מריחואנה רפואית (הידועה גם בשם גראס) הינה תערובת עלים יבשים שמקורם בצמח הקנאביס. המריחואנה מכילה חומר פסיכואקטיבי פעיל הקרוי THC אשר גורם לתחושה של רוממות רוח ושיכרון חושים.

הצמח מסוכן לשימוש שאינו רפואי וצריכתו ללא אישור נחשבת לעבירה על החוק.

רכישת מריחואנה רפואית ניתנת על פי החוק בישראל לחולים סופניים, לחולים במחלות קשות הסובלים מחוסר משקל ואובדן התאבון, מחלות סרטן, איידס, טרשת נפוצה והלומי קרב אשר לא נמצא למצבם פתרון יעיל אחר.

השפעותיה של המריחואנה

מריחואנה רפואית דומה למריחואנה הרגילה אלא שבשונה ממנה מרוכזים בה יותר רכיבים אקטיביים ולכן עוצמתה חזקה יותר.

מספר רגעים לאחר הצריכה מתפרק החומר הפעיל (THC) ומגיע במהירות אל הדם ובעזרתו אל המוח- שם החומר גורם לשינויים במצב הרוח ובעיקר לתחושת אופוריה משכרת.

המריחואנה גורמת ליובש בפה, יובש בגרון, אדמומיות בעיניים, טישטוש, חוסר שיווי משקל ודפיקות לב מוגברות.

השפעה זו נשארת למשך שלוש עד חמש שעות ולאחריה, כאשר פגה ההשפעה, מתחלפת ההרגשה הטובה בעייפות מוגברת ולעיתים תחושות דיכאון וכבדות. שאריות החומר הפעיל של המריחואנה משאירים עקבותיהם למשך 48 שעות מרגע הצריכה, אפילו והשפעת החומר כבר פגה.

מריחואנה רפואית לחולי סרטן המעי הגס

מריחואנה רפואית מקלה בצורה משמעותית את ההתמודדות עם תופעות הלוואי של הטיפול בסרטן המעי הגס. היתרונות של  מריחואנה רפואית לחולי סרטן הינם:

בחילות והקאות

הטיפולים הכימותרפיים והתרופות הכימיות הניתנות כטיפול במחלות הסרטן כמו גם בסרטן המעי הגס גורמות לבחילות והקאות חריפות.

צמח הקנאביס נמצא יעיל נגד תחושת בחילות ומונע הקאות. החשש היחיד הינו באופן הצריכה של המריחואנה- הרופאים לא ממליצים לעשן את חלקי הצמח אלא לאדותם או לצרכם ככדור בכדי למנוע סכנות בריאותיות הנובעות מן העישון עצמו.

אובדן משקל באופן קיצוני

הסימפטומים של המחלה, הקושי לאכול, הטיפול הכימותרפי וכל התסמינים הנלווים לו עלולים לגרום לירידה משמעותית במשקל. הוכח מדעית כי מריחואנה רפואית מקלה על תחושות הכאב ומגבירה את תחושת הרעב ואת הרצון לאכול.

כאב

מריחואנה רפואית עוזרת למסך את תחושת הכאב המלווה את המחלה ומהווה אמצעי טיפולי יעיל נגד הכאבים של סרטן המעי הגס.

תרופה כימותראפית

בעקבות מחקרים שנעשו בתחום הטיפול באמצעות מריחואנה רפואית נמצאה תגלית מפתיעה במיוחד- מריחואנה הרפואית פועלת כתרופה כימותרפית אשר הורגת את התאים הסרטניים, מונעת התפשטותם לאזורים נוספים בגוף ואינה פוגעת בתאים הבריאים.

מחלות קיבה ומעיים

לסרטן המעי הגס ומחלות הקיבה או המעיים האחרות תסמינים הכוללים קושי בקבלת מזון, חוסר תיאבון, בחילות והקאות, ספיגה לקויה של מוצרי המזון, בעיות ביציאות (עצירות, שילשולים, תסמונת המעי הרגיז). חולים אשר השתמשו במריחואנה הרפואית דיווחו על הקלה בתסמינים אלו ובתחושות הכאב הנלוות.

מהיכן משיגים אישור לרכישת מריחואנה רפואית

בארץ ישראל, משנת 2008, יכולים חולים מסויימים לרכוש מריחואנה רפואית לשימוש עצמי כאמצעי טיפולי. חולה אשר סובל מכאבים או תופעות לוואי של בחילות, הקאות או ירידה משמעותית במשקל רשאי לבקש מרשם למריחואנה רפואית מן הרופא המומחה המטפל בו.

הרופא מחוייב לרשום פירוט מלא המסביר את המלצתו לשימוש בתרופה זו ולתמוך בהחלטתו באמצעות פירוט הקשר בין תכונותיה של המריחואנה הרפואית למחלה ממנה המטופל סובל וכיצד היא עשוייה לעזור לו.

ההמלצה חייבת להיתמך בנתונים מדעיים כגון: תוצאות בדיקות רפואיות, מדדים שנלקחו לאורך תקופת זמן, היסטוריה רפואית המתועדת בגליונות רפואיים וכדומה.

לסיכום, השימוש במריחואנה רפואית נמצא יעיל לחולי סרטן המעי הגס אשר סובלים מתופעות לוואי וכאב בעקבות מחלתם ודרכי הטיפול בה.

דילוג לתוכן