סימנים של סרטן המעי הגס מופיעים בשלב יחסית מאוחר וכוללים בעיקר שינויים בפעילות המעיים ודימום מפי הטבעת. בכל מקרה של שינויים במערכת העיכול או במצבים של אנמיה לא מוסברת או מצב כללי לא טוב יש לברר גם את נושא סרטן המעי הגס.

שינויים בפעילות המעיים

אחד הסימנים הראשונים של סרטן המעי הגס הוא שינויים בפעולת המעיים, המתבטאים בעיקר בעצירות או בשלשול. כמו כן, שינויים בהרכב הצואה כמו ריר או דם עלולים להעיד בהחלט על התפתחות של תהליך גידולי ודורשים בירור מקיף.

דימום מפי הטבעת

מקרים של דימום מפי הטבעת או במהלך הצואה מעלים חשש כבד ודורשים בדיקה ובירור. הסיבה השכיחה יותר לדימום מפי הטבעת היא אמנם טחורים, אך צריך לזכור שגם סרטן המעי הגס עלול להתבטא על ידי דימום ועל כן יש לעבור בדיקה הכוללת קולונוסקופיה במקרים של דימום רקטלי.

אי נוחות בטנית

מצבים של אי נוחות בטנית לאורך זמן עלולים להעיד על שינויים פנימיים, ומתבטאים בין היתר בסרטן המעי הגס. מקרים כרוניים של גזים, נפיחות או כאב בלתי מוסבר מאפיינים את סרטן המעי הגס וחשוב לבררם בהקדם. בנוסף, חולים רבים מתלוננים על תחושה שאינם מצליחים להתרוקן "עד הסוף", הנובעת בין היתר מאי הנוחות המדוברת.

עייפות כללית

חולי סרטן המעי הגס סובלים מעייפות כללית הנגרמת על רקע איבוד דם במהלך הדימום הכרוני וכתוצאה מהתהליכים הממאירים המתרחשים בגוף. עבור אנשים מבוגרים, כל תחושה של עייפות כללית צריכה להעלות חשש וחשוב להיבדק במקרים כאלה.

ירידה בלתי מוסברת במשקל

למרות שאנשים רבים שמחים לרדת במשקל, ירידה בלתי מוסברת במשקל תוך זמן קצר היא אחד הסימנים של סרטן המעי הגס ותהליכים סרטניים אחרים. ולכן, חשוב לשים לב למשקל ולדווח לרופא המטפל במקרה של ירידה לא ברורה במשקל.

מתי מופיעים הסימנים?

סרטן המעי הגס נוטה לגרום להופעת סימנים רק בשלבים מאוחרים ביותר של המחלה, ולכן קשה מאוד להגיע לאבחנה מהירה על סמך שינויים קליניים בלבד. ברגע שהסימנים המדוברים מתחילים להופיע מצב המחלה הוא בדרך כלל מתקדם והפרוגנוזה גרועה. זאת בדיוק החשיבות של בדיקות הסקר והגילוי המוקדם של סרטן המעי הגס – גילוי של המחלה לפני תחילה הופעת הסימפטומים יכול במקרים רבים להציל חיים!

אבחון עצמי על ידי שלילת מצבים אחרים

במקרה ואתם סובלים מסימני מעיים לא מוסברים, חשוב לנסות להבין מה מקורם ולחשוב על סרטן המעי הגס כאופציה אפשרית אך נדירה. רוב מקרי כאבי הבטן ותחושת חוסר הנוחות קשורים לשינויים בתזונה או לזיהום.

חשוב לזכור שהופעה חריפה של סימנים תחשיד לתהליך חריף ולא גידולי, ואילו הופעה איטית של סימפטומים שהולכים ומצטברים עלולה לכוון לתהליכים ממאירים. במקרה של דימום רקטלי יש לשלול טחורים או הפרעות אחרות שעלולים להוביל ליציאת דם מפי הטבעת. בכל מקרה, כאבי בטן בגיל מבוגר הם תופעה שדורשת בירור במקרים רבים, ועל כן חשוב מאוד להגיע אל רופא המשפחה לבירור מקיף.

מתי צריך ללכת להיבדק

מלבד בדיקות הסקר התקופתיות, חשוב להיבדק בכל מקרה שמרגישים חוסר נוחות או כאבי בטן לא מוסברים. כדאי לפנות לייעוץ רופא המשפחה במקרים הבאים:

דילוג לתוכן