מחקר רפואיהמאבק בסרטן הפך כבר לפני זמן רב למאבק של האנושות כולה ולא רק של קבוצת החולים. ניתן לומר שקשה מאוד למצוא כיום אדם שלא מכיר מישהו שחולה כיום או היה חולה בעבר בסרטן.

המחלה הייתה במגמת עלייה גדולה מאוד לאורך כל המאה ה-20 בגלל חשיפה גדולה ואינטנסיבית למזהמים שונים וחומרים מסרטנים בסביבה. לאחר שהמודעות לסרטן ולנזקים שהוא גורם עלתה, התחלנו לראות מגמת ירידה בשיעורי התחלואה אולם מגמה זו אינה מספקת.

אלפני אנשים מתים מידי יום מסרטן ועולם המדע והרפואה מנסה ללא הרף למצוא דרכים חדשות לטיפול, ריפוי ואבחון של המחלה.

הטיפולים הראשונים כנגד סרטן היו טיפולים לא ספציפיים ובמקביל לפגיעה שלהם בתאים הסרטניים, הם פגעו גם בתאים הבריאים וגרמו להופעה של תופעות לוואי רבות. הטיפולים הנ"ל הם טיפולי הרדיותרפיה (הקרנות) והכימותרפיה.

טיפולים אלה נמצאים בשימוש גם כיום אולם במקביל פותחו טיפולים ספציפיים יותר בעלי פחות תופעות לוואי, אלה הם הטיפולים הביולוגיים.

כל סוג של סרטן יכול להכיל עוד עשרות תתי סוגים

סרטן נוצר כאשר המנגנון שנמצא בכל תא ותא בגופנו ואחראי לבקר את קצב חלוקת התאים יוצא משליטה. בגרעין התא מרוכז החומר הגנטי שלנו בצורה של כרומוזומים ועליהם גנים.

ישנם עשרות גנים שתפקידם הוא להיות ה"משטרה" של התא ולבקר את קצב החלוקה שלו. מוטציה באחד מהתאים האלה יכולה להוציא את התא מאיזון, ולהביא למצב בו הוא מתחלק ללא שליטה ויוצר גידול סרטני.

סוגים שונים של סרטן מאופיינים במוטציות שונות. כך לדוגמא סרטן שנמצא במעי הגס יכול להיות כתוצאה משינויים שהתרחשו בגנים שונים לחלוטין.

זוהי עובדה חשובה שכן בעידן המודרני רבים מהטיפולים כנגד סרטן הינם טיפולים ביולוגיים ספציפיים המיועדים לפגוע אך ורק בתאים מכילי מוטציה. אם נדע מהי המוטציה בכל אחד מסוגי הסרטן, נוכל לתכנן טיפול שיהיה מדויק יותר ויעיל יותר בהארכת חיי החולים.

שיטה חדשה עזרה לגלות סוגים חדשים של סרטן המעי הגס וסרטן הריאות

לאחרונה פורסם בעיתון הנחשב Nature Medicine מאמר המתאר את תהליך מציאתם של סוג חדש של סרטן ריאות וסוג חדש של סרטן המעי הגס.

מדובר למעשה בבשורות משמחות מכיוון שהטכנולוגיה שהביאה לידי מציאתם של סוגי הסרטן הללו, מאפשרת לרופאים לזהות היכן בתא ממוקמת המוטציה שגרמה לסרטן, ובכך להתאים לכל חולה באופן אישי טיפול שיהיה יותר מדויק ויעיל עבורו.

המחקר בוצע על-ידי חברת Foundation Medicine ומכון מחקר מוביל בתחום הסרטן Dana-Farber Cancer Institute  בשיתוף עם חוקרים ישראלים.

במסגרת המחקר נלקחו דגימות ביופסיה מגידולים של 24 חולים בסרטן ריאות ו-40 חולים בסרטן המעי הגס. הדגימות הנ"ל נבדקו בבדיקה גנומית מקיפה לסרטן בשם:Comprehensive Cancer Genomics test. הבדיקה סורקת את ה-DNA (החומר הגנטי שבגרעין התא) של תאי הגידול ומאתרת ברגישות גבוהה מאוד מהן המוטציות שחלו בתאים. יתרה מכך, בתום הסריקה מתקבל פלט ובו המלצה על הטיפול הביולוגי הספציפי היעיל ביותר למוטציות שזוהו.

לאחר ניתוח תוצאות המחקר עלה כי הבדיקה הצליחה להתאים טיפול ביולוגי יעיל בהתאם למוטציה שנמצאה ל- 72% מחולי סרטן הריאה ול- 52.2% מחולי סרטן המעי הגס שהשתתפו במחקר.

הבדיקה הנ"ל יכולה לחולל מהפיכה של ממש בהבנה של סוגי הסרטן השונים והאופי בו הם מגיבים לטיפול.

בנוסף על כך, במסגרת הניסוי התגלו 2 מוטציות שלא היו ידועות קודם לכן כגורמות לסרטן.
מוטציה שגורמת לסרטן ריאות והתגלתה היא- KIF5B-RET.
מוטציה שהתגלתה כגורמת לסרטן המעי הגס היא- C2orf44-ALK.

הבדיקה מצליחה לזהות גם מוטציות מוכרות וגם לאתר מוטציות חדשות. נכון להיום ללמעלה מ-50% מהמוטציות שהבדיקה מאתרת יש כבר טיפול ביולוגי קיים ויעיל. התקווה היא שהבדיקה תוכל לעזור גם בפיתוח תרופות חדשות.

למחקרים:

Foundation Medicine

Dana-Farber Cancer Institute

ראו גם:

ריפוי סרטן המעי הגס על ידי מוטציות חדשות

דילוג לתוכן