סקרבתחילת חודש מרץ (2016), זכינו לקבל חדשות משמחות לפיהן הגברים במדינת ישראל מדורגים במקום השני בהישרדות של חמש שנים ויותר לאחר אבחון סרטן המעי הגס בסקר שנערך בין המדינות החברות בארגון ה- OECD.

הסקר בחן את אחוזי ההישרדות של חולי סרטן המעי הגס והחלחולת בשנים 2008-2013 ומצא כי הגברים בישראל ממוקמים מקום אחד בלבד אחרי הגברים הקוריאנים, שיאני ההישרדות מהמחלה.

כמו כן יש לציין כי גם הנשים הישראליות מדורגות גבוה יחסית, במקום הרביעי יחד עם נשות קוריאה, אחרי נשות אוסטרליה, איסלנד ובלגיה. מבחינת שיעורי התמותה מהמחלה, ישראל ממוקמת קרוב מאוד לממוצע של מדינות ה- OECD, אך מדורגת גבוה מאוד בשכיחות המחלה. המידע פורסם בדו"ח רשמי של המרכז האמריקאי לבקרת מחלות (CDC) ומשרד הבריאות הישראלי לרגל חודש המודעות הבינלאומי לסרטן המעי הגס.

אבחון מוקדם מציל חיים

מה שתורם לשיעורי ההישרדות בישראל הוא בין היתר מכשיר שפותח כאן בישראל, המאפשר לאבחן פוליפים במעי הגס במסגרת בדיקת קולונוסקופיה.

המכשיר הוא פרי פיתוח של חברת סמארט מערכות רפואיות ונכון להיום הוא נמצא בשימוש במספר בתי חולים ברחבי העולם. במהלך הבדיקה, מוחדר בלון רך דרך פי הטבעת של הנבדק, הגורם להשטחה של הקפלים במעי הגס. באופן זה מאפשר המכשיר לחשוף יותר מפי 2 פוליפים משניתן היה לאבחן בבדיקת קולונוסקופיה סטנדרטית, בדגש על פוליפים המסתתרים בין הקפלים של המעי, שעד כה היו קשים מאוד לאבחון.

אודות המחלה

סרטן המעי הגס והחלחולת מהווה נכון לכתיבת שורות אלה את המחלה הסרטנית השנייה מבחינת השכיחות שלה במדינת ישראל. גורמי הסיכון העיקריים לחלות בו הם גיל מבוגר, סיפור משפחתי של המחלה, מחלת מעי דלקתית, גידול שפיר במעי, נטייה גנטית לחלות במחלה וכן ישנן התנהגויות שונות המגדילות את הסיכון לחלות בסוג זה של גידול סרטני (אורח חיים יושבני, צריכה מופרזת של אלכוהול, עישון וצריכת תזונה דלת סיבים ועשירה בשומן).

התכנית הלאומית לאיתור מוקדם של סרטן המעי הגס והחלחולת

בשנת 2005 הוקמה בישראל התכנית הלאומית לאבחון מוקדם של סרטן המעי הגס והחלחולת ביוזמת משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן. התכנית מבוססת על בדיקה המאפשרת לזהות דם סמוי בצואה ועל בדיקת קולונוסקופיה. בדיקת הצואה מבוצעת אחת לשנה החל מגיל חמישים ועד גיל 74 ואילו בדיקת הקולונוסקופיה מבוצעת באנשים הנמצאים בסיכון מוגבר לחלות במחלה.

בבדיקת קולונוסקופיה ניתן לזהות פוליפים במעי הגס ולהסיר אותם בשלב מוקדם, לפני שהם מספיקים לעבור התמרה סרטנית ולהפוך לגידולים ממאירים. לפי ההערכות העדכניות ביותר שיש בידינו כיום, שיעור החולים המאובחנים בשלב מוקדם מאוד של הגידול עלה מאז התחלת התכנית מעשרים אחוז בלבד ל- 33 אחוזים.

לפי הדו"ח החדש, במהלך שני העשורים האחרונים התרחשה ירידה מסוימת בהופעת המחלה בקרב האוכלוסייה היהודית במקביל לעלייה בשכיחותה בקרב האוכלוסייה הערבית. עם זאת, בשנים האחרונות באופן ספציפי חלה התייצבות כללית, כאשר בקבוצת הגילאים שבין 20-49, לא נצפתה עלייה כלל.

לסיום נציין כי סרטן המעי הגס והחלחולת קוטל מדי שנה יותר בני אדם מתאונות דרכים, כאשר מדי יום ביומו הולכים לעולמם חמישה ישראלים כתוצאה מסיבוכי המחלה ועשרה חולים חדשים מאובחנים. קחו לתשומת לבכם שמדובר בגידול המתפתח באיטיות רבה מאוד יחסית ברוב המקרים. כמו כן חשוב לזכור שככול שהטיפול מתחיל בשלב מוקדם יותר, כך סיכויי ההחלמה גבוהים יותר. אי לכך, חשוב לפעול למען אבחון מוקדם של הגידול ולגשת לבדיקות החשובות שיכולות להציל חיים.

דילוג לתוכן