סרטן המעי הגס הוא אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר מבין כל סוגי הסרטן הקיימים וכן אחד הקטלניים ביותר שישנם. בטבלת השכיחויות של סוגי הסרטן הוא מדורג במקום השלישי ואילו בטבלת סוגי הסרטן הקטלניים ביותר הוא מדורג במקום השני. רבים לא מודעים לכך, אבל גורם התמותה המרכזי כתוצאה מסרטן המעי הגס הוא הימצאות של גרורות בכבד.

לרוע המזל, בניגוד למעי הגס שניתן פשוט להסיר ולהמשיך לחיות, הרי שאת הכבד לא ניתן להסיר בניתוח שכן הוא איבר חיוני ובלעדיו לא ייתנו חיים. למעשה לפי מחקרים עדכניים נראה כי בשליש מהחולים שהלכו לעולמם עד כה, הגרורות היחידות נמצאו בכבד.

הסיבה בגינה הגרורות מצליחות לפלוש לכבד במקרים רבים כל כך באין מפריע היא שברוב החולים סרטן המעי הגס מתפתח באיטיות רבה אך מבלי שהוא בא לידי ביטוי באופן קליני. בעקבות זאת, האבחנה מתקבלת ברוב המקרים בשלב מאוחר מדי, כאשר ידם של הרופאים קצרה מלהושיע את חיי החולים.

ההשלכות הטיפוליות

במידה והגידול הסרטני שהחל את דרכו במעי הגס הצליח לשלוח גרורות לכבד, לממצא יש השלכה מרחיקת לכת על הטיפול.

כיום ישנו מגוון רחב של סוגי טיפולים שמתאימים לחולים בסרטן המעי הגס ובהתאם לקיום או לאי קיום הממצא משתנה הטקטיקה הטיפולית. כמו כן במידה ומתגלה ממצא של סרטן בכבד, ההתייחסות הטיפולית שונה מאוד בין גידול שניוני שהחל במעי והתפשט לכבד לבין גידול ראשוני שהתפתח בכבד.

בנוסף ישנה חשיבות עליונה להתייחסות למידת הפלישה של הגרורות, שהחלו את דרכן במעי הגס, לכבד. מאחר וכל התאים שמרכיבים את הכבד הנקראים הפטוציטים מסוגלים למלא את כל התפקידים של הכבד, הרי שבמידה והפלישה של הגידול לכבד מאפשרת להסיר רק חלק מהכבד ועדיין להשאיר מספיק רקמה תפקודית, ניתן יהיה לכרות את המעי הגס במקביל לכריתה של חלק מהכבד. עם זאת, במקרים אחרים לא ניתן יהיה לבצע את הכריתה ויתעורר הצורך לנסות להשתמש בטכניקה טיפולית שונה.

חשוב להבין שבמידה ומקור הגרורות הוא מאזור הרקטום או מאזור המעי הגס ההתייחסות הטיפולית תהיה זהה וזאת בניגוד לגישת הטיפול במחלות אלו במקרים בהם מדובר על מחלה מקומית בלבד.

הטיפול בגרורות לכבד שלא ניתן לנתח

ישנם שני מצבים עיקריים שבהם יכולות להימצא הגרורות בכבד. המצב הראשון הוא גרורות שלא ניתן לנתח בזמן האבחנה אך ייתכן שניתן יהיה לנתח בעתיד ואילו המצב השני הוא גרורות שלא ניתן יהיה לנתח גם בעתיד.

במידה ומתגלה כי מדובר על גרורות שלא ניתן לנתח בזמן האבחון כיוון שהן מערבות למשל כלי דם חשובים, במקרים מסוימים ניתן יהיה לבצע טיפולים שונים להקטנת הגרורות ובשלב מאוחר יותר לנתח. בין היתר מדבור על טיפול כימותרפי או טיפול ביולוגי.

במידה ומתגלות גרורות בלתי נתיחות אך הממצא לא משתרע מעבר לגבולות הכבד, ניתן לעשות שימוש בתרופה חדשנית בשם SIR-Spheres. מדובר על תכשיר מיוחד המורכב מחלקיקים רבים שמכילים חומר בשם איטריום 90. איטריום 90 הוא חומר רדיואקטיבי שמסוגל לפגוע באופן סלקטיבי בכלי הדם שמזינים את הגרורות. התכשיר מוזרק לעורק הכבד ומביא לפגיעה בגרורות מבלי להסב נזק לרקמת הכבד.

ההתוויה לשימוש בתכשיר המהפכני היא חולים שסובלים מסרטן בכבד שמקורו במעי הגס ושהגידול שלהם לא הגיב לטיפולים קודמים אחרים.

גרורות מהכבד למעי – במקרים מסוימים הסרטן יכול להתפתח גם בכבד ולשלוח גרורות למעי הגס.

ראו גם:

האם שינוי בתמהיל הטיפול לחולי סרטן המעי הגס עשוי להאריך את חייהם?

דילוג לתוכן