שיטה לטיפול בסרטן המעי הגסהקרנות הגוף בשיטת סטראוקטקיט SBRT הפכו לאופציה זמינה לטיפול בסרטן המעי הגס, אשר התפשט לכבד. במסגרת טיפול זה קרן חיצונית ממוקדת באזור מוגדר בגוף, בליווי אמצעי הדמיה ממוחשב. השימוש בשיטה זאת נעשה בשנים האחרונות לטיפול בסרטן ריאות, כבד, ערמונית או גידולים בעמוד השדרה. יתרון השיטה על פני סוגי קרינה אחרים הוא יעילותו הגבוהה ויישומו במספר קטן של טיפולים, בהשוואה לטיפולים אחרים המצריכים כ-20 עד 40 מפגשים.

SBRT אינו מתאים לכל גידול. גידולים המתפתחים באופן מקומי וטרם התפשטו, ניתנים להסרה על ידי ניתוח. בעשור האחרון, הטיפול בהקרנות מסוג זה היה יעיל בחולים אשר הגידולים התפשטו אל הכבד. השיטה אינה פולשנית, ובהשוואה להקרנות רגילות, הינה זולה באופן משמעותי, נוחה יותר וכרוכה בתופעות לוואי ספורות.

מהו ההליך?

לפני הטיפול נעשה שימוש בסממנים מיוחדים הממוקמים סביב הגידול. במהלך הטיפול, נעשה שימוש בהדמיה ממוחשבת מתוחכמת העוזרת למקד את קרן הרנטגן בצורה מדוייקת למוקד הרצוי. באמצעות שיטה זו, ניתן להשמיד ביעילות גידולים קטנים, לחסום כלי דם בלתי תקינים ולהמנע מפגיעה ברקמה בריאה.

במהלך הטיפול, המטופל מחובר למכונת הנשמה מיוחדת המסייעת לו לעצור את נשימתו. פעולה זו הכרחית משום שבעת תהליך הנשימה, הכבד נע מעלה ומטה, דבר המקשה על מיקוד הקרינה. האונקולוגים עוצרים לפרקי זמן קצרים כדי לאפשר למטופל לקחת מספר נשימות לפני המשך הטיפול. משך הטיפול הינו כ20-30 דקות.

התאמת הטיפול

השיטה מתאימה למטופלים עם מספר מצומצם של גרורות בכבד. חולה בעל מספר גדול יותר יזדקק לטיפול מערכתי. האונקולוג יחליט על הטיפול המתאים בהתאם לקריטריונים מסויימים. היתרון בSBRT על פני שיטות טיפול אחרות הוא עצם היותו בלתי פולשני, ויעילותו הגבוהה במטופלים הנמצאים בסיכון מוגבר לסיבוכים כירורגיים וכאלה שמעדיפים טיפול אלטרנטיבי אשר אינו מצריך אשפוז ממושך.

טיפולים מקומיים נוספים להסרת גרורות בכבד

ניתוח

קיימות שיטות טיפול נפוצות ופולשניות לטיפול בסרטן המעי הגס הכולל גרורות בכבד. הראשונה היא ניתוח המשמש לטיפול בסרטן המעי הגס אשר שלח גרורות אל הכבד.

שיטה נוספת היא אבלציה באמצעות גלי רדיו. במהלך ההליך, מחט מיוחדת מוחדרת לתוך הגידול וגורמת להקפאתו או הריסתו באמצעות חום.

SBRT הינה אלטרנטיבה בלתי פולשנית. רמות הקרינה הגבוהות משמידות את החומר הגנטי DNA של התאים הסרטניים ובכך למעשה מונעת מהם להתחלק ולהתפשט.

אבלציה, אמבוליזציה והקרנות

הכבד הוא המוקד הנפוץ ביותר אליו פולשות גרורות של סרטן המעי הגס. כריתה כירורגית היא הטיפול הנבחר בגרורות מעי גס. עם זאת, אחוזים בודדים מהחולים עם הגרורות אינם זכאים לכריתה בגלל אילוצים מבניים, תפקוד כבד לקוי, או מחלות רקע רפואיות אשר אינן מאפשרות את ההליך. בשנים האחרונות נעשה שימוש במספר טיפולים לגרורות בכבד. טיפולים אלה מתחלקים לשלוש קבוצות.

אבלציה נעשית באמצעות הקפאת רקמה או באמצעות שימוש בקרינה אלקטרומגנטית בתדרים גבוהים לייצור חום. השינויים בטמפרטורות מובילים להרס הגידול. שיטה נוספת היא אמבוליזציה אשר במסגרתה נחסמים כלי דם המזינים את הגידולים.

במסגרת ההליך, מוזרקת תרופה כימותרפית באופן סלקטיבי, דרך קטטר לתוך עורקי הכבד. התרופה מזיקה לרקמת הסרטן ובכך למעשה מונעת את התפשטות הגידול.

טיפול ברדיותרפיה הוא שיטה המשלבת קרינה באנרגיה גבוהה לטיפול במחלה, באמצעות קרני רנטגן או קרינת איזוטופים. הטיפול בקרינה אינו מכאיב. הטיפול בקרינה הורס את תאי הסרטן בהדרגה, מבלי לגרום נזק לטווח הארוך לתאים הבריאים. במהלך הטיפול עשויות להופיע תופעות לוואי, אך לרוב הן זמניות וחולפות. יש סיכוי קטן שהטיפול יגרום לתופעות לוואי ארוכות טווח.

דילוג לתוכן