים ראויה לציון ולהערכה. יחד עם זאת, כפי שקובעים מארגני מרוץ התחתונים, השאיפה היא להגיע ליותר מכך. הרבה יותר מכך.

בשנים האחרונות התקיים האירוע בגני יהושוע, תל אביב. השנה (2020), כך חושפים באתר האינטרנט של צו מניעה, יתקיים המרוץ בתאריך 25.9. יתקיימו מסלולים בני 2 ו-5 קילומטרים. ניתן להירשם באתר והאירוע יתקיים בכפוף להנחיות משרד הבריאות.

דילוג לתוכן