סוכרתהעידן בו אנו חיים שופע בהתפתחות טכנולוגית ובחיי שפע ומותרות באופן כללי. יחד עם זאת אורח החיים המודרני הזה הביא וממשיך להביא עימו מחלות רבות שהיו נדירות בקרב אבות אבותינו.

לעיתים המחלות הללו מופיעות באופן נפרד זו מזו אולם לעיתים די בצרה אחת בכדי שתגרור אחריה צרות רבות נוספות.

בין עשר המכות המודרניות אנו יכולים למצוא בשני המקומות הראשונים את מגיפת הסרטן ואת מגיפת הסוכרת.

מחלת הסוכרת ידועה מזה מאות שנים אולם שילוב של תזונה לקויה, חוסר פעילות גופנית ואורח חיים בטלני הביאו להתעוררות של סוכרת המבוגרים המכונה בשפה המקצועית "סוכרת מסוג 2".

כעת, מחקר חדש שפורסם בפברואר האחרון במגזין Japanese Journal of Clinical Oncology מצביע על קיום קשר מובהק בין תחלואה בסוכרת לבין הסיכון לפתח מחלת סרטן של המעי הגס והחלחולת.

על סוכרת מסוג 2 וסרטן המעי הגס

סוכרת מסוג 2 היא כאמור מחלה של המאה ה-20 והמאה ה-21. צריכה מוגברת של סוכר ושומן מהמזון, בשילוב עם נטייה גנטית, מובילים להיחלשות של הלבלב ועל ידי כך לירידה בייצור ההורמון אינסולין שאחראי על הכנסת הסוכר מזרם הדם אל תאי הגוף. ירידה זו ברמת ההורמון גורמת להצטברות של סוכר בדם וזו מובילה לשלל מחלות קשות ולתמותה.

בין סיבוכי הסוכרת ניתן למנות יתר לחץ דם, מחלות לב וכלי דם, קרישיות יתר, סיכון מוגבר להתקפי לב ולשבץ, עיוורון, רגל סוכרתית ואף קטיעה של איברים.

סרטן המעי הגס הוא הסרטן השלישי בשכיחותו במדינה ישראל וכ-3000 אנשים מאובחנים כלוקים בסרטן זה מידי שנה בישראל בלבד. כיום קיימות שיטות לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס, ביניהן בדיקה של דם סמוי בצואה ובדיקת קולונוסקופיה. הבדיקות מומלצות לכלל האוכלוסיה מעל לגיל 50 וגילוי מוקדם יכול בהחלט להציל חיים.

אז מה לסוכרת מסוג 2 ולסרטן המעי הגס?

כאמור, סוכרת מבוגרים היא פתח לשלל מחלות וצרות נוספות וסיבוכיה יכולים להוביל למוות. תיאוריה כי סוכרת מגבירה את הסיכון לתחלואה בסרטן באופן כללי הועלתה כבר לפני שנים רבות ומחקרים בנושא אף הצליחו לאשש כי אכן קיים קשר בין תחלואה בסוכרת לבין סיכוי לחלות בסרטן.

מחקר שפורסם בחודש פברואר האחרון בעיתון רפואי יפני מצא כי גם בקרב אסייתים, ולא רק בקרב האוכלוסייה המערבית כפי שהוכח בעבר, קיים קשר ישיר בין תחלואה בסוכרת מבוגרים לבין סיכון מוגבר לחלות בסרטן המעי הגס.

המחקר נערך על מאגר נתונים של חולי סוכרת בטייוואן כאשר מתוך המאגר הוצאו 37,001 חולי סוכרת מסוג 2 עליהם נערך מעקב מהרגע בו נכנסו אל רישומי המאגר ועד הרגע בו חלו או לא חלו בסרטן המעי הגס. כמו כן נלקחו פרטים על גילם ומינם של הנבדקים.

במקביל לקבוצת המחקר הנ"ל החוקרים לקחו נתונים של 148,004 אנשים ששימשו כביקורת- מדובר באנשים שלא היו חולים בסוכרת וגם לא חלו בסוכרת במהלך תקופת המחקר. גם אחריהם נערך מעקב עד שחלו או לא חלו בסרטן המעי הגס.

בתופם המחקר שארך מספר שנים, השוו החוקרים את שיעורי התחלואה בסרטן המעי הגס בקרב קבוצת חולי הסוכרת לבין השיעורים בקרב קבוצת הביקורת שלא הייתה חולה בסוכרת. התוצאות של הניתוחים הסטטיסטיים היו חד משמעיות והראו כי אנשים ממוצא אסייתי שנמנים על קבוצת חולי סוכרת מסוג 2 הם בסיכון גבוה פי 2.1 לחלות בסרטן המעי הגס מאשר אנשים שאינם חולים בסוכרת.

הסיכון הנ"ל גבוה מעט יותר כאשר מדובר בנשים מאשר כאשר מדובר בגברים.

מחקר זה בא ללמד אותנו כי חולי סוכרת הם קבוצה "מועדת לפורענות" גם בהקשר של תחלואה בסרטן המעי הגס ועליהם להיות תחת מעקב קפדני בנושא.

דילוג לתוכן