מחקרסרטן המעי הגס היא מחלת הסרטן השנייה בשכיחותה בישראל. על פי נתונים מהאגודה למלחמה בסרטן, מידי שנה מתגלים במדינת ישראל 3200 חולים חדשים בסרטן המעי הגס ו-1800 חולים מתים מהמחלה מידי שנה.

שיעור התחלואה הוא זהה בין גברים לבין נשים. מדובר במחלה בה האבחנה המוקדמת יכולה להציל חיים.

כספים רבים מושקעים בניסיונות פיתוח של אמצעי גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס שיאפשרו התחלת טיפול מוקדם שיאפשר סיכויי ריפוי גבוהים יותר עבור החולים.

מדובר במחלה שאם מאובחנת בשלב מאוחר, קיימת סכנה גדולה של שליחת גרורות והתפשטות המחלה בכל הגוף, דבר שיכול להוביל בסופו של דבר למותו של החולה.

כיום מוצעות בישראל בדיקות סקר לגילוי סרטן המעי הגס שכוללות בדיקת דם סמוי בצואה לכלל האוכלוסייה אחת לשנה החל מגיל 50.

הופעה של דם סמוי בצואה יכולה להצביע על קיום של פוליפ מדמם שהוא נגע מקדים לסרטן. בדיקות סקר נוספות המוצעות כיום לאוכלוסיות בסיכון ולאוכלוסיות להן התגלה דם סמוי בצואה הן בדיקות קולונוסקופיה וסיגמואידוסקופיה.

מחקרים שנערכו באירופה ובארה"ב מראים כי סיגמואידוסקופיה גמישה היא בדיקת סקר טובה לאיתור מקרים של נגעים מקדימים לסרטן המעי הגס וכי היא מצליחה לצמצם בכ-21% את מקרי הסרטן המעי הגס.

מהי בדיקת סיגמואידוסקופיה?

מדובר בבדיקה במהלכה מוכנס צינור גמיש אל תוך הסיגמואיד- זהו שמם של 60 הסנטימטרים האחרונים של המעי הגס.

האזור הנ"ל מכונה בעברית "המעי המעוקל". לפני הבדיקה דרושה הכנה על ידי ביצוע של חוקן. ההכנה חשובה ביותר שכן בלעדיה תוצאות הבדיקה יצאו לא תקינות. על המעי להיות נקי מספיק שכן לצינור המוחדר אל הסיגמואיד דרך פי הטבעת מחוברת מצלמה בקצהו.

המצלמה מצלמת את דפנות המעי וכך הבודק יכול לראות האם חלו שינויים במרקם של הסיגמואיד. פוליפים הם נגעים מקדימים לסרטן אך ניתן לכרות אותם על ידי אותו צינור, ואז לשלוח את הדגימה למעבדה בכדי לבדוק האם מדובר בפוליפ שפיר או ממאיר.

המחקרים וממצאיהם

מחקר Cancer Screening Trial נערך בארה"ב בכדי לבדוק עד כמה ביצוע של סיגמואידוסקופיה גמישה מהווה בדיקת סקר יעילה לאיתור מוקדם של סרטן המעי הגס.

המחקר כלל 154,900 בני 55-74 ללא היסטוריה של סרטן המעי הגס, סרטן ריאות או סרטן ערמונית. הנבדקים חולקו באופן אקראי ל-2 קבוצות כאשר קבוצה אחת עברה בדיקת סיגמואידוסקופיה גמישה כבדיקת סקר ואילו הקבוצה השנייה לא עברה את הבדיקה. מבין המשתתפים שנבחרו לעבור את הבדיקה 86% עברו בדיקה אחת ו-50% עברו 2 בדיקות. בקרב 28.5% מהמשתתפים שעברו את הבדיקה נמצא לפחות פוליפ אחד.

בסיכום הכללי, בקבוצה שעברה סיגמאודוסקופיה אובחנו 1,012 מקרים של סרטן המעי הגס, ו-1,287 מקרים אובחנו בקבוצת הביקורת. בסך הכל, בקבוצה שעברה את בדיקת הסיגמואידוסקופיה נצפתה ירידה של 21% בתחלואה בסרטן המעי הגס. חלק מירידה זו קשור לעבודה שנבדקים שעברו סיגמואידוסקופיה בה נמצא פוליפ חשוד, עברו בהמשך גם בדיקת קולונוסקופיה מלאה בה הוסרו נגעים טרום ממאירים נוספים.

כמו כן, במהלך 11 שנות המעקב אחר הנבדקים אירעו 252 מקרי תמותה מסרטן המעי הגס בקבוצה שעברה את בדיקת הסקר ו-341 מקרים בקבוצת הביקורת שלא עברה את הבדיקה. מדובר בסך הכל בירידה של 28% בסיכוי לתמותה מסרטן המעי הגס.

מתוצאות המחקר מסכימים החוקרים כי שימוש בסיגמואידוסקופיה גמישה כבדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, בייחוד אם הבדיקה משולבת עם קולונוסקופיה מלאה, יכולה להקטין את התחלואה ואף את התמותה מהמחלה.

אולי יעניין אותך גם:

קיטרודה – תרופה אימונותרפית חדשה הנושאת בשורה לחולי סרטן המעי הגס

דילוג לתוכן